Policyjna akcja "SMOG" w całej Polsce. Posypią się mandaty, a niesprawne auta trafią na lawety

Już w środę na drogi ruszą policjanci z dymomierzami i analizatorami spalin. Akcja "SMOG" może poskutkować wieloma mandatami, zabranymi dowodami rejestracyjnymi, a niesprawne auta zostaną odholowane.

Dzisiaj w całym kraju policja rozpoczyna szeroko zakrojoną akcję "SMOG". Policjanci będą zwracać uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem, jednak głównym celem działań jest eliminowanie z ruchu pojazdów, których stan techniczny w oczywisty sposób, np. poprzez nadmierne zadymienie, wskazuje na nieprawidłowe działanie silnika lub uszkodzenie układu wydechowego. Funkcjonariusze ruszą na drogi z dymomierzami i analizatorami spalin.

"Taki pojazd dalej nie pojedzie"

Co się stanie, kiedy złapią kierowcy, którego pojazd zatruwa środowisko? Dzisiejsza akcja "SMOG" ma oznaczać absolutny brak tolerancji dla zatruwania środowiska. Nie skończy się tylko na mandacie, który może wynieść nawet 500 zł. Policjanci będą też zabierać dowody rejestracyjne, a to tylko początek kłopotów. Jak zapowiedział w rozmowie z "auto.dziennik.pl" (źródło) policjant z Komendy Głównej Policji:

Po zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego za naruszenie norm ochrony środowiska – bez względu na to, czy chodzi o wycieki, czy o przekroczenie norm spalin – taki pojazd dalej nie pojedzie. Z miejsca kontroli może być jedynie odholowany lub odwieziony na lawecie.

A to oznacza, że do samego mandatu trzeba będzie doliczyć jeszcze opłatę za transport do warsztatu, naprawę usterki oraz formalności związane z odzyskaniem dowodu.

Dzisiejsze działania policji mają także charakter informacyjno-edukacyjny. Policjanci przypominają kierującym, że smog, to również „zasługa” niesprawnych technicznie pojazdów emitujących spaliny o nadmiernej toksyczności. W związku z rosnącym zanieczyszczeniem powietrza, a przez to negatywnym wpływem wielu substancji na zdrowie oraz życie zarówno człowieka, jak i też środowiska, smog stał się problemem na skalę światową. Policjanci podkreślają, że wszyscy powinniśmy przestrzegać przepisów związanych z emisjami szkodliwych substancji.

W przyszłości podobnych akcji możemy się spodziewać częściej. Ogólnopolska akcja "SMOG" miała już miejsce w połowie lipca.

Źródło: auto.dziennik.pl, policja.pl

>>> Czy smog jest groźny tylko zimą? Okazuje się, że nie:

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.