Już jutro czeka nas apokalipsa i GPS przestanie działać? Wcale nie będzie tak źle

Filip Trusz
6 kwietnia czeka nas totalny paraliż, nawigacje przestaną działać, a odbiorniki GPS zwariują - możemy wyczytać w niektórych artykułach. To nieprawda. Owszem, czekają nas pewne utrudnienia, ale nie ma mowy o globalnej awarii.

Winny całego zamieszania - GPS Week Number Rollover

GPS Week Number Rollover, czyli reset numeracji tygodni, będzie miał miejsca dokładnie jutro, 6 kwietnia 2019 r.

O co chodzi? Właśnie tego dnia wykorzystywany do działania systemu GPS 10-bitowy licznik numeru tygodnia "przekręci się" i po 1023. tygodniu znowu zacznie wskazywać tydzień zerowy. Zmiana licznika numeracji tygodnia odbywa się raz na około 19 lat.

Czy urządzenia z GPS-em mogą przestać działać?

Niektóre urządzenia z GPS-em dostaną więc informację, że cofnęły się do tzw. tygodnia zerowego, który liczony jest od 6 stycznia 1980 r. Jak przełoży się na funkcjonowanie naszych nawigacji? Możemy mieć problemy z określeniem właściwej lokalizacji, urządzenia mogą źle wyznaczać trasę, niektórych dróg nie brać pod uwagę albo prowadzić nas tymi, które już dawno nie istnieją. Zawodzić mogą także niektóre usługi online, np. wyszukiwanie adresów lub dane o ruchu drogowym.

Część nawigacji może po prostu przestać działać. Brzmi to bardzo groźnie, ale nie dajmy się też zastraszyć, większość urządzeń jest przygotowana na 6 kwietnia.

Nie ma powodów do paniki - nie czeka nas żadna apokalipsa

Ministerstwo Cyfryzacji uspokaja wszystkich, powołując się na dane US Naval Observatory. Tak poważne problemy dotkną tylko starszych nawigacji. Odbiorniki wyprodukowane po 2010 r. nie powinny w ogóle odczuć zamieszania związanego z GPS Week Number Rollover. Wtedy w życie weszła ogólnoświatowa specyfikacja ICD-200, która wymaga na producencie przystosowanie odbiornika do resetu numeracji tygodnia.

Co więcej, o tym, że GPS Week Number Rollover wypadnie dokładnie 6 kwietnia 2019 r. wiedzieli wszyscy od bardzo dawna i większość producentów przygotowała do swoich systemów stosowną aktualizację. Jeżeli wasze urządzenia mają wgrane najnowsze oprogramowanie, to nie powinniście mieć problemów. Dotyczy to także wbudowanych samochodowych nawigacji - większość marek już od jakiegoś czasu oferuje darmowe aktualizacje dla starszych rozwiązań.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA