Na czym polega badanie krwi po alkoholu? Kiedy policja może zbadać krew kierowcy?

Badanie krwi po alkoholu najczęściej przeprowadza się tuż po wystąpieniu podejrzenia, że kierowca spożywał alkohol. Funkcjonariusze w czasie kontroli drogowych przygotowani są na wiele ewentualności. Tłumaczymy, kiedy możliwe jest badanie krwi i na czym polega badanie krwi po alkoholu.

Na czym polega badanie krwi po alkoholu?

Badanie krwi po spożyciu alkoholu zazwyczaj wykonuje się w sytuacji, gdy osoba badana odmawia poddania się badaniu wydychanego powietrza. Do pobierania krwi wykorzystuje się jedynie sprzęt jednorazowego użytku. Do czasu rozpoczęcia badania krwi, pobraną ilość przechowuje się w temperaturze od 3°C do 6°C.

Podczas badania spisuje się także takie informacje o badanym, jak: wiek, PESEL, płeć, wzrost, a także datę i godzinę przeprowadzenia badania. Nad procesem czuwa zawsze policjant, któremu nie wolno spuścić z oczu fiolek ani na sekundę.

>>> Zobacz pościg za pijanym kierowcą. Wszystko nagrał policyjny wideorejestrator:

Zobacz wideo

Badanie krwi a alkohol dzień wcześniej

Badanie krwi po alkoholu zazwyczaj wykonuje się tuż po lub kilka godzin po spożyciu napojów procentowych. Jeśli jednak w organizmie utrzymuje się stężenie alkoholu, można domniemywać, że osoba była pijana także i poprzedniego dnia.

Podczas badania trzeźwości przez policję, zazwyczaj wybierany jest alkomat. Badanie alkomatem jest szybsze i podaje wyniki od razu. Alkomaty elektrochemiczne są najczęściej wybierane do badania stężenia alkoholu w organizmie. Tuż po przeprowadzonym badaniu, osoba badana może zażądać ponownego wykonania testu. Policjant powinien przeprowadzić kolejne badanie po upływie 15 minut.

Na czym polega badanie krwi?

Laboratoryjne badanie krwi służy przede wszystkim kontrolowaniu swojego stanu zdrowia. Wyniki badań to nieocenione źródło informacji na temat procesów, jakie zachodzą w organizmie. Mogą one oszacować szanse na zachorowanie na konkretne choroby oraz określić ryzyko zachorowania na nowotwór piersi w przypadku kobiet.

Interpretowanie wyników badań krwi zazwyczaj wykonywane jest przez doświadczonych lekarzy, jednak istnieje ogólnie przyjęta legenda, która ma za zadanie wyjaśnić przedstawione parametry. Przy każdym wyniku umieszcza się tzw. zakres referencyjny „od” (minimum) – „do” (maksimum).

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.