Skoda Auto Safety istnieje od 15 lat. Jak w tym czasie zmieniły się samochody?

Szkolenie bezpiecznej jazdy powinien odbyć każdy kierowca. Nic nie działa na świadomość tak, jak jazda po szarpaku i slalom między pachołkami po mokrej nawierzchni.

Kilka kilometrów na godzinę za dużo i nie masz żadnych szans na wyjście z poślizgu. Podczas 15-lecia Skoda Auto Safety mieliśmy okazję przekonać się o tym na własnej skórze. Na autodromie w Poznaniu stanęły obok siebie 15-letnie Fabia, Octavia i Superb oraz nowa gama modelowa Skody: Kodiaq RS, Octavia RS, Scala i Fabia. To dobry pomysł, by uświadomić postęp, jaki dokonał się w motoryzacji w ostatnich kilkunastu latach.

Skoda Auto Safety ma już 15 latSkoda Auto Safety ma już 15 lat Fot. Skoda

W 2004 roku jedynym - najczęściej - wyposażeniem z zakresu bezpieczeństwa w samochodach (oprócz poduszek powietrznych) był ABS. Dziś systemy wsparcia kierowcy trudno zliczyć. Nawet Octavia, która nie jest przecież na szczycie modelowej hierarchii w Skodzie, może być wyposażona w adaptacyjny tempomat z funkcją automatycznego hamowania, w system monitorujący martwe pole w lusterkach, ogrom elektroniki wspierającej kierowcę w wychodzeniu z poślizgu, asystentów parkowania i wiele, wiele innych systemów zwiększających bezpieczeństwo i komfort podróży. Trzeba jednak pamiętać, że choć najnowocześniejsza technika pozwala popełniać błędy, które w starszych samochodach są niewybaczalne, to nic nie zastąpi zdrowego rozsądku. A ten najlepiej nabywa się podczas szkolenia w bezpiecznych warunkach.

W Skodzie nie tylko dbamy o bezpieczeństwo kierowców, wyposażając samochody w systemy najnowszej generacji, ale także kładziemy nacisk na edukację. Uświadamiamy o zagrożeniach w ruchu drogowym i pokazujemy, jak wybrnąć z potencjalnie trudnych sytuacji. Szkolimy od najmłodszych, przez pieszych, na kierowcach – także seniorach – kończąc

- wyjaśnia Radosław Jaskulski, trener w Skoda Auto Szkoła.

Skoda konsekwentnie wzmacnia swoje zaangażowanie w działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach. Dlatego w 2012 roku do ośrodka Skoda Auto Szkoła dołączyło Interaktywne Centrum Bezpieczeństwa Skoda Auto Lab. To multimedialne laboratorium uświadamiające niebezpieczeństwa w ruchu drogowym każdemu, poczynając od przedszkolaków, poprzez uczniów wszystkich typów szkół, kończąc na osobach dorosłych i seniorach. Centrum od 2012 roku realizuje misję przekazywania w praktyczny i przystępny sposób treści związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Nie brakuje tam interaktywnych, ruchomych instalacji, dzięki którym na żywo można poznać zasady działania nowoczesnych systemów bezpieczeństwa dostępnych w samochodach Skody. Dodatkowo, w specjalnie zaaranżowanym laboratorium doświadczalnym, można przeżyć symulację dachowania, zderzenia oraz hamowania awaryjnego.

Skoda Auto Safety ma już 15 latSkoda Auto Safety ma już 15 lat Fot. Skoda

Najnowszym projektem, zainaugurowanym w 2016 roku jest Skoda Autodrom Poznań. Można tam w praktyce przetestować swoje umiejętności radzenia sobie w awaryjnych sytuacjach. Na torze wybudowano plac manewrowy, 6-metrowe wzniesienie o nachyleniu 10 proc. z matą poślizgową, krąg z przeszkodą wodną czy szarpak. Wszystko po to, by kompleksowo podnosić umiejętności kierowców.

Nic tak dobrze nie buduje świadomości i pokory jak przekonanie się na własnej skórze, jak niewiele trzeba, by źle ocenić sytuację na drodze. A wtedy nawet najnowocześniejsze systemy wsparcia nie będą w stanie zapobiec wypadkowi.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.