Poseł PiS wnioskuje o odblaskowe znaki drogowe. Sęk w tym, że one już takie są

Do Ministerstwa Infrastruktury wpłynęła interpelacja posła PiS, Artura Szałabawki. Dotyczy ona znaków drogowych, a konkretnie tego, że powinny być odblaskowe. Sęk w tym, że znaki takie są od 2003 roku.

Dla posła Szałabawki bezpieczeństwo pieszych to priorytet. Zresztą nie tylko dla niego – policja regularnie prowadzi akcje, mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych uczestników ruchu drogowego. Jak donosi portal o bezpieczeństwie brd24.pl, przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości wystosował interpelację do ministra infrastruktury, dotyczącą oznakowania dróg.

Bezpieczeństwo pieszych, oprócz ich własnego zachowania, zależy przede wszystkim od jakości oznakowania przejść dla pieszych. Jednak nie wszystkie przejścia dla pieszych są oświetlone, a namalowane oznakowanie poziomie podlega ścieraniu z biegiem czasu. Zdaniem ekspertów elementy odblaskowe siedmiokrotnie zwiększają szansę, że kierowca zauważy obiekt oznakowany w ten sposób.

- mówi poseł Artur Szałabawka.

Odblaskowe znaki drogowe poprawiają ich widoczność po zmroku. Jednak równie istotne jest, by pieszy miał na sobie odblaskowe elementy, szczególnie poza terenem zabudowanym. W znaczny sposób poprawia to poziom jego bezpieczeństwa:

Poseł "wpadł na pomysł" pokrycia znaków odblaskową folią:

Kluczowe jest zastosowanie takich materiałów na części informacyjnej znaków: D-6 – przejście dla pieszych, D-6A – przejazd dla rowerów oraz D-6B – przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów, czyli wykonanie ich w technologii odblaskowej – znak błyszczący światłem odbijanym od swojej powierzchni.

Dokładnie tej sprawy dotyczy rozporządzenie „w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach” z 2003 roku. Z pomocą i informacjami przyszedł wiceminister Rafał Weber:

W przypadku znaków D-6, D-6a, D-6b na drogach wszystkich klas obowiązuje stosowanie folii odblaskowych typu 2. Ponadto należy podkreślić, że dopuszcza się wykonywanie lic znaków D-6, D-6a i D-6b na tle folii pryzmatycznej odblaskowo-fluorescencyjnej żółto-zielonej lub pomarańczowej.
Więcej o:
Komentarze (16)
Poseł PiS wnioskuje o odblaskowe znaki drogowe. Sęk w tym, że one już takie są
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Fred Cziki

  Oceniono 10 razy 10

  Sprawdzić czy temu posłowi nie zawodzi wzrok bo jak prowadzi za kierownicą to może nawet kogoś zabić i mieć wyrok powyżej 12 lat paki...

 • cracken001

  Oceniono 10 razy 10

  Hehehe.....czy ten PiS dniety choc WIE na jakim kontynencie zyje???Bo co do kraju,to watpie.Ot,standarty "yntylygencji" PiS dowskich (p)oslow.Przy nich,wysmiewany Walesa,to wprost geniusz

 • Gość: bonifacy

  Oceniono 7 razy 7

  Kolejny pisowski mózg. Jak mu nie dadzą Nobla to tylko przez Ruskich, Żydów albo Niemców

 • tomek_ef

  Oceniono 5 razy 5

  Jedną z najbardziej niebezpiecznych sytuacji na drodze jest zalewanie przez deszcz przedniej szyby. Dlatego pan poseł powinien domagać się wprowadzenia kategorycznego nakazu montowania wycieraczek. I to w każdym samochodzie!

 • e.olsen

  Oceniono 5 razy 5

  Kolejny wykwit niezrównanej PiS-owkiej inteligencji. Im niższe IQ, tym większa kariera w PiS...

 • ted_imigrant

  Oceniono 5 razy 5

  Panie pośle Arturze, ja bym jeszcze dorzucił wniosek, żeby w jakiejś politechnice opracować mechanizm, który uruchamia światła STOP w momencie naciśnięcia hamulca. Po co dodatkowo przyciskać jakieś guziki, czy inne wajchy?

 • Gość: mer-llink

  Oceniono 3 razy 3

  Poseł Szałabawka - czy to prawdziwe nazwisko,czy tez wymyślone ku rozbawieniu publiczności
  (że niby Szaleniec i Zabawka połączone w jedno?)
  Ale nazwiskami igrać nie należy.

 • Gość: Koniecznie

  Oceniono 3 razy 3

  Jeśli ten poseł nie widzi to skierować go na badanie wzroku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX