Wszystkie elektryki i hybrydy będą emitować dźwięk przypominający silnik spalinowy. W trosce o pieszych

Filip Trusz
Już od 1 lipca wszystkie auta z silnikami elektrycznymi w UE będą musiały zostać wyposażone w specjalny system emitujący dźwięk przypominający brzmienie silnika spalinowego. W trosce o pieszych, a szczególnie niewidomych i niedowidzących.

AVAS, czyli Acoustic Vehicle Alerting System, to specjalny system, który instalowany jest w samochodach elektrycznych i hybrydowych. Jego zadaniem jest emitowanie dźwięku na zewnątrz auta podczas jazdy. Decyzją Komisji Europejskiej od 1 lipca 2019 r. wszystkie sprzedawane w Unii samochody z silnikami elektrycznymi będą musiały zostać w niego wyposażone. Elektryki i hybrydy mają w Unii wydawać dźwięki przypominające pracę klasycznych silników spalinowych. 

Początkowe plany zakładały, że kierowca będzie mógł AVAS wyłączyć, tak jest aktualnie np. w Renault ZOE, czy Hyundaiu Kona EV, ale Komisja zdecydowała, że system ma być zawsze aktywny.

Nie tylko nowe aut - w AVAS mają być wyposażone WSZYSTKIE auta

Co ważne, dyrektywa KE zakłada, że również importowane auta będą musiały zostać w niego wyposażone. Tak samo jak te sprzedane przed wejściem przepisów w życie.

Producenci na zamontowanie stosownego systemu w starszych autach będą mieli czas do 2021 r.

Skąd taka decyzja? Wszystko dla bezpieczeństwa pieszych

Cisza, w jakiej poruszają się samochody napędzane silnikami elektrycznymi, przez wielu uważana jest za jedną z ich największych zalet. Pozwala to na komfortową podróż. Z drugiej strony rodzi także niebezpieczeństwo. Zwłaszcza w miastach.

Piesi przyzwyczajeni są do dźwięku silników spalinowych. Bardzo często przed przejściem przez pasy najpierw słyszymy nadjeżdżający pojazd i dopiero wtedy podnosimy głowę. Brak słyszalnego dźwięku silnika elektrycznego jest problematyczny w dobie smartfonów i ludzi, którzy chodzą w słuchawkach i nie odrywają wzroku od ekranu telefonu nawet na przejściu dla pieszych.

Jako pierwsze o tym problemie informowały organizacje osób niewidomych i niedowidzących. Dla nich cisza, w której poruszają się auta elektryczne, jest szczególnie niebezpieczna. To dzięki ich działaniu nowe, tak restrykcyjne przepisy wejdą w życie już w lipcu.

Rzeszów , al Cieplińskiego . Przejście dla pieszych na wysokości ul Sokola.Rzeszów , al Cieplińskiego . Przejście dla pieszych na wysokości ul Sokola. PATRYK OGORZAŁEK

Zobacz wideo
Czy uważasz wprowadzenie systemu AVAS za słuszne posunięcie?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.