Albo zdasz egzamin kontrolny za pierwszym razem, albo robisz prawo jazdy od nowa. Przepisy weszły w życie

Koniec z pobłażliwością dla kierowców, którzy stracili prawo jazdy za punkty. Od teraz, jeśli nie zdadzą egzaminu kontrolnego za pierwszym razem, będą zmuszeni od nowa robić kurs na prawo jazdy.

Do tej pory, jeśli kierowca stracił prawo jazdy za punkty, musiał odbyć egzamin kontrolny, który mógł powtarzać do skutku. Od 1 lipca jest inaczej: do egzaminu kontrolnego można podejść tylko raz. Nieudana próba to odebranie prawa jazdy i przymus zaliczenia kursu i egzaminu państwowego - dokładnie takich, jakie obowiązują wszystkich kandydatów na kierowców. Do egzaminów kontrolnych muszą podchodzić również ci kierowcy, których prawo jazdy zostało zatrzymane z innych przyczyn (np. z powodu problemów ze zdrowiem czy w wyniku wyroku sądu) na dłużej niż rok.

Zmiany to efekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury, w którym czytamy:

W przypadku osoby, która przystępowała do egzaminu państwowego w trybie art. 99 ust. 1 pkt 1, art. 102 ust. 2 ustawy lub art. 114 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym i uzyskała negatywny wynik egzaminu państwowego, w przypadku podejścia do egzaminu w związku z odzyskiwaniem uprawnień do kierowania pojazdami uznaje się ją za osobę po raz pierwszy przystępującą do egzaminu państwowego na prawo jazdy.

WORD-y nie będą zarabiać na oblewaniu kursantów

Rozporządzenie zmienia też organizację egzaminów i strukturę zarobku Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego, o czym już informowaliśmy.

Egzaminatorzy nie będą już zatrudniani przez WORD-y, tylko przez województwa. Dochody z egzaminów nie będą zatem trafiały do kas Ośrodków, tylko do budżetu państwa. Ma to zmniejszyć liczbę oblewanych kursantów. Dodatkowo, egzaminator dziennie będzie mógł wziąć udział w maksymalnie ośmiu egzaminach, a te będą wyznaczane na konkretną godzinę - koniec z czekaniem na swoją kolej. To również dobra wiadomość dla przyszłych kierowców, choć trudno nie odnieść wrażenia, że nowe przepisy wydłużą czas oczekiwania na egzamin.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (81)
Albo zdasz egzamin kontrolny za pierwszym razem, albo robisz prawo jazdy od nowa. Przepisy weszły w życie
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Obywatel

  Oceniono 61 razy 31

  Może w końcu skończy się zap**** 130 km/h w terenie zabudowanym

 • Gość: Bartek

  Oceniono 35 razy 27

  Najważniejsze zdanie w artykule. Kasa będzie trafiać do budżetu państwa.
  Dziękuję kropka.

 • 174pit

  Oceniono 36 razy 26

  Ciekawe ile będzie kosztowała pewność zdania za pierwszym razem?
  O tym raczej w rozporządzeniu ministra tego lub owego nie przeczytamy, ale i tak każdy zainteresowany będzie wiedział.

 • zgred151

  Oceniono 53 razy 23

  Czy ktokolwiek przypuszcza ze pozbawiony prawka tak spokojnie bedzie zdawal pownie egzamin, Przeciez to tylko okazja by wziatki byly jeszcze wieksze dla decydujacych o zdaniu , bo nowy kurs bedzie bardzo drogi . No i zasada ze to urzednik bedzie decydowal o zatrzymaniu prawa ze wzgledu na wzglad , to az prosi sie o koperte . Typowe wschodnie zwyczaje

 • Gość: Najschtub

  Oceniono 29 razy 13

  Prawo jazdy? A na co to komu. Przecież w bantustanie zwanym Polską, nie posiadając przeglądu, OC i prawa jazdy, można bezkarnie rozjeżdżać staruszki na pasach.

 • mccudden

  Oceniono 17 razy 7

  18 komentów, z tego 6 trollownia PiS. Gdybym spróbował strollować jaczejkę forumową GPC lub wpolityce, posty nie przetrwałyby 15 minut. Gdybym był wyrywny w słowach, o 6 rano miałbym wywalone drzwi przez ABW i skonfiskowany komputer, telefon laptop i mikser.

 • Gość: Rl

  Oceniono 19 razy 7

  Karać, karać i jeszcze raz karać. Państwo ma być operacyjne przecież.

 • Gość: Kuba

  Oceniono 6 razy 6

  Jaki to ma sens? To tak jakby ktoś, kto nie zdał matury za pierwszym razem, by ją powtórzyć, kierowany był do pierwszej klasy podstawówki. Logiczniejsze byłoby zróżnicowanie kar (i sposobów odzyskania prawa jazdy) w zależności od tego, dlaczego było zabrane.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX