Wielki powrót Zafiry. Dosłownie. Oto najbardziej praktyczny Opel w gamie

Opel Zafira od lat uznawany był za najbardziej rodzinny model w gamie niemieckiego producenta. Teraz kultowy van oferuje jeszcze więcej możliwości i miejsce nawet dla 9 osób.

Opla Zafira Life, to już czwarte wcielenie rodzinnego vana. Jednak o ile od pierwszej generacji, czyli od 1999 roku, Zafira była ewoluującym minivanem, teraz producent zagrał vabank - Opel Zafira stał się jeszcze większym samochodem rodzinnym, który może zabrać na pokład nawet dziewięć osób. Tym samym przenosi praktyczność tego auta na zupełnie nowy poziom.

Jeszcze więcej przestrzeni

Opel Zafira zawsze był przestronnym, rodzinnym autem. Nowa generacja daje jeszcze więcej możliwości, a żeby ułatwić dopasowanie się do potrzeb, auto występuje w trzech długościach nadwozia - standardowej Compact (4,60 m), średniej Long (4,95 m) i długiej Extra Long (5,30 m). Dwie największe odmiany mają wydłużony o 35 cm rozstaw osi (osiągając 3,28 m). Co ważne, wysokość większości wersji nie przekracza 1,90 m, dzięki czemu bez problemu wjedziemy na wszystkie parkingi podziemne czy do centrów handlowych.

Opel Zafira LifeOpel Zafira Life fot. Opel

Jak te spore wymiary prezentują się na tle poprzedniczki? Odmiana Compact jest o około 10 centymetrów krótsza od poprzedniej generacji. Jednak największy wariant Extra Long, to pojazd o 65 centymetrów dłuższy od poprzednika. Każda wersja długości nadwozia może występować w konfiguracji aż dziewięcioosobowej. Oferując trzy długości nadwozia, Opel jest w stanie pozycjonować Zafirę we wszystkich segmentach MPV, przez co model ten wpasuje się w potrzeby bardzo różnych grup klientów.

Wielofunkcyjny van naszych czasów

Czasy, w których rodzinny samochód miał być tylko praktyczny, bezpowrotnie minęły. Teraz podróżując w licznej grupie, oczekujemy jeszcze więcej nowoczesnych rozwiązań z zakresu multimediów, technologii i bezpieczeństwa. A eleganckie i dobrze wyposażone vany zyskują coraz większe zainteresowanie. Dlatego wszystkie wersje Zafiry Life mogą mieć na pokładzie skórzane fotele. Składane oparcie fotela pasażera z przodu umożliwia przewożenie przedmiotów o długości do 3,5 metra, a po złożeniu trzeciego rzędu foteli, pojemność bagażnika w Zafirze Life Compact wzrasta do 1500 litrów (do wysokości dachu). Jeśli to nadal za mało, możemy tymczasowo zdemontować tylne fotele. Wówczas całkowita pojemność ładunkowa wzrośnie do astronomicznych 3397 litrów.

Auto dla biznesu

Wersja Business VIP to najbardziej komfortowa wersja Zafiry Life, skierowana dla biznesu. Na pokład trafiły przednie fotele z opcją masażu i podgrzewania, a w tylnej części znajdziemy cztery niezależnie fotele z możliwością zamontowania tyłem do kierunku jazdy, których siedziska mają szerokość aż 48 centymetrów. Pasażerowie mogą więc usiąść naprzeciwko siebie i korzystać z dużej przestrzeni na nogi. Dodatkiem jest ruchomy stolik, który można złożyć, aby zyskać miejsce na więcej drobiazgów.

Technologia w służbie kierowcy

Opel Zafira Life został wyposażony w wiele systemów wspomagających kierowcę. Na pokładzie mogą znaleźć się m.in. kamera i radar, które stale monitorują obszar przed samochodem rozpoznając inne pojazdy, a nawet pieszych. W razie nieuwagi kierowcy, system sam zainicjuje hamowanie awaryjne (przy prędkości do 30 km/h). Jeśli kierowca zechce skorzystać z aktywnego tempomatu, system dostosowuje prędkość do pojazdu poprzedzającego i w razie potrzeby zwalnia. Nie zabrakło też układu monitorującego zmęczenie kierowcy w trasie oraz automatycznych świateł, które przy prędkości powyżej 25 km/h samoczynnie przełączają reflektory między światłami drogowymi i mijania.

Opel Zafira LifeOpel Zafira Life fot. Opel

Unikalnym rozwiązaniem w segmencie vanów jest kolorowy wyświetlacz projekcyjny. Dzięki niemu kierowca ma na linii wzroku najważniejsze informacje o trasie - aktualną prędkość, wskazówki nawigacyjne czy odległość od poprzedzającego pojazdu.

Nowoczesne multimedia

Na pokładzie Opla Zafira Life może znaleźć się jeden z dwóch systemów multimedialnych - Multimedia lub Multimedia Navi. Oba są wyposażone w duże 7-calowe ekrany dotykowe i mogą współpracować ze smartfonem za pośrednictwem interfrejsu Apple CarPlay i Android Auto. Multimedia Navi oferuje dodatkowo nawigację z mapami Europy w widoku 3D.

System Opel Connect dostarcza kierowcy bieżące informacje o aktualnym ruchu drogowym i stanie dróg. Jednak nawigacja online to nie wszystko. W podróży dobrze jest umilić sobie czas ulubioną muzyką, a Zafira Life ze swoimi wymiarami jest niczym mała sala koncertowa. Na pokładzie może znaleźć się system nagłośnienia, który w najbogatszej wersji składa się aż z dziesięciu głośników.

Opel Zafira LifeOpel Zafira Life fot. Opel

Rozmiar ma znaczenie

Choć duże samochody mogą pochwalić się ponadprzeciętną praktycznością, czasem stwarzają problemy przy manewrowaniu. Ciasne uliczki, zatłoczone parkingi - w takich warunkach nawet doświadczony kierowca może nie czuć się zbyt pewnie. Projektanci Zafiry Life mając to na uwadze, wyposażyli niektóre wersje największego rodzinnego modelu w zestaw czujników ultradźwiękowych w przednim i w tylnym zderzaku. Cofanie ułatwia szerokokątna tylna kamera, której obraz wyświetlany jest na lusterku wstecznym lub na 7-calowym ekranie. Można na nim wyświetlić także widok pojazdu z góry. Z takimi udogodnieniami Zafirą Life zaparkujemy nawet w najciaśniejszym miejscu.

Opel Zafira Life to van szyty na miarę naszych czasów. Jest szalenie przestronny, praktyczny, funkcjonalny, a także wyposażony w najnowocześniejsze multimedia i systemy bezpieczeństwa. A w końcu o bezpieczeństwo chodzi najbardziej, jeśli przychodzi nam podróżować w większym gronie.

Opel Zafira LifeOpel Zafira Life fot. Opel

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.