Poseł PiS wnioskuje o odblaskowe znaki drogowe. Sęk w tym, że one już takie są

Do Ministerstwa Infrastruktury wpłynęła interpelacja posła PiS, Artura Szałabawki. Dotyczy ona znaków drogowych, a konkretnie tego, że powinny być odblaskowe. Sęk w tym, że znaki takie są od 2003 roku.

Dla posła Szałabawki bezpieczeństwo pieszych to priorytet. Zresztą nie tylko dla niego – policja regularnie prowadzi akcje, mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych uczestników ruchu drogowego. Jak donosi portal o bezpieczeństwie brd24.pl, przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości wystosował interpelację do ministra infrastruktury, dotyczącą oznakowania dróg.

Bezpieczeństwo pieszych, oprócz ich własnego zachowania, zależy przede wszystkim od jakości oznakowania przejść dla pieszych. Jednak nie wszystkie przejścia dla pieszych są oświetlone, a namalowane oznakowanie poziomie podlega ścieraniu z biegiem czasu. Zdaniem ekspertów elementy odblaskowe siedmiokrotnie zwiększają szansę, że kierowca zauważy obiekt oznakowany w ten sposób.

- mówi poseł Artur Szałabawka.

Odblaskowe znaki drogowe poprawiają ich widoczność po zmroku. Jednak równie istotne jest, by pieszy miał na sobie odblaskowe elementy, szczególnie poza terenem zabudowanym. W znaczny sposób poprawia to poziom jego bezpieczeństwa:

Zobacz wideo

Poseł "wpadł na pomysł" pokrycia znaków odblaskową folią:

Kluczowe jest zastosowanie takich materiałów na części informacyjnej znaków: D-6 – przejście dla pieszych, D-6A – przejazd dla rowerów oraz D-6B – przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów, czyli wykonanie ich w technologii odblaskowej – znak błyszczący światłem odbijanym od swojej powierzchni.

Dokładnie tej sprawy dotyczy rozporządzenie „w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach” z 2003 roku. Z pomocą i informacjami przyszedł wiceminister Rafał Weber:

W przypadku znaków D-6, D-6a, D-6b na drogach wszystkich klas obowiązuje stosowanie folii odblaskowych typu 2. Ponadto należy podkreślić, że dopuszcza się wykonywanie lic znaków D-6, D-6a i D-6b na tle folii pryzmatycznej odblaskowo-fluorescencyjnej żółto-zielonej lub pomarańczowej.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.