Z Warszawy do Grójca w 30 minut. Kolejny krok do nowego południowego wylotu z Warszawy

Z centrum Warszawy do obwodnicy Grójca jedzie się teraz 48 minut, a w godzinach szczytu - nawet półtorej godziny. Jednak to się już niedługo zmieni. Po oddaniu nowego wylotu z Warszawy będzie to ok. 30 minut.

Południowy wylot Warszawy z zielonym światłem

Wojewoda Mazowiecki wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla budowy fragmentu południowego wylotu z Warszawy drogi ekspresowej S7 Warszawa – Grójec. Chodzi o odcinek od węzła Lotnisko (bez węzła) do węzła Lesznowola (z węzłem).

Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Realizacja zadania A, czyli jednego z trzech odcinków S7 Warszawa – Grójec obejmowała będzie m.in. budowę dwóch jezdni po trzy pasy ruchu na długości ok. 6,6 km, węzłów drogowych Zamienie i Lesznowola, ciągów pieszych oraz ścieżek rowerowych, systemu odwodnienia terenu oraz urządzeń ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego. GDDKiA ogłosiła przetarg na to zadanie 26 lipca 2019 r., wykonawca będzie musiał dokończyć ten odcinek po wykonawcy, z którym wcześniej rozwiązano umowę.

>>> Skąd opóźnienia w budowie polskich dróg. Czy budujemy je drożej niż w Europie? Spytaliśmy o to rzecznika GDDKiA:

Zobacz wideo

S7 Warszawa - Rabka Zdrój

Trwa realizacja nowego wylotu z Warszawy na południe, od węzła Lotnisko do początku obwodnicy Grójca. Fragment o łącznej długości ok. 29,3 km podzielono na trzy odcinki. Na odcinku od węzła Lotnisko do węzła Lesznowola trwa procedura przetargowa na wybór nowego wykonawcy. Z kolei na następnym, od węzła Lesznowola do węzła Tarczyn Północ, toczy się procedura uzyskania decyzji ZRID, a na ostatnim, od węzła Tarczyn Północ do początku obwodnicy Grójca, trwają już prace budowlane. Wykonywane są następujące roboty:

  • drogowe (odhumusowanie, wykopy, nasypy, warstwy konstrukcji drogi),
  • mostowe (deskowanie i zbrojenie ustroju nośnego, wykonywanie fundamentów podpór, kap chodnikowych, izolacja płyty pomostu),
  • branżowe (budowa sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, likwidacja kolizji telekomunikacyjnych i gazowych, przebudowa sieci elektro-energetycznej).

Dobre wieści dla kierowców - będzie znacznie szybciej

Oddanie do ruchu odcinka S7 od Południowej Obwodnicy Warszawy w okolicy lotniska Okęcie będzie oznaczało dla kierowców jadących w kierunku Radomia, Kielc czy Krakowa znaczne skrócenie czasu przejazdu.

Nowy wyjazd na południe zdejmie część ruchu z obecnego południowego wylotu S8 w kierunku Piotrkowa Trybunalskiego. Kierowcy będą mogli też ominąć uciążliwy odcinek DK7 pomiędzy Jankami i Grójcem, który w szczytowych godzinach wjazdu i wyjazdu z Warszawy jest zakorkowany. Pokonanie ok. 40 km z centrum stolicy do początku obwodnicy Grójca zajmuje ok. 48 minut, a w piątkowy wieczór nawet ponad 90 minut. Po oddaniu nowego wylotu od węzła na ul. Sasanki do obwodnicy Grójca trasę o długości ok. 35 km przejedziemy w ok. 20 minut, a z centrum Warszawy w ok. 35 minut. Do tego nowa trasa ułatwi dojazd do Warszawy z położonych wzdłuż niej mniejszych miejscowości.

Mapa czas przejazdu_Warszawa_GrójecMapa czas przejazdu_Warszawa_Grójec fot. GDDKiA

To nie koniec inwestycji

Jest spora szansa, że jeszcze w tym roku dwujezdniową drogą pojedziemy od Grójca do granicy z województwem małopolskim (190 km). Wykonawca obwodnicy Skarżyska Kamiennej, której termin oddania upływa w połowie 2020 r., chce w tym roku udostępnić 8-kilometrową trasę do ruchu.

Odcinek od granicy województwa małopolskiego do Szczepanowic jest w przygotowaniu (ponad 23 km). Dwa kolejne, od węzła Szczepanowice do węzła Widoma (14 km), oraz dalej do węzła Nowa Huta (18,3 km), są w realizacji w systemie „Projektuj i Buduj”, a kierowcy powinni pojechać nimi w 2022 r.

Jeszcze w tym roku skorzystamy z dwóch odcinków S7 pomiędzy Lubniem i Rabką Zdrój (Lubien – Naprawa i Skomielna Biała – Rabka, łącznie ponad 21 km), a tunelem pod górą Luboń Mały pojedziemy w 2021 r.

Z końcem 2023 r., po zakończeniu budowy S7 od granicy województwa małopolskiego do Szczepanowic, będzie można przejechać dwujezdniową drogą szybkiego ruchu z Gdańska do Rabki Zdroju. Dalej, do Nowego Targu, dojedziemy również dwujezdniową drogą klasy GP. W realizacji w systemie „Projektuj i Buduj” jest odcinek DK47 od Rdzawki do Nowego Targu (16,1 km).

Źródło: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

Droga ekspresowa S79Droga ekspresowa S79 fot. GDDKiA

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.