Seat dostarczy części do fabryki dronami. Czas dostawy skróci się z 90 do 15 minut

Fabryka Seata w Martorell jest pierwszym hiszpańskim zakładem, który wykorzystuje drony w procesach logistycznych. Bezzałogowe statki powietrzne skróciły czas dostawy komponentów z 1,5 godziny do zaledwie 15 minut.

Kierownice i poduszki powietrzne montowane w samochodach Seat będą dostarczane z centrum logistycznego Grupo Sesé w mieście Abrera, do fabryki w Martorell, za pomocą dronów. To pionierskie rozwiązanie gwarantuje dostawę części w ciągu zaledwie 15 minut, zwiększając wydajność oraz elastyczność zakładu.

Wykorzystanie dronów do transportu części samochodowych to pilotażowy projekt, znajdujący się jeszcze w fazie eksperymentalnej. Już teraz można jednak podejrzewać, że bezzałogowe statki powietrzne na stałe wpiszą się w działalność hiszpańskiej marki. Nad całą inicjatywą kontrolę sprawuje hiszpańska Agencja ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (AESA).

Zobacz wideo

Sześciokrotnie szybsza dostawa

Użycie dronów w procesie logistycznym znacząco zwiększa elastyczność linii produkcyjnych. Czas pokonania trasy dzielącej dwa obiekty zmniejszył się nawet 6-krotnie i zamiast 90 minut, które były potrzebne ciężarówkom, dronom zajmuje zaledwie kwadrans. Tak szybki transport przekłada się na zwiększoną wydajność zakładu, który w przypadku nagłego zapotrzebowania na dany komponent może liczyć na ekspresową dostawę.

Seat dostarczy części do fabryki dronamiSeat dostarczy części do fabryki dronami Seat

Fabryka idzie z duchem czasu

Innowacyjny środek transportu to kolejne świadectwo zaangażowania marki Seat w rozwój. Firma przechodzi obecnie proces transformacji, której celem jest uczynienie fabryki Martorell bardziej inteligentną i zdigitalizowaną, a w związku z tym – bardziej wydajną, elastyczną i ekologiczną. Dostawy za pomocą dronów zmniejszają emisję CO2, której nie dałoby się uniknąć przy transporcie samochodami ciężarowymi. Akumulatory bezzałogowców są ładowane przy użyciu energii z odnawialnych źródeł, co jeszcze bardziej zmniejsza ich wpływ na środowisko.

Pierwszy lot drona zaopatrzonego w części samochodowe rozpoczyna nowy etap rewolucji łańcucha dostaw w przemyśle motoryzacyjnym. Zastosowanie bezzałogowca w procesie logistycznym SEAT-a pozwoliło skrócić czas dostawy o 80%, a nie ma powodów sądzić, że to rozwiązanie nie okaże się równie efektywne w innych sektorach branży. Ten innowacyjny sposób zaopatrywania fabryk pobudzi Przemysł 4.0 i pozwoli nam stać się bardziej wydajnym, sprawnym i konkurencyjnym producentem, działającym w bardziej zrównoważony sposób

– mówi wiceprezes SEAT-a ds. produkcji i logistyki, dr Christian Vollmer, pomysłodawca całego przedsięwzięcia.

Innowacyjne rozwiązania logistyczne stosowane w zakładach Seata zostały docenione na czerwcowym Międzynarodowym Salonie Logistyki (SIL) w Barcelonie, podczas którego marka została nagrodzona w kategorii digitalizacji łańcucha dostaw.

Seat dostarczy części do fabryki dronamiSeat dostarczy części do fabryki dronami Seat

Więcej o:
Komentarze (2)
Seat dostarczy części do fabryki dronami. Czas dostawy skróci się z 90 do 15 minut
Zaloguj się lub komentuj jako gość
  • Gość: Nieźle :)

    0

    Bardzo ciekawe, Japończycy potrafili zaplanować produkcję z 2-miesięcznym wyprzedzeniem. Lądowali czesci na statek i trafiały prosto do fabryki w uk. Vw potrzebuje drony ...

  • Gość: MrNazarinho

    0

    Wspaniałe generqlizowanie. Tylko ile kierownic przewiezie ciężarówka a ile dron. Mogliście odbrazu napisac: w razie brakujących części linia nie stanie tylko poczeka 15 min na drona.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX