Nowy Fiat 500 ma napęd na tył i kosztuje 1600 zł. Niestety nie jest autem, a... hulajnogą

Bartłomiej Pawlak
Fiat wypuścił do sprzedaży w Polsce ciekawe urządzenie elektryczne oznaczone charakterystyczną liczbą 500. To hulajnoga elektryczna z silnikiem 250 W umieszczonym w tylnym kole. Cena pojazdu jest bardzo atrakcyjna.

Włoski producent z Turynu wprowadził właśnie do Polski nowe urządzenie nazwane Fiat 500. Tym razem nie chodzi jednak o kolejną wersję popularnego samochodu miejskiego, ale hulajnogę z silnikiem elektrycznym. Fiat postanowił oznaczyć ją rozpoznawalnym logo "500", podobnie jak robi to w przypadku aut osobowych.

Fiat 500 (dokładne oznaczenie modelu to F500-F80) to pierwsza hulajnoga włoskiej marki, która trafia do Polski. Nie jest to jednak jedyny produkt ozdobiony charakterystycznym logo - Fiat maluje liczbę 500 również na deskorolkach elektrycznych czy zabawkach dziecięcych.

Do specyfikacji nie można się przyczepić

Specyfikacja nowej hulajnogi - przynajmniej na papierze - wygląda całkiem nieźle. Za napęd odpowiada pojedynczy silnik elektryczny o mocy 250 W. Ewenementem na rynku jest to, że został on umieszczony z tyłu pojazdu i napędza tylne koło, co powinno poprawić nieco przyspieszenie.

Niemal zawsze producenci hulajnóg umieszczają silniki w przednich kołach. Co więcej, Fiat deklaruje nawet, że 500-tka to jedyna hulajnoga na rynku z napędem tylnym. Zdaniem producenta powinno przełożyć się to nie tylko na szybszy start, ale również bardziej precyzyjne pokonywanie zakrętów.

Hulajnoga pozwala na osiągnięcie prędkości 25 km/h, a więc takiej, do jakiej niebawem mają mają rozpędzać się wszystkie hulajnogi elektryczne w Polsce. F500-F80 ma też maksymalne odciążenie na poziomie 100 kg. 

Hulajnoga elektryczna Fiat 500Hulajnoga elektryczna Fiat 500 fot. materiały prasowe Fiat

Niestety problemem może być akumulator

Energię potrzebną do jazdy hulajnoga pobiera z akumulatora (36 V) o pojemności 6 Ah. Zdaniem producenta taki zapas energii wystarczy na przejechanie od 10 do 20 km w zależności od nachylenia terenu i wagi użytkownika. W porównaniu z hulajnogami wystarczającymi na 30 czy nawet 40 km zasięg pojazdu Fiata niestety pozostawia trochę do życzenia.

Jeśli jednak nie zamierzacie za jednym razem pokonywać rekordowych odległości, Fiat 500 powinien wystarczyć na dojazd do sklepu, pracy czy pociągu. Hulajnoga do pełna ładuje się też bardzo szybko, bo w zaledwie 2-3 godziny. Jeśli zatem czas na to pozwoli, zasięg można sobie szybko wydłużyć.

Duże koła i niewielka waga

Niewielki zasięg spowodowany mało pojemnym akumulatorem ma jednak swoje zalety. Hulajnoga jest bardzo lekka - waży zaledwie 11 kg, a więc nawet kilka kilogramów mniej niż typowe pojazdy elektryczne tego typu. To daje nadzieję na wygodne przenoszenie złożonej hulajnogi w miejscach, gdzie jazda jest niemożliwa.

Na plus można zaliczyć także duże koła - mają średnicę 8 cali i najprawdopodobniej są bezdętkowe (producent tego nie precyzuje). Pojazd ma też elektroniczny hamulec i umieszczony na przednim kole amortyzator, który ma wytłumić nierówności miejskiej nawierzchni. Producent nie zapomniał również o umieszczeniu oświetlenia z przodu i z tyłu pojazdu. 

Hulajnoga Fiata jest już dostępna w polskich sklepach w całkiem atrakcyjnej cenie 1599 zł. Do wyboru są dwie wersje - czarna i biała.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.