Najczęściej kontrolowane drogi w Polsce 2019. W tych miejscach policja "suszy" najczęściej [MAPA]

Droga Krajowa nr 7 jest najczęściej kontrolowaną przez policję drogą w Polsce - wynika z danych firmy Yanosik. Gdzie jeszcze można spodziewać się policjantów z "suszarką"?

Na czas majówki policja zwiększa liczbę kontroli drogowych. Ten rok nie będzie wyjątkiem. Największej liczby patroli można spodziewać się dziś (26.04), w sobotę (27.04), we wtorek (30.04), środę (1.05) i w niedzielę (5.05). To właśnie w te dni ruch na drogach będzie największy.

Specjaliści z Yanosika przeanalizowali dane z okresu od 1 stycznia do 14 kwietnia 2019 r. Zsumowano zgłoszenia z weekendów (kierowcy zgłaszali miejsca kontroli za pośrednictwem aplikacji Yanosik), a ich liczbę podzielono przez długość drogi, na której odbywała się kontrola policyjna. Tak powstała mapa obrazująca miejsca, w których prawdopodobieństwo kontroli policyjnej jest największe. 

Na jakich trasach można najczęściej spotkać policję? Funkcjonariusze z którego województwa są najbardziej aktywni podczas weekendów?

W których miejscach policja "suszy" najczęściej

Na najwyższym stopniu podium znalazła się droga krajowa nr 7, gdzie od początku roku w dni weekendowe kierowcy zgłosili 20 kontroli prędkości na 1 km drogi. Drugie miejsce należy do krajowej jedynki, na której odnotowano również blisko 20 kontroli na 1 km drogi. Trzecia pozycja to droga krajowa nr 80. Tam na 1 km drogi przypada niemal 19 kontroli przeprowadzonych przez policję. W ścisłej dziesiątce dróg najbardziej kontrolowanych znalazły się także drogi krajowe nr 47, 86, 6, 2, 10, 81, 17.

Najczęściej kontrolowane drogi w PolsceNajczęściej kontrolowane drogi w Polsce Fot. Yanosik

W których województwach jest najwięcej policyjnych kontroli

Jak się okazuje, liczba kontroli prędkości jest zależna od województwa. Od stycznia do kwietnia 2019 r. użytkownicy systemu Yanosik odnotowali najwięcej pomiarów prędkości w Małopolsce oraz na Śląsku: niemal 9 kontroli na 1 km drogi krajowej. Następnie wysoko w klasyfikacji znalazło się województwo kujawsko-pomorskie i mazowieckie, gdzie odnotowano niemal 8 kontroli na 1 km drogi. Natomiast najmniej pomiarów prędkości zgłoszono w województwie lubuskim i opolskim. W województwach tych jest ponad sześciokrotnie mniej pomiarów prędkości niż w Małopolsce.

Najczęściej kontrolowane odcinki w Polsce

W analizie wyodrębnione zostały także odcinki dróg krajowych, w których najczęściej ustawia się policja. W tym celu specjaliści podzielili krajówki na odcinki odpowiadające obszarom gminnym. Gdzie z dużym prawdopodobieństwem można spotkać policję monitorującą prędkość w czasie majówki? 

Najczęściej kontrolowane drogi w PolsceNajczęściej kontrolowane drogi w Polsce Fot. Yanosik

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.