Policyjna akcja "SMOG" w całej Polsce. Posypią się mandaty, a niesprawne auta trafią na lawety

Już w środę na drogi ruszą policjanci z dymomierzami i analizatorami spalin. Akcja "SMOG" może poskutkować wieloma mandatami, zabranymi dowodami rejestracyjnymi, a niesprawne auta zostaną odholowane.

Dzisiaj w całym kraju policja rozpoczyna szeroko zakrojoną akcję "SMOG". Policjanci będą zwracać uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem, jednak głównym celem działań jest eliminowanie z ruchu pojazdów, których stan techniczny w oczywisty sposób, np. poprzez nadmierne zadymienie, wskazuje na nieprawidłowe działanie silnika lub uszkodzenie układu wydechowego. Funkcjonariusze ruszą na drogi z dymomierzami i analizatorami spalin.

"Taki pojazd dalej nie pojedzie"

Co się stanie, kiedy złapią kierowcy, którego pojazd zatruwa środowisko? Dzisiejsza akcja "SMOG" ma oznaczać absolutny brak tolerancji dla zatruwania środowiska. Nie skończy się tylko na mandacie, który może wynieść nawet 500 zł. Policjanci będą też zabierać dowody rejestracyjne, a to tylko początek kłopotów. Jak zapowiedział w rozmowie z "auto.dziennik.pl" (źródło) policjant z Komendy Głównej Policji:

Po zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego za naruszenie norm ochrony środowiska – bez względu na to, czy chodzi o wycieki, czy o przekroczenie norm spalin – taki pojazd dalej nie pojedzie. Z miejsca kontroli może być jedynie odholowany lub odwieziony na lawecie.

A to oznacza, że do samego mandatu trzeba będzie doliczyć jeszcze opłatę za transport do warsztatu, naprawę usterki oraz formalności związane z odzyskaniem dowodu.

Dzisiejsze działania policji mają także charakter informacyjno-edukacyjny. Policjanci przypominają kierującym, że smog, to również „zasługa” niesprawnych technicznie pojazdów emitujących spaliny o nadmiernej toksyczności. W związku z rosnącym zanieczyszczeniem powietrza, a przez to negatywnym wpływem wielu substancji na zdrowie oraz życie zarówno człowieka, jak i też środowiska, smog stał się problemem na skalę światową. Policjanci podkreślają, że wszyscy powinniśmy przestrzegać przepisów związanych z emisjami szkodliwych substancji.

W przyszłości podobnych akcji możemy się spodziewać częściej. Ogólnopolska akcja "SMOG" miała już miejsce w połowie lipca.

Źródło: auto.dziennik.pl, policja.pl

>>> Czy smog jest groźny tylko zimą? Okazuje się, że nie:

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (76)
Policyjna akcja "SMOG" w całej Polsce. Posypią się mandaty, a niesprawne auta trafią na lawety
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • luki.wawa

  Oceniono 60 razy 50

  żenująca jest ta Policja - akcja smog, akcja prędkość. Mam nie odparte wrażenie że to trochę jak w dyskoncie dzisiaj promocja na banany jutro na patelnie.
  Policja udaje że pracuje od wielkiego dzwona. A obywatele udają że przestrzegają prawa. Policjant aby dotrwać do emerytury a obywatel aby mieć święty spokój. A prawda jest taka że ludzie giną, środowisko jest niszczone ale nikomu to nie przeszkadza. Tłusty komendant pokaże się na dożynkach, jego podwładny postoi gdzieś w krzakach i ukaże kilku pechowców.
  Dzień jak co dzień

 • jac_l_w

  Oceniono 38 razy 30

  Jeśli policjanci potraktowaliby tę akcję serio, ruch drogowy w Polsce niemal zamarłby.

 • ssaassaa

  Oceniono 39 razy 27

  Takie coś powinno być standardem a nie akcją od wielkiego dzwona...

 • maxwywar2

  Oceniono 22 razy 20

  W normalnym kraju nie trzeba akcji. W batustanie policja drogowa działa od akcji do akcji.

 • Gość: Tesla na pych(e)

  Oceniono 16 razy 16

  A dlaczego policja wykonuje robotę stacji diagnostycznych a stacje diagnostyczne nie mierzą spalin?

  Stacje diagnostyczne nie mogą łapać gości grzejących na autostradach 200 a tymczasem policja jest na grzybach.

 • xiazeluka

  Oceniono 21 razy 15

  "Niesprawne samochody" po państwowych, przymusowych, corocznych badaniach technicznych. Dlaczego winny ma być kierowca, nie mający pojęcia o silniku, a nie warsztat oraz państwo? Mam pieczęć od diagnosty, że auto nadaje się do użytku, to jadę. To nie moja wina, że diagnosta źle ocenił stan techniczny.

 • Gość: DAR3434

  Oceniono 22 razy 14

  Ciekawe czy samochody słuzb a w szczególnosci Policyjne spełniają normy,a także prywatne sam. polcjantów . OBŁUDA

 • lukszam

  Oceniono 12 razy 12

  Czekam aż będzie info: UWAGA dziś akcja włamywacz! Włamywacze uważajcie! albo Uwaga! dziś akcja kieszonkowiec, kieszonkowcy w całej Polsce zróbcie sobie dziś wolne!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX