Czy można przewozić dziecko na przednim fotelu? Jak przewozić dziecko w foteliku - przepisy i praktyczne porady

Prawo w kwestii przewożenia dzieci w samochodzie jest bardzo klarowne. I dobrze, bo w razie nawet pozornie niegroźnej stłuczki może dojść do tragedii. Należy jednak znać przepisy, by uniknąć mandatu i maksymalnie zwiększyć bezpieczeństwo dziecka.

W maju 2015 roku zaczęły obowiązywać w Polsce nowe przepisy regulujące przewożenie dzieci w fotelikach samochodowych. Wśród najważniejszych punktów należy wyróżnić zniesienie limitu wieku.

Przepisy dotyczące przewożenia dzieci w fotelikach

Dziecko do 150 cm wzrostu musi jeździć w foteliku. Jest jednak jeden wyjątek. Jeśli dziecko ma więcej niż 135 cm i waży ponad 36 kg (dopuszczalna waga przewidziana przez oferowane obecnie foteliki), może podróżować jak dorośli – na tylnym siedzeniu i w zapiętych pasach.

Kolejna zmiana dotyczy rodzin z trójką dzieci. W przypadku, gdy na kanapie zmieszczą się tylko dwa foteliki, przepisy dopuszczają przewożenie między nimi trzeciego dziecka mającego minimum trzy lata. Należy je tylko zapiąć pasami bezpieczeństwa.

Ostatnią z modyfikacji wprowadzono w taryfikatorze. Za przewożenie dziecka bez fotelika, policjant wystawi mandat w wysokości 150 zł i dopisze do konta kierowcy sześć punktów karnych. Co ciekawe, taka sama kara finansowa grozi za zapięcie fotelika niezgodnie z zaleceniami producenta.

Przewożenie dziecka na przednim fotelu pasażera

Przepisy dopuszczają przewożenie dziecka na przednim fotelu, ale pod kilkoma warunkami. Po pierwsze, muszą być spełnione założenia dotyczące wzrostu i wagi. Limit wieku został zniesiony. Po drugie, fotelik może być ustawiony tyłem lub przodem do kierunku jazdy. Jeśli tyłem, poduszka powietrzna musi zostać wyłączona. Dlaczego? Podczas zderzenia wybucha z prędkością rzędu 300 km/h. W ułamku sekundy potrafi doprowadzić do nieodwracalnych w skutkach urazów głowy, kręgosłupa i narządów wewnętrznych. Testy zderzeniowe niezależnych organizacji potwierdzają, że w skrajnej sytuacji może dojść do śmierci dziecka.

Optymalne miejsce dla dziecka

Przewożenie dziecka jest dopuszczalne z przodu, ale niezbyt bezpieczne. Warto też pamiętać, że w aucie pozbawionym pasów bezpieczeństwa funkcjonuje zakaz przewożenia osoby do lat 3. Gdzie zatem najbezpieczniej ulokować pociechę?

Rozsądek podpowiada, że najbezpieczniejsze miejsce stanowi siedzisko za kierowcą. Ten ma niezależny odruch ratowania własnego życia w skrajnej sytuacji. Badania wykazały jednak, że to mylne przekonanie. Boczne uderzenia najczęściej trafiają w lewą stronę pojazdu. Wobec tego, najbezpieczniej montować fotelik na środku kanapy. Takie rozwiązanie jest możliwe, gdy w samochodzie znajdują się trzypunktowe pasy bezpieczeństwa lub mocowanie Isofix. Jeśli nie, eksperci zalecają ulokowanie fotelika lub podkładki za siedzeniem pasażera. To nie tylko bezpieczne, lecz również komfortowe dla osoby prowadzącej pojazd. Podczas postoju ma dobry kontakt z dzieckiem.

Zobacz wideo

Wybierz odpowiedni fotelik

Każdy etap rozwoju dziecka rządzi się swoimi prawami, a w długiej podróży, pociecha musi czuć się komfortowo. Wobec tego, warto przed wyborem odpowiedniego fotelika zwrócić uwagę na kilka kwestii. Dopasowanie rozmiaru do wieku i wagi to dopiero początek drogi.

By fotelik spełniał swoje zadanie, musi być stabilny. Nie może kiwać się na boki ani przesuwać do przodu. Dysponując w samochodzie mocowaniem Isofix, warto poszukać dopasowanego do niego siedziska. Z testów wynika, że takie rozwiązanie jest bezpieczniejsze względem przypinania oparcia pasami bezpieczeństwa.

Mając na względzie komfort użytkowania, należy też zwrócić uwagę na detale. Szeroka i wygodna rączka ułatwi przenoszenie kołyski z dzieckiem w środku. Wyściółka powinna być wykonana z przyjemnego dla skóry materiału, łatwa do demontażu i prania w pralce.

Fotelik dla najmłodszych jest ustawiony w pozycji leżącej, więc kluczem dla jego komfortu będzie szeroka regulacja kołyski. W przypadku większych dzieci, ten szczegół ma równie duże znaczenie. Oparcie powinno mieć możliwość odchylenia, by maluchowi głowa nie „uciekała” do przodu.

Dodatkowe zabezpieczenia fotelików dla dzieci

Liczne testy zderzeniowe wykazały, że opcjonalne, boczne zabezpieczenia w foteliku zwiększają bezpieczeństwo dziecka aż o 25 procent. Ponadto, dają mu możliwość oparcia na nich głowy.

Warto również zwrócić uwagę na pasy bezpieczeństwa. Najlepsze okazują się 5-punktowe z regulacją i ochraniaczami na ramionka.

To nie koniec kluczowych punktów do weryfikacji. Foteliki samochodowe poddawane są licznym testom zderzeniowym. Specjaliści badają odporność na uderzenia boczne, czołowe i w tył samochodu. Wobec tego, warto zajrzeć na stronę ADAC i sprawdzić, jak wypada w próbach upatrzony model. Niemcy oceniają produkty w skali 1-5. Dobry fotelik musi zyskać notę cztery lub pięć. Obowiązkowo przyznawane są również certyfikaty homologacyjne. Norma ECE R129 oznacza pomyślne zaliczenie testów zderzeniowych (uderzenie boczne, czołowe).

Ile kosztują foteliki?

Decyzja o kupnie fotelika nie należy do łatwych. Na ten cel trzeba wygospodarować przynajmniej kilkaset złotych, choć najdroższe mogą kosztować nawet kilka tysięcy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.