Już nigdy nie zapomnisz kluczyka do samochodu. Będziesz go mieć zawsze w telefonie

Filip Trusz
Kluczyk do samochodu na telefonie? Specjalną, korzystającą z NFC aplikację na smartfony szykuje Hyundai. Koreańczycy przekonują, że właśnie takie rozwiązanie już niedługo stanie się powszechne. Co już wiemy o "cyfrowym kluczyku"?

Aplikacje na telefony, które pozwalają zdalnie sterować wybranymi funkcjami samochodu, nie są żadną nowością. W Sklepie Play i AppStorze znajdziemy już ich sporo. Pozwalają m.in. sprawdzić stan zbiornika paliwa, zobaczyć lokalizację auta na mapie, włączyć ogrzewanie postojowe, otworzyć/zamknąć drzwi, włączyć silnik albo wgrać do nawigacji samochodu cel podróży.

Hyundai postanowił jednak pójść o krok dalej i w swojej aplikacji zamknąć także kluczyk. Już w przyszłym tygodniu, podczas Salonu Samochodowego w Nowym Jorku, oficjalnie zostanie zaprezentowany Digital Key (cyfrowy kluczyk). Na razie będą mogli z niego korzystać kierowcy nowego Hyundaia Sonata. W Polsce ten model nie jest dostępny, ale Koreańczycy zapewniają, że w przyszłości Digital Key doczekają się kolejne auta producenta.

Aplikacja będzie korzystać z NFC. To technologia umożliwiająca bezprzewodowe przesyłanie plików między urządzeniami. Przydaje się w różnych sytuacjach, np. używana jest przez aplikacje bankowe do płatności zbliżeniowych. Po rejestracji telefonu będzie wystarczyło przyłożyć go do klamki, a samochód się otworzy. Druga antena NFC będzie się znajdować w indukcyjnej ładowarce, jej zadaniem będzie wykrywanie, czy telefon znajduje się w samochodzie, co pozwoli na uruchomienia auta i jazdę.

O bezpieczeństwo ma dbać system Trustonic Application Protection. Hyundai podkreśla, że właśnie bezpieczeństwo i uniemożliwienie kradzieży są jednym z najważniejszych priorytetów projektantów aplikacji.

Digital Key do jednego samochodu będzie można zainstalować na czterech różnych urządzeniach. Aplikacja ma zapamiętywać preferencje danego kierowcy. W cyfrowym kluczyku zapisane będą wszystkie ważne ustawienia. Przykładowo - po otworzeniu samochodu elektryczne lusterka i fotele automatycznie ustawią się pod nas, auto wybierze tryb jazdy, z którego korzystamy najczęściej, a z głośników poleci muzyka z ulubionej stacji radiowej.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (9)
Kluczyk do samochodu w telefonie - Hyundai przyszykował specjalną aplikację
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • hans_gl

  Oceniono 2 razy 2

  Kluczyk to chyba jedyna rzecz, której nigdy nie zostawiłem u znajomych. Nie zostawiłem go też w pracy ani w sklepie. Jakiś tak dziwnie ma mój samochód, że potrafił jechać bez mojego portfela, bez telefonu, nawet bez okularów - a bez kluczyka nie jeździ.
  Przy dzisiejszych wirusach jestem skłonny rozważyć rezygnację z wielu funkcji smartfona a nie używanie go jako kluczyka...
  PS - kilkakrotnie wsiadałem do samochodu i pierwsze co robiłem, to podłączałem do ładowania rozładowany do zera telefon. ;-)

 • Gość: Marian

  0

  System bezkluczykowy... Eureka. Rozładowany telefon i pojedziesz do dupy na raki łapać szczupaki. Bezzens. Apersonalizowane kluczyki mam w lagunie z 2007 roku a były jeszcze wcześniej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX