Jak zdać egzamin na prawo jazdy?

Zdany egzamin na prawo jazdy uprawnia do prowadzenia różnych pojazdów - samochodów, motocykli, ciągników. Istnieje więc kilka kategorii prawa jazdy, a egzaminy znacznie się od siebie różnią. Jak zdać egzamin na prawo jazdy?

Egzamin na prawo jazdy

Egzamin na prawo jazdy kategorii B składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Pierwszy z nich zdaje się w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

Według obecnych przepisów, ważność takich uprawnień obowiązuje nawet do kilkunastu lat. Osoba, która zdała teoretyczny egzamin na prawo jazdy może przystąpić do praktycznego w dowolnym momencie.
Egzamin teoretyczny składa się z 32 pytań, w tym 20 dotyczy wiedzy podstawowej, a 12 wiedzy specjalistycznej.

Zobacz poniższe krótkie wideo. Chciała złożyć zawiadomienie na męża - straciła prawo jazdy i wkrótce odpowie przed sądem:

Zobacz wideo

Egzamin praktyczny na prawo jazdy przeprowadzany jest najpierw na placu manewrowym. Jeżeli zdający spełnił wszystkie wymagane kryteria i poprawnie odpowie na pytania, może wyjechać z egzaminatorem na miasto. Podczas egzaminu należy mieć ze sobą ważny dowód osobisty.

Stres, a egzamin na prawo jazdy

Podczas zdawania egzaminu na prawo jazdy, bardzo często zdarza się, że kursanci odczuwają nieopisany stres. Jak sobie z nim radzić? Zazwyczaj pomaga odpowiednie przygotowanie do egzaminu. Nie jest to jednak reguła.

Każdy egzamin jest stresujący. Warto więc wziąć głęboki oddech i przypomnieć sobie wszystkie podstawowe zasady ruchu drogowego. Bez nich, nawet najbardziej odstresowany kursant nie będzie mógł liczyć na przychylność egzaminatora. Ostatecznie zawsze warto pamiętać, że to tylko prawo jazdy i można do niego podchodzić niezliczoną ilość razy.

Egzamin na prawo jazdy dla obcokrajowca

Obcokrajowiec, który podchodzi do egzaminu na prawo jazdy jest zobligowany do posługiwania się językiem polskim, zarówno w mowie, jak i piśmie. Pytania egzaminacyjne są generowane w czasie rzeczywistym, w formie komputerowej. Jednak istnieją pytania egzaminacyjne, które dostępne są w języku polskim, niemieckim lub angielskim.

Zainteresowany może sam wybrać język, w jakim chce przeprowadzić egzamin.
W trakcie egzaminu praktycznego dozwolona jest obecność tłumacza każdego języka. Jednak taki tłumacz musi być tłumaczem przysięgłym. Lepiej oczywiście, aby taki tłumacz miał doświadczenie w tłumaczeniu egzaminów na prawo jazdy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.