Opancerzone BMW X5 przetrwa ostrzał z karabinu, wybuch bomby i ma nawet... domofon!

Choć takie pojazdy nie cieszą się dużą popularnością, wąska grupa odbiorców poszukuje aut o podwyższonym poziomie bezpieczeństwa. Na wozy opancerzone stawiają głównie służby bezpieczeństwa zajmujące się przewozem ważnych osobistości. BMW właśnie wprowadziło do oferty opancerzoną wersję swojego flagowego SUV-a - X5 Protection VR6.

Opancerzona wersja BMW X5 spełnia standardy ochrony balistycznej VR6. Oznacza to, że auto przetrwa ostrzał pociskami 7,62x39 mm z karabinu AK47. To jednak nie wszystko - samochód ochroni pasażerów, jeżeli w odległości 4 metrów od niego zostanie zdetonowany ładunek odpowiadający 15 kilogramom trotylu.

Kabinę wzmocniono stalowymi panelami, które umieszczono m.in. w drzwiach, dachu i przegrodach. Dzięki temu pancerne BMW X5 Protection VR6 przetrwa atak z powietrza przy użyciu niewielkiego drona. Konstrukcja dachu jest bowiem w stanie wytrzymać detonację położonego na nim ładunku odpowiadającego 200 gramom C4. Dodatkowo bagażnik, silnik i elementy układu napędowego osłonięto aluminiowymi płytami. Szyby mają 30 mm grubości i zapewniają pełną ochronę przed ostrzałem z broni ręcznej. Pancerną płytą osłonięto także samouszczelniający zbiornik paliwa - ma ona chronić nie tylko przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale także przed ogniem.

Zobacz wideo

Modyfikacje pojawiły się też w zawieszeniu i układzie jezdnym. Choć producent postawił na klasyczne rozwiązanie (sprężyny śrubowe i układ wielowahaczowy), konstrukcję znacznie wzmocniono. Na 20-calowych felgach pojawiły się też specjalne opony o wzmocnionych ściankach, które umożliwiają jazdę nawet przy całkowitej utracie ciśnienia.

Opancerzone BMW X5 Protection VR6Opancerzone BMW X5 Protection VR6 BMW

Niezawodny napęd

Pod maskę BMW X5 Protection VR6 trafił benzynowy silnik V8 o objętości skokowej 4,4 litra. Generuje on 530 KM i aż 750 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Mimo zwiększonej przez opancerzenie masy, potężny SUV rozpędza się do 100 km/h w zaledwie 5,9 s. Prędkość maksymalna została ograniczona elektronicznie do 210 km/h. Według oficjalnych danych zużycie paliwa wynosi około 13 l na dystansie 100 kilometrów.

Pancerny SUV z domofonem

Poza dość typowym dla klasy premium wyposażeniem, takim jak dociąganie drzwi, czterostrefową klimatyzacją, rozbudowanym systemem audio czy skórzaną tapicerką, na pokład trafiło kilka ciekawych systemów. Jednym z nich jest... domofon. W lusterkach zewnętrznych umieszczono głośniki i mikrofony, dzięki czemu pasażerowie przebywający w aucie mogą rozmawiać z osobami na zewnątrz bez otwierania okien. Dodatkowo otwarcie szyb można ograniczyć do 10 cm. Umożliwia to np. wymianę dokumentów, ale minimalizuje ryzyko wtargnięcia intruza lub wrzucenie do auta niepożądanych przedmiotów.

Opancerzone BMW X5 Protection VR6Opancerzone BMW X5 Protection VR6 BMW

BMW nie zdradza ceny opancerzonego modelu X5. Można jednak założyć, że bez problemu przekracza ona milion złotych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.