"Bierne picie" podczas palenia, czyli jak papierosy wpływają na badanie alkomatem

Każdego roku policja przeprowadza ponad dwa miliony kontroli trzeźwości. Okazuje się, że nie trzeba pić alkoholu, by urządzenie pomiarowe wykryło obecność zakazanej substancji. Jak papierosy wpływają na badanie alkomatem?
Zobacz wideo

Policjanci do pomiarów trzeźwości używają urządzeń drogich i bardzo wrażliwych na obecność alkoholu. W związku z tym, wystarczy zjeść cukierka z alkoholem lub wypić syrop na kaszel, by alkomat wskazał obecność alkoholu w wydychanym powietrzu. To jednak nie wszystko. Wpływ na policyjne urządzenia mają także papierosy oraz e-papierosy. W płynie stosowanym w elektronicznych podgrzewaczach może się znajdować gliceryna lub alkohol etylowy, co zaburza pomiar przesiewowego alkomatu.

Jeśli chwilę przed kontrolą policyjną kierowca palił papierosa, należy o tym powiedzieć funkcjonariuszowi. W najnowszych regulacjach prawnych znajduje się stosowny zapis mający na celu eliminację zafałszowanych wyników. 

Według nich badania alkomatem nie przeprowadza się przed upływem 15 minut od chwili zakończenia spożywania alkoholu, palenia wyrobów tytoniowych, w tym palenia nowatorskich wyrobów tytoniowych, palenia papierosów elektronicznych lub używania wyrobów tytoniowych bezdymnych przez osobę badaną.

Ale nawet po 15 minutach alkomat może wskazać obecność alkoholu resztkowego w jamie ustnej. By się upewnić w kwestii poprawności pomiaru, policjant przeprowadzi kolejne badania w odstępie kwadransa i trzeci (ostatni), po upływie takie samego czasu. Wówczas wynik powinien być już wiarygodny.

Czy można odmówić badania alkomatem?

Kierowca ma możliwość skorzystać z przysługującego mu prawa odmowy poddania się kontroli trzeźwości. W takiej sytuacji, policjanci prewencyjnie zatrzymają prawo jazdy i skierują daną osobę na badanie krwi.

Dotyczy to również osób, które na przykład nie chcą wydmuchać odpowiedniej dawki powietrza w ustnik urządzenia. Wtedy funkcjonariusz może nabrać podejrzeń co do stanu trzeźwości i również wysłać do szpitala na pobranie krwi.

Nie polecamy jednak takiego rozwiązania. Dokument uprawniający do prowadzenia pojazdu zostanie zwrócony dopiero po stwierdzeniu negatywnego rezultatu badania, co może zająć nawet 30 dni.

Konsekwencje za jazdę pod wpływem alkoholu

Warto też zdawać sobie sprawę, że jazda pod wpływem alkoholu ma poważne konsekwencje. Wykroczeniem jest już stan wskazujący na spożycie alkoholu. Mamy wówczas do czynienia z sytuacją, gdy stężenie substancji we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila lub od 0,1 mg do 0,25 mg w 1 dm3 wydychanego powietrza.

Za takie wykroczenie ustawodawca przewidział następujące sankcje:

  • 10 punktów karnych
  • grzywnę do 5000 złotych
  • od 5 do 30 dni pozbawienia wolności
  • od 6 miesięcy do 3 lat zakazu prowadzenia pojazdów

Znacznie poważniejsze konsekwencje grożą za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości. Następuje wtedy, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila lub ilość w wydychanym powietrzu przekracza 0,25 mg. Taki czyn traktowany jest jako przestępstwo i dodatkowo skutkuje:

  • grzywną uzależnioną od dochodów
  • 10 punktami karnymi
  • karą finansową w wysokości do 5 tysięcy złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej
  • do 2 lat pozbawienia wolności
  • minimum 3 lata zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych

Należy też pamiętać, że kary są większe dla recydywistów. Dodatkowo, w razie kolizji z innym pojazdem lub zniszczenia drogowej infrastruktury, nietrzeźwego kierowcy nie chroni polisa OC, AC i NW. Ewentualne roszczenia strony poszkodowanej będzie musiał pokryć z własnej kieszeni.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.