"Bierne picie" podczas palenia, czyli jak papierosy wpływają na badanie alkomatem

Każdego roku policja przeprowadza ponad dwa miliony kontroli trzeźwości. Okazuje się, że nie trzeba pić alkoholu, by urządzenie pomiarowe wykryło obecność zakazanej substancji. Jak papierosy wpływają na badanie alkomatem?

Policjanci do pomiarów trzeźwości używają urządzeń drogich i bardzo wrażliwych na obecność alkoholu. W związku z tym, wystarczy zjeść cukierka z alkoholem lub wypić syrop na kaszel, by alkomat wskazał obecność alkoholu w wydychanym powietrzu. To jednak nie wszystko. Wpływ na policyjne urządzenia mają także papierosy oraz e-papierosy. W płynie stosowanym w elektronicznych podgrzewaczach może się znajdować gliceryna lub alkohol etylowy, co zaburza pomiar przesiewowego alkomatu.

Jeśli chwilę przed kontrolą policyjną kierowca palił papierosa, należy o tym powiedzieć funkcjonariuszowi. W najnowszych regulacjach prawnych znajduje się stosowny zapis mający na celu eliminację zafałszowanych wyników. 

Według nich badania alkomatem nie przeprowadza się przed upływem 15 minut od chwili zakończenia spożywania alkoholu, palenia wyrobów tytoniowych, w tym palenia nowatorskich wyrobów tytoniowych, palenia papierosów elektronicznych lub używania wyrobów tytoniowych bezdymnych przez osobę badaną.

Ale nawet po 15 minutach alkomat może wskazać obecność alkoholu resztkowego w jamie ustnej. By się upewnić w kwestii poprawności pomiaru, policjant przeprowadzi kolejne badania w odstępie kwadransa i trzeci (ostatni), po upływie takie samego czasu. Wówczas wynik powinien być już wiarygodny.

Czy można odmówić badania alkomatem?

Kierowca ma możliwość skorzystać z przysługującego mu prawa odmowy poddania się kontroli trzeźwości. W takiej sytuacji, policjanci prewencyjnie zatrzymają prawo jazdy i skierują daną osobę na badanie krwi.

Dotyczy to również osób, które na przykład nie chcą wydmuchać odpowiedniej dawki powietrza w ustnik urządzenia. Wtedy funkcjonariusz może nabrać podejrzeń co do stanu trzeźwości i również wysłać do szpitala na pobranie krwi.

Nie polecamy jednak takiego rozwiązania. Dokument uprawniający do prowadzenia pojazdu zostanie zwrócony dopiero po stwierdzeniu negatywnego rezultatu badania, co może zająć nawet 30 dni.

Konsekwencje za jazdę pod wpływem alkoholu

Warto też zdawać sobie sprawę, że jazda pod wpływem alkoholu ma poważne konsekwencje. Wykroczeniem jest już stan wskazujący na spożycie alkoholu. Mamy wówczas do czynienia z sytuacją, gdy stężenie substancji we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila lub od 0,1 mg do 0,25 mg w 1 dm3 wydychanego powietrza.

Za takie wykroczenie ustawodawca przewidział następujące sankcje:

 • 10 punktów karnych
 • grzywnę do 5000 złotych
 • od 5 do 30 dni pozbawienia wolności
 • od 6 miesięcy do 3 lat zakazu prowadzenia pojazdów

Znacznie poważniejsze konsekwencje grożą za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości. Następuje wtedy, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila lub ilość w wydychanym powietrzu przekracza 0,25 mg. Taki czyn traktowany jest jako przestępstwo i dodatkowo skutkuje:

 • grzywną uzależnioną od dochodów
 • 10 punktami karnymi
 • karą finansową w wysokości do 5 tysięcy złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej
 • do 2 lat pozbawienia wolności
 • minimum 3 lata zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych

Należy też pamiętać, że kary są większe dla recydywistów. Dodatkowo, w razie kolizji z innym pojazdem lub zniszczenia drogowej infrastruktury, nietrzeźwego kierowcy nie chroni polisa OC, AC i NW. Ewentualne roszczenia strony poszkodowanej będzie musiał pokryć z własnej kieszeni.

Więcej o:
Komentarze (19)
Palenie papierosów, a badanie alkomatem. Czy ma wpływ na wynik?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • anty-oszolom

  Oceniono 14 razy 10

  Szanowny autorze - jak alkomat ma po zjedzeniu cukierka z alkoholem wykazać zawartość alkoholu we krwi?
  ALKOMAT WYKAZUJE ZAWARTOŚĆ ALKOHOLU W WYDYCHANYM POWIETRZY< NIE WE KRWI!
  Jeżeli nie zgadzamy się z wynikiem pomiaru alkomatem mamy prawo zażądać badania krwi.

 • uploadhelski

  Oceniono 7 razy 7

  @artur37
  parę lat temu alkomat wykazał powyżej 05 promila w wydychanym powietrzu u pewnego kierowcy zawodowego. Delikwent zaklinał się, że nie pił, był tego tak pewien, że poddał się badaniu krwi. W badaniu krwi zawartość alkoholu etylowego nadal zero. Tuż przed badaniem krwi i tuż po badaniu alkomat pokazywał 0.5 i 0.55 promila. Sprawa skierowana do sadu, biegły sądowy wytłumaczył, że wynik alkomatu może być nieprawidłowy również przy obecności ACETONU w wydychanym powietrzu. A aceton pojawia się w przypadkach niedocukrzenia, dużego zmęczenia, w stanie zwykłego głodu. Biedny kierowca nie jadł ponad pół doby i cięzko pracował, pojawił się w oddechu aceton. A prokurator dalej rozwija swoje podejrzenia i zażądał przeprowadzenia eksperymentu medycznego z tym kierowcą - powtórzenia warunków powodujących powstanie acetonu! Na szczęście badanie chromatograficzne krwi jest decydujące i 100% selektywne, badanie alkomatem - nie.

 • Gość: JPS

  Oceniono 8 razy 4

  Badanie tzw. "przesiewowe" jest niezgodne z prawem. Badanie można przeprowadzić jedynie wówczas gdy się popełniło wykroczenie drogowe lub gdy istnieje tzw. "uzasadnione podejrzenie". Ale Policja nie tak dawno oświadczyła, że to prawo ich nie obowiązuje. Jak to powiedział mi jeden ze spotkanych policjantów "My som wadzom i .....uj. Mogemy wszystko"

 • wasaty_janusz

  Oceniono 5 razy 3

  Ostatnie 2 zdania sa najwaznjsze z tego artykulu no ozoznaczac moga wtope dozywotnia przy szkodach osobowych

 • felicjan.dulski

  Oceniono 5 razy 3

  A co ze sprawdzeniem prawidłowego funkcjonowania przyrządu do pomiaru niebezpośredniego?
  Przecież mógł się przed chwilą zepsuć?
  Procedura sprawdzenia powinna być łatwa i szybka.
  Np. policjant demonstruje działanie przyrządu na sobie... 0,00 oczywiście.
  (Wiem o czym mówię, pracowałem kiedyś w metrologii). to

 • Gość: sebol

  Oceniono 1 raz 1

  Jeśli ktoś nie zgadza się z wynikiem zawsze może zażądać badania krwi, to powinno rozwiać wątpliwości, ja swoim alkohitem od razu po piciu się nie sprawdzam, zazwyczaj używam go rano po imprezce, jak piję to i tak nie mam w planach siadać za kółko

 • Gość: www.alkopatrol.pl

  Oceniono 1 raz 1

  Prowadzę od kilku lat serwis alkomatów www.alkopatrol.pl i w tym czasie mieliśmy dwa zapytania od klientów w podobnej sprawie. Klient nie pił alkoholu od kilku lat bo jest chory, a policja mu zabrała "prawko" bo wydmuchał na alkomacie promile. Sprawa trafiła do sądu i klient odzyskał swoje "prawko" ale policja z tego tytułu nie poniosła żadnych konsekwencji. Może warto lepiej szkolić Panów policjantów, którzy prowadzą kontrolę alkomatem!

 • Gość: Darek

  Oceniono 1 raz 1

  Na wynik może mieć wpływ wiele czynników, nie tylko te wymienione w artykule. Zawsze pozostaje przecież jednak badanie krwi aby wykluczyć alko. A takie kontrole nie byłby potrzebne gdyby nie było tylu kierowców wsiadających po spożyciu. A jak ktoś nie jest pewny czy może jechać bo dzień wczesniej np miał imprezę to polecam alkomat. Ja mam Alkohita już trzeci rok i żadnej wpadki nie miałem

 • Gość: Karolo

  0

  Nie rozumiem dlaczego tak się wszyscy burzą i bronią przed tym badaniem alkomatem. Nie mam nic do ukrycia to czemu miałbym się nie zgodzić na badanie? Mam swój alkohit w domu i sam wiem kiedy mogę jechać, a kiedy nie. Każdemu taki sprzęt polecam i jak najbardziej jestem za przesiewowym badaniem kierowców. Im mniej pijanych na drogach, tym lepiej dla nas wszystkich.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX