Zatrzymano auto jadące zygzakiem po autostradzie. W środku pijany, z butelką wódki na siedzeniu i z zakazem prowadzenia pojazdów kierowca

Inspekcja Transportu Drogowego zatrzymała jadące zygzakiem auto. Wyniki kontroli zszokowałyby nawet doświadczonych inspektorów. Do zdarzenia doszło w piątek 9 sierpnia na autostradzie A1 koło Torunia.

Samochód miał rozbity przód i jechał zygzakiem. To wzbudziło podejrzenia inspektorów. Inspektorzy zatrzymali auto do kontroli. W samochodzie oprócz nieotwartych piw leżała niedopita butelka wódki. Kierowcę przebadano alkomatem. Wynik? Trzy promile alkoholu w organizmie. Inspektorzy wezwali policję. Na wieść o tym kierowca zaczął zachowywać się nerwowo. Jak się później okazało, miał ku temu powody.

Mężczyzna miał odebrane prawo jazdy. Na dodatek był poszukiwany za inne przewinienia, za które nie odbył kary. To nie koniec. Samochód, który prowadził, od stycznia nie miał ważnych badań technicznych.

Zobacz pościg policji za pijanym kierowcą.

Zobacz wideo

Co grozi kierowcy

Kary za prowadzenie pojazdu po cofnięciu uprawnień określa znowelizowany 1 czerwca 2017 art. 180a kodeksu karnego:

Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch.

W zależności od szkodliwości czynu, sąd może dodatkowo nałożyć na kierowcę grzywnę w wysokości do 5 tysięcy złotych oraz wydać zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od roku do nawet 15 lat.

Niestosowanie się do zaleceń sądu będzie mieć jeszcze bardziej opłakane skutki. Art. 244 Kodeksu karnego przewiduje karę pozbawienia wolności od trzech miesięcy do 5 lat. Dodatkowo, sąd może dożywotnio zakazać prowadzenia pojazdów mechanicznych.

To nie koniec. Za brak ważnego przeglądu grozi mu do 500 zł mandatu i zatrzymanie dowodu rejestracyjnego. Za przestępstwo kierowania autem po pijanemu grozi grzywna, ograniczenie wolności (np. przymusowe prace społeczne) albo więzienie do dwóch lat. Dodatkowo sąd musi orzec zakaz prowadzenia pojazdów. Minimalny zakaz to rok, a maksymalny – 15 lat. Oprócz tego sąd nakłada na sprawcę karę pieniężną minimum pięć tys. zł. Jeśli kierowca stracił prawo jazdy z tego samego powodu, sąd ukarze go jeszcze surowiej.

Więcej o:
Komentarze (59)
Pijany, poszukiwany, z zakazem prowadzenia pojazdów jechał autostradą
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Wow

  Oceniono 41 razy 41

  Niczego nie zapłaci, bo nie ma z czego. Dalej będzie jeździł bez uprawnień, bo i tak nic mu nie zrobią. I tak w kółko

 • Gość: von-koza

  Oceniono 22 razy 20

  zakaz prowadzenia pojazdów nawet do 15 lat - woow!
  biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności jego stosunek do prawa to ci dopiero kara dla tego gościa...

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 41 razy 19

  Idealnie nadaje się na ministra w PiSowskim rządzie. Ja bym gościowi od razu dał resort gospodarki albo chociaż edukacji i zadanie ponownego zreformowania szkolnictwa, na początek przyznał nagrodę, tak ze 100.000 zł, bo przecież mu się należy.

 • slawinskim

  Oceniono 23 razy 17

  Czy Prokuratura, tak jak w przypadku Kamila Durczoka domaga się aresztu?

 • alberto_srapovoli

  Oceniono 16 razy 14

  Tym razem to nie byl znany dziennikarz?

  I co mu zrobia? Prawa jazdy mu nie zabiora. Do pierdla tez przeciez nie wsadza. Dostanie jakies kolegium, ktorego nie beda w stanie wyegzekwowac i moze zawiasy. A jezdzic bedzie dalej.

 • kingstonny

  Oceniono 10 razy 10

  Gdyby pokazano jego mordke i podano nazwisko - robiac mu wstyd na cala wies - blady starch by padl na innych. Ale, to jest Polska gdzie takie rzeczy jak przestroga dla innych nie sa istotne. Niezmiernie wazna natomiast jest ochrona danych osobowych przestepcy. Dlaczego tak jest? Dlaczego Polska „odstaje”od demokratycznego swiata?

  Ano dlatego, ze nalezy bronic i chronic ludzi waznych i ich pociotkow. Wszak zachodzi mozliwosc, ze przestepca okaze sie pociotek jakiegos ministra, czy tez, nie daj Bog, nawet samego prezesa. I co wtedy - STRACH POMYSLEC.
  Tak to wyglada panie Kowalski. Wszelkie inne tlumaczenia troskliwego chronienia tozsamosci przestepcow to pic dla ciemnego ludu.

 • Gość: Eryk

  Oceniono 13 razy 7

  Przed zatrzymaniem sprawdzić, czy nie ksiądz albo nie daj Boże poseł PiS

 • Gość: gość

  Oceniono 16 razy 6

  Kamil Durczok lubi to.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX