Genewa 2019 - nadchodzi Audi Q4 e-tron, elektryczny miejski SUV klasy premium

Podczas targów motoryzacyjnych w Genewie zadebiutowało Audi Q4 e-tron - kompaktowy, elektryczny SUV z napędem na cztery koła. Nowoczesne baterie pozwalają na przejechanie nawet 450 kilometrów na jednym ładowaniu.

W zeszłym roku w Genewie zadebiutowało Audi e-tron. Wówczas jeszcze w kamuflażu, było czymś zupełnie nowym dla marki spod znaku czterech pierścieni. Teraz na genewskiej scenie pojawił się bardziej kompaktowy model elektrycznego SUV-a – Q4 e-tron concept.

Audi Q4 e-tron conceptAudi Q4 e-tron concept Zuzanna Krzyczkowska

Dwa elektryczne silniki montowane w Audi Q4 e-tron concept generują moc systemową 300 koni mechanicznych, a napęd trafia na cztery koła. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h trwa zaledwie 6,3 sekundy, a prędkość maksymalna ograniczona jest elektronicznie do 180 km/h. Duży akumulator o pojemności 82 kWh zajmuje praktycznie całą przestrzeń podwozia, ale oferuje bardzo obiecujący zasięg – na jednym naładowaniu przejedziemy 450 kilometrów. Akumulator może być ładowany z maksymalną mocą 125 kW, zatem by go naładować do 80 procent, wystarczy zaledwie 30 minut.

Największy w klasie

Audi Q4 e-tron concept został zbudowany na platformie MEB dostosowanej do samochodów elektrycznych. Platforma ta początkowo służyła jako baza dla elektrycznych samochodów popularnego segmentu A, ale teraz jest najlepszym dostępnym rozwiązaniem technicznym dla różnych marek i można ją stosować do wielu różnych samochodów elektrycznych. MEB pomaga również „przebić się” mobilności elektrycznej nawet w tak wrażliwym na zmiany cen segmencie, jakim jest segment aut kompaktowych.

Audi Q4 e-tron conceptAudi Q4 e-tron concept Zuzanna Krzyczkowska

Nowy elektryczny SUV Audi mierzy 4,59 m długości, 1,90 m szerokości i 1,61 m wysokości. Z takimi wymiarami plasuje się w czołówce segmentu kompaktów. Rozstaw osi 2,77 m oferuje bardzo przestronne wnętrze. Z racji tego, że w samochodzie nie ma tunelu środkowego, Q4 e-tron concept oferuje zarówno z przodu, jak i z tyłu bardzo dużo miejsca na nogi.

Audi Q4 e-tron concept daje pogląd na to, jak wyglądać będzie piąty, seryjnie produkowany elektryczny samochód spod znaku czterech pierścieni. Model ten trafi do sprzedaży pod koniec roku 2020. Jednak już pod koniec marca 2019 roku do sprzedaży trafi Audi e-tron. W kolejnych miesiącach tego roku zaprezentowane będzie jeszcze Audi e-tron Sportback, a na chińskich drogach pojawi się Audi Q2L e-tron, zaprojektowane specjalnie na tamtejszy rynek.

Do produkcji seryjnej Audi Q4 e-tron concept trafi na przełomie 2020 i 2021 roku.

Audi Q4 e-tron conceptAudi Q4 e-tron concept Zuzanna Krzyczkowska

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.