Jak być dobrym kierowcą? Wystarczy stosować się do kilku uniwersalnych zasad

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez psychologów pracujących na Uniwersytecie w Nowym Jorku, ludzie mają skłonność do oceny swoich umiejętności za kółkiem na powyżej przeciętnej. Podpowiadamy, jak zostać dobrym kierowcą.

Eksperci od bezpiecznej jazdy podkreślają, że nie istnieje definicja dobrego kierowcy, ale dobrą podstawą ku temu jest bezpieczna jazda. Często przekonanie o własnych umiejętnościach za kółkiem uruchamia brawurę, ale dobry kierowca powinien dbać o to, żeby nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Eksperci ze Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault opracowali kilka punktów, które pozwolą rozpoznać dobrego kierowcę. Na pierwszym miejscu stawiają doświadczenie i pewność siebie, ale nie należy mylić tego z brawurą. Dobry kierowca potrafi szybko reagować w niespodziewanych sytuacjach. Taka osoba czuje się pewnie za kierownicą, ale nie cechuje ją brawura. Powiedzenie "jeżdżę szybko, ale bezpiecznie" nie powinno nigdy paść z ust dobrego kierowcy.

Kolejną ważną umiejętnością jest dostosowywanie się do obowiązujących przepisów i do sytuacji panującej na drodze. Oznacza to na przykład redukcję prędkości w przypadku jazdy w kiepskich warunkach lub utrzymanie większego dystansu od kierowcy, który porusza się niepewnie lub w sposób agresywny.

Dobry kierowca nie korzysta w czasie jazdy z telefonu komórkowego, ale skupia się na jeździe samochodem i nie chce, żeby coś go rozpraszało. Nie dopuszcza też do sytuacji, która mogła obniżyć jego koncentrację, czyli jazdy pod wpływem zmęczenia, alkoholu czy narkotyków.

Żeby być dobrym kierowcą, trzeba stale rozwijać swoje umiejętności. NIe można bazować na wiedzy zdobytej kilka lub kilkadziesiąt lat wcześniej na kursie nauki jazdy. Mogą w tym pomóc specjalistyczne szkolenia z bezpiecznej jazdy oraz lektura artykułów o tej tematyce. Trzeba również aktualizować wiedzę w dziedzinie przepisów ruchu drogowego.

Dobry kierowca zwraca uwagę na innych uczestników ruchu, szczególnie tych najbardziej narażonych na niebezpieczeństwo lub dyskomfort. Zadba np. o to, żeby nie ochlapać pieszego podczas deszczu a wyprzedzając rowerzystę zachowa bezpieczny odstęp. Do tego jasno sygnalizuje swoje zamiary i zachowuje uprzejmość wobecn innych.

Więcej o: