Wykorzystywanie alkomatu nie jest niczym skomplikowanym. Sercem alkomatu, czyli czynnikiem, który napędza jego pracę, jest sensor. To nic innego, jak czujnik, który ma za zadanie zbadać alkohol zawarty w wydychanym powietrzu.
W zależności od użytego sensora, można wyróżnić alkomaty elektrochemiczne i półprzewodnikowe.
Zobacz krótkie wideo. Pościg policji w Lublinie za pijanym kierowcą:
Alkomaty elektrochemiczne są urządzeniami profesjonalnymi, które stosują głównie służby policyjne i niektóre przedsiębiorstwa. Ten rodzaj alkomatów pozostaje w pełni obojętny na działanie substancji pobocznych - mentolu, dymu papierosowego, czy kwasku cytrynowego.
Główną zaletą tego rodzaju alkomatów jest możliwość przeprowadzenia testów pasywnych. Jest to niezwykle pomocne w przypadku dokonania pomiaru, w przypadku, gdy podejrzana osoba odmawia przeprowadzenia badań lub jest nieprzytomna.
Kalibracji alkomatu powinno dokonywać się w okresie po wykonaniu od 100 do 1500 pomiarów lub od 6 do 12 miesięcy. Kalibracja jest konieczna także w przypadku, jeśli urządzenie wyświetla napis CAL lub SER. Wszystkie nieścisłości powinno się niezwłocznie sprawdzić i naprawić, głównie ze względu na jakość i rzetelność wskazywanych danych.
Tak zwane alkomaty jednorazowe nie potrzebują kalibracji. Jednak ich skuteczność jest poddawana coraz to liczniejszym wątpliwościom. Na rynku znajdują się także alkomaty pochodzenia chińskiego, których nie można kalibrować ze względu na rodzaj zastosowanego w nim sensora.
By urządzenie się nie rozkalibrowało, warto przed jego użyciem przepłukać jamę ustną.
W Internecie można także znaleźć strony, które oferują internetowe alkomaty. Co to takiego? To interaktywny kalkulator, który wylicza ilość promili w organizmie. Do podanych tabeli należy wpisać po kolei: wagę i płeć, ilość i moc wypitego alkoholu oraz ile minęło czasu od jego spożycia. Wskazuje on ilość promili, jaka jest zawarta we krwi.
Jest to niezwykle pomocne narzędzie, jednak zawsze należy mieć na uwadze jego ewentualną zawodność. Wciąż jest to jedynie wirtualny kalkulator, który nie bierze pod uwagę takich czynników, jak: kondycja pijącego, pogoda, nastrój, miejsce spożywania alkoholu. Warto więc brać sporą rezerwę, co do jego jakości wykonywanych pomiarów.