Łąki antysmogowe - tania i skuteczna broń do walki z zanieczyszczeniami? W paru miejscach w Polsce już rosną

Łąki antysmogowe to wciąż ciekawostka, ale ostatnio zrobiło się o nich głośniej. Wystarczy je kosić dwa razy do roku, dobrze radzą sobie z suszą i filtrują powietrze znacznie lepiej niż trawa. Rosną już w Krakowie i Warszawie. Eksperci nie mają wątpliwości, że powinny pojawić się w kolejnych miejscach.

Łąki antysmogowe są w Polsce znane już od jakiegoś czasu, ale do tej pory był to temat bardzo niszowy. Choć znaleźć je można w dwóch największych miastach kraju, Krakowie i Warszawie, to wielu mieszkańców nawet nie wie, jak ważną rolę pełnią niektóre łąki kwietne przy ruchliwych drogach. Teraz temat powrócił, a o "smogówkach" zrobiło się znacznie głośniej.

Susza i nieprawidłowe wykaszanie traw

Dlaczego? Wszystko przez suszę i wykaszanie traw w miastach i na pasach zieleni między drogami. Media lokalne raz po raz donoszą o bezsensownych, przeprowadzanych nieprawidłowo wykaszaniach. W takich warunkach, jakie mamy ostatnio w Polsce, zbyt nisko przycięta trawa po prostu umrze.

Czy biorąc pod uwagę zestawienie kosztów koszenia trawy wzdłuż dróg ekspresowych i autostrad z kosztami wysiewu łąk antysmogowych, które nie wymagają takiej pielęgnacji, nie uważa Pan Minister za zasadne zastąpienie wysychających trawników takimi roślinami, które będą wyłapywać szkodliwe dla ludzi pyły wydzielane przez ruch samochodowy?

- pyta w interpelacji do Ministra Infrastruktury poseł PO, Jarosław Urbaniak.

Czym jest łąka antysmogowa?

Łąka antysmogowa to specjalna mieszanka roślin, która świetnie nadaje się do stosowania w pasach drogowych, które znajdują się zarówno pośrodku jezdni, jak i po bokach. Rośliny dostosowane są do tego żeby jak najlepiej wyłapywać spaliny i pył pochodzący z transportu.

W Polsce łąki antysmogowe promuje przede wszystkim Fundacja "Łąka", która zasadziła "smogówki" m.in. w Warszawie przy ul. Wawelskiej oraz w Krakowie. Co ciekawe, w Krakowie mieszanka nasion kwiatów łąkowych została wpisana w oficjalną strategię antysmogową Miasta. W stolicy Małopolski fundacja wykonała 10 ha łąk kwietnych w 20 lokalizacjach na terenie całego miasta. Przekształcono pobocza dróg, pasy środkowe oraz tereny rekreacyjne.

Na podstawie badań naukowych chcemy wykazać, że łąki kwietne doskonale wyłapują pyły z powietrza, a dzięki temu, że kosimy je maksymalnie dwa razy w roku, ograniczamy hałas i wytwarzanie spalin przez kosiarki. Łąki kwietne są niezbędne w ekosystemie miejskim: to miejsce występowanie owadów, ptaków, a nawet płazów i małych ssaków. Łąki kwietne dzięki rozbudowanemu systemowi korzeniowemu wchłaniają więcej wody opadowej, a latem, w czasie upałów, obniżają także temperaturę w miastach i tworzą lepszy mikroklimat

- czytamy na stronie Fundacji "Łąka", która za swój projekt została nagrodzona w międzynarodowym konkursie Smogathon 2018.

Łąka antysmogowa w KrakowieŁąka antysmogowa w Krakowie fot. Fundacja Łąka

Łąki antysmogowe pomogą w walce z zanieczyszczeniami?

Badania wskazują, że specjalne łąki kwietne są znacznie skuteczniejszym filtrem zanieczyszczeń niż zwykła trawa. Eksperci podają, że metr kwadratowy "smogówki" wyłapuje tyle pyłów co pięcioletnie drzewo. Co ważne, stworzenie łąki kwietnej jest możliwe praktycznie w każdym miejscu, gdzie nie dominują duże drzewa i jest odpowiednie nasłonecznienie. Specjalnie wybrane rośliny radzą sobie też bardzo dobrze w zniszczonym przez człowieka środowisku.

Łąki antysmogowe to także spora oszczędność. Piotr Kempf z Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie podaje, że zamiana trawników w łąki kwietne przyniosła sześciokrotne oszczędności związane z ograniczeniem kosztów koszenia. "Smogówki" kosi się tylko dwa razy do roku. Pamiętajmy też, że praca kosiarek przy koszeniu traw wiąże się z dalszą emisją szkodliwych substancji oraz hałasem. Praca kosiarski przez godzinę emituje tyle spalin, co 11 samochodów.

Łąki antysmogowe to na razie ciekawostka. Uważacie, że "smogówki" powinny pojawić się w kolejnych polskich miastach i na drogach ekspresowych oraz autostradach? Dajcie nam znać w komentarzach i sondażu poniżej.

Łąki antysmogowe w KrakowieŁąki antysmogowe w Krakowie fot. Fundacja 'Łąka'

Zobacz wideo
Czy uważasz, że w Polsce powinno powstać więcej łąk antysmogowych?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.