Wyższy podatek na importowane samochody nie dotknie Polaków. Wiemy, dlaczego

Rząd chce ograniczyć import używanych samochodów z silnikami o dużych pojemnościach. Jednym z pomysłów jest zwiększenie podatku na takie pojazdy. Okazuje się, że Polacy nie są mocno zainteresowani takimi autami.

Zapowiadany podatek miałby promować produkcję i zakup samochodów elektrycznych. Ten trend już od kilku lat można zauważyć w Europie – rządy najbardziej rozwiniętych krajów UE stwarzają warunki, które mogą doprowadzić do masowego rozwoju elektromobilności w ciągu kilku następnych lat. Trzeba mieć również na uwadze, że równie szybko rozwinie się rynek wtórny aut elektrycznych.

Przeczytaj także: Opel Grandland X uznany za najlepszy przez dwa niemieckie magazyny


Eksperci z AAA Auto twierdzą, że podatek nie dotknie większości Polaków, którzy kupują samochody używane, ponieważ statystyki pokazują, że wybierają najczęściej auta z silnikami o pojemności 1,6 litra oraz mniejsze. Co za tym idzie, również tańsze. W przypadku samochodów osobowych o pojemności powyżej 2 litrów i większych – jest to margines na rynku wtórnym.

Największą popularnością na rynku aut używanych w trzech kwartałach 2018 roku w kategorii SUV był Nissan Qashqai z silnikiem o pojemności 1,6 litra. W kategorii kombi zwyciężył Opel Astra z silnikiem 1.7 CDTI.

Według najnowszego raportu Barometr AAA Auto opartego na analizie danych dotyczących sprzedaży aut używanych w komisach, na stronach internetowych oraz u dealerów samochodów używanych, w listopadzie 2018 roku w Polsce pojawiło się 261.637 ofert sprzedaży samochodów używanych, czyli o niemal 21.000 mniej niż w październiku br.

Najpopularniejszym modelem oferowanym na sprzedaż w listopadzie 2018 roku, podobnie jak w miesiącu poprzednim, był Opel Astra – aż 8.150 samochodów, na drugim miejscu znalazł się Volkswagen Passat – 7.239 samochodów, a na trzecim Audi A4 – 6.649 samochodów, które zdeklasowało zajmujące w poprzednim miesiącu trzecią pozycję BMW 3. Mediana ceny samochodu używanego oferowanego do sprzedaży wzrosła o niemal 200 złotych w porównaniu do października br.

Najwięcej ofert sprzedaży samochodów używanych w listopadzie br. pojawiło się w województwie mazowieckim (45.689 ofert), a najmniej w województwie opolskim (4.418 ofert). Największa liczba ofert prezentowała samochody z silnikami diesla, benzynowym oraz LPG. Podobnie było w październiku br.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.