Już nigdy nie zapomnisz kluczyka do samochodu. Będziesz go mieć zawsze w telefonie

Filip Trusz
Kluczyk do samochodu na telefonie? Specjalną, korzystającą z NFC aplikację na smartfony szykuje Hyundai. Koreańczycy przekonują, że właśnie takie rozwiązanie już niedługo stanie się powszechne. Co już wiemy o "cyfrowym kluczyku"?

Aplikacje na telefony, które pozwalają zdalnie sterować wybranymi funkcjami samochodu, nie są żadną nowością. W Sklepie Play i AppStorze znajdziemy już ich sporo. Pozwalają m.in. sprawdzić stan zbiornika paliwa, zobaczyć lokalizację auta na mapie, włączyć ogrzewanie postojowe, otworzyć/zamknąć drzwi, włączyć silnik albo wgrać do nawigacji samochodu cel podróży.

Hyundai postanowił jednak pójść o krok dalej i w swojej aplikacji zamknąć także kluczyk. Już w przyszłym tygodniu, podczas Salonu Samochodowego w Nowym Jorku, oficjalnie zostanie zaprezentowany Digital Key (cyfrowy kluczyk). Na razie będą mogli z niego korzystać kierowcy nowego Hyundaia Sonata. W Polsce ten model nie jest dostępny, ale Koreańczycy zapewniają, że w przyszłości Digital Key doczekają się kolejne auta producenta.

Aplikacja będzie korzystać z NFC. To technologia umożliwiająca bezprzewodowe przesyłanie plików między urządzeniami. Przydaje się w różnych sytuacjach, np. używana jest przez aplikacje bankowe do płatności zbliżeniowych. Po rejestracji telefonu będzie wystarczyło przyłożyć go do klamki, a samochód się otworzy. Druga antena NFC będzie się znajdować w indukcyjnej ładowarce, jej zadaniem będzie wykrywanie, czy telefon znajduje się w samochodzie, co pozwoli na uruchomienia auta i jazdę.

O bezpieczeństwo ma dbać system Trustonic Application Protection. Hyundai podkreśla, że właśnie bezpieczeństwo i uniemożliwienie kradzieży są jednym z najważniejszych priorytetów projektantów aplikacji.

Digital Key do jednego samochodu będzie można zainstalować na czterech różnych urządzeniach. Aplikacja ma zapamiętywać preferencje danego kierowcy. W cyfrowym kluczyku zapisane będą wszystkie ważne ustawienia. Przykładowo - po otworzeniu samochodu elektryczne lusterka i fotele automatycznie ustawią się pod nas, auto wybierze tryb jazdy, z którego korzystamy najczęściej, a z głośników poleci muzyka z ulubionej stacji radiowej.

Zobacz wideo
Więcej o: