Autostrada A1 - dziś otwarcie nowego odcinka na Śląsku

2 sierpnia do ruchu zostanie oddany kolejny fragment autostrady A1. Nowy odcinek na południu kraju to ważna część szlaku łączącego Pomorze z granicą Polski i Czech.

W godzinach popołudniowych 2 sierpnia kierowcy skorzystają z nowego fragmentu A1 na terenie woj. śląskiego. Do ruchu zostanie oddany blisko 33-kilometrowy odcinek autostrady od węzła Częstochowa Południe do węzła Pyrzowice.

Polscy kibice zszokowali świat F1. Ważna wiadomość dla przyszłości Roberta Kubicy

Zobacz wideo

Przebieg nowego odcinka autostrady A1

Nowo wybudowana autostrada przebiega przez tereny gmin Blachownia, Konopiska, Poczesna, Starcza, Woźniki, Miasteczko Śląskie i Ożarowice, a także przez obszary miast Częstochowa i Woźniki. Dzięki jej powstaniu czas potrzebny na pokonanie tego odcinka skróci się z dotychczasowych 40 do niespełna 15 minut. Przy drodze powstały dwie pary miejsc obsługi podróżnych.

Zobacz wideo

Autostrada, a ruch lokalny

W ramach inwestycji powstały dwa węzły - Częstochowa Południe oraz Woźniki. Dzięki nim trasa łączy się z istniejącą siecią dróg w sposób bezkolizyjny. Wybudowano 68 obiektów inżynierskich umożliwiających pokonywanie przeszkód terenowych, prowadzących ruch lokalny nad autostradą, a także stwarzających warunki do migracji zwierząt. Droga została zaprojektowana tak, by w jak najmniejszym stopniu oddziaływać na środowisko naturalne. Położony w pobliżu inwestycji obszar chroniony Natura 2000 został uwzględniony w planach i projektach nowej drogi - w jego okolicy trasa jest poprowadzona dwoma estakadami o łącznej długości 245 m.

Nowa organizacja ruchu

Najdalej wysuniętym na północ węzłem drogowym oddawanej obecnej autostrady jest Częstochowa Południe, który stanowi połączenie A1 z drogami wojewódzkimi nr 904, 907 i 908. Ten odcinek będzie w pełni funkcjonalny dla wszystkich użytkowników. Jednak kierowcy pojazdów o masie całkowitej powyżej 12 ton jadący od Pyrzowic na północ będą mogli na węźle Częstochowa Południe zjechać tylko w kierunku zachodnim na Konopiska. W kierunku wschodnim, na miejskim odcinku drogi wojewódzkiej DW908, będzie obowiązywał zakaz wjazdu dla pojazdów powyżej 12 t. Dlatego też dla tych pojazdów wprowadzamy objazd od węzła Pyrzowice przez S1 do węzła Podwarpie i dalej DK1 na północ. Zakaz nie będzie dotyczył jedynie pojazdów służb miejskich i zaopatrzenia.

Autostrada A1, Częstochowa Południe - PyrzowiceAutostrada A1, Częstochowa Południe - Pyrzowice GDDKiA

Śląska A1 podzielona na odcinki

Realizację inwestycji podzielono na cztery zadania - są to odcinki F, G, H oraz I. Pierwszy, o długości 21 km - będący jeszcze w budowie, odbija na zachód od obecnej DK1 na węźle Częstochowa Północ (dawniej Rząsawa) i za węzłem Częstochowa Blachownia (dawniej Blachownia) łączy z drugim odcinkiem, który ma długość 4,7 km. Ten odcinek kończy się za węzłem Częstochowa Południe (dawniej Zawodzie). Trzeci - niespełna 17-kilometrowy - ciągnie się aż do węzła autostradowego położonego w miejscowości Woźniki. Czwarty rozpoczyna się za tym węzłem i biegnie przez ponad 15 km na południe, gdzie łączy się z istniejącym węzłem Pyrzowice. Udostępniony 33-kilometrowy fragment pozwala przemieszczać się na odcinku Częstochowa Południe - Pyrzowice.

Strategiczne znaczenie północ - południe

Autostrada A1 jest częścią VI paneuropejskiego korytarza transportowego oraz międzynarodowej trasy E75. Pokrywa się także z historycznym przebiegiem szlaku bursztynowego. Oddanie do ruchu autostrady A1 między Częstochową a Pyrzowicami jest bardzo istotne dla ruchu drogowego w woj. śląskim, ale i w całej Polsce, a po części także w Europie. Wybudowanie brakującego odcinka od Częstochowy do Tuszyna jest tylko kwestią czasu, a wtedy Polsa zyska autostradowe połącznie Pomorza z południową granicą kraju. W 2022 r. przedsiębiorcy z Czech, Słowacji czy Węgier otrzymają szybką i komfortową relację z portami w Gdańsku i Gdyni, które staną się atrakcyjną alternatywą dla popularnych niemieckich ośrodków, jak Hamburg czy Brema. W sumie pokonanie całej 580-kilometrowej trasy zajmie niespełna pięć godzin.

Źródło: GDDKiA

Autostrada A1Autostrada A1 GDDKiA

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.