Kia ProCeed - piękny shooting brake w klasie kompakt

Filip Trusz
Kia chwali się, że nowa Kia ProCeed o pięciodrzwiowym nadwoziu typu shooting brake łączy elegancki design z przestronnością wnętrza i z funkcjonalnością kombi.

Kia ProCeed oficjalnie zadebiutuje podczas październikowego Salonu Samochodowego w Paryżu, ale Koreańczycy już teraz zaprezentowali nam swój nowy kompakt. I trzeba przyznać, że shooting brake prezentuje się naprawdę ciekawie.

ProCeed reprezentuje wszystko, co ważne dla marki Kia. Ten piękny shooting brake oferuje wyjątkowe połączenie wzornictwa, przestronności wnętrza i funkcjonalności, co stanowi niepowtarzalną propozycję w segmencie kompaktowych samochodów rodzinnych. Auto zostało zaprojektowane dla europejskich kierowców i było testowane na europejskich drogach - mówi Emilio Herrera, dyrektor operacyjny Kia Motors Europe.

Kia ProCeedKia ProCeed fot. Kia

Nowa Kia Proceed ma 4 605 mm długości, czyli jest dłuższa od kombi o 5 mm. Ma też dłuższy przedni zwis (855 mm).od względem wysokości kombi góruje nad shooting brake’iem o 43 mm. Wysokość ProCeeda wynosi 1.422 mm. Prześwit ProCeeda jest mniejszy o 5 mm niż w kombi i liczy 135 mm. Skonstruowany na tej samej platformie K2, co inne modele rodziny Ceed, ProCeed ma identyczny rozstaw osi wynoszący 2.650 mm.

Bagażnik pomieści aż 594 litry. To o 50 proc. więcej niż w pięciodrzwiowy Ceed.

Silniki Kii ProCeed

Topowa Kia ProCeed GT będzie napędzana rzez 1,6-litrowy silnik T-GDi, identyczny z tym, który służy do napędu nowego Ceeda GT. Maksymalna moc tej jednostki napędowej wynosi 204 KM, a maksymalny moment obrotowy – 265 Nm. Silnik współpracuje z siedmiobiegową przekładnią o dwóch sprzęgłach, która może pracować w trybie automatycznej lub ręcznej zmiany biegów. Osiągi poznamy bliżej rynkowej premiery.

Kia ProCeed w wersji GT-Line będzie dostępna z trzema silnikami do wyboru:

 • benzynowe 1.0 T-GDi o mocy 120 KM i 172 Nm
 • benzynowe 1.4 T-GDi o mocy 140 KM i 242 Nm
 • wysokoprężne 1.6 CRDi o mocy 136 KM i 280 Nm (320 Nm z automatem)

Kia ProCeedKia ProCeed fot. Kia

Ergonomiczne i eleganckie znamy dobrze z najnowszego Ceeda, ale ProCeed wyróżni się kilkoma detalami. Szarą podsufitkę zastąpiono czarną, na progach pojawiły się metalizowane listwy. Spłaszczona u dołu kierownica należy do wyposażenia standardowego, podobnie jak łopatki ze stopu metali lekkich przy kierownicy w modelach wyposażonych w przekładnię dwusprzęgłową.

ProCeed jest dostępny z różnymi przednimi siedzeniami do wyboru, w zależności od specyfikacji. Standardowo na każdych jest wyszyte logo „GT”. Topowy model, czyli ProCeed GT, jest wyposażony w nowe sportowe fotele z mocniejszym bocznym podparciem pleców i ud.

Kia ProCeedKia ProCeed fot. Kia

Nowoczesne systemy Kii ProCeed

Na pokładzie Kii ProCeed nie zabraknie oczywiście całej armii systemów bezpieczeństwa i wsparcia kierowcy. Mamy tu m.in.:

 • High Beam Assist (asystent zmiany świateł)
 • Driver Attention Warning (czujnik zmęczenia kierowcy)
 • Lane Keeping Assist z Assisted Collision-Avoidance Assist (system utrzymywania auta na pasie ruchu z funkcją awaryjnego hamowania)
 • Lane Following Assist (asystent jazdy w korku)
 • Smart Cruise Control z funkcją Stop & Go (aktywny tempomat z funkcją Stop & Go),
 • Blind Spot Collision Warning (system ostrzegania o pojazdach znajdujących się w martwym polu widzenia lusterek),
 • Rear Cross-Traffic Collision Warning (system ostrzegania przed kolizją podczas cofania),
 • Smart Parking Assist (system wspomagania parkowania),
 • Forward Collision-Avoidance Assist (system rozpoznawania pieszych z funkcją ostrzegania kierowcy za pomocą drgań kierownicy)

Kierowcy, którzy wybiorą nową Kię ProCeed z automatem będą mieli do dyspozycji system wyboru trybu jazdy Drive Mode Select. umożliwia dostosowanie parametrów pracy układu napędowego do stylu jazdy. W trybie „Normal” układ napędowy pracuje optymalnie z punktu widzenia kompromisu między osiągami i zużyciem paliwa. W trybie „Sport” szybsze są reakcje silnika na gaz, a czas zmiany przełożeń – krótszy. Siła wspomagania układu kierowniczego jest mniejsza, aby lepsze było poczucie kontaktu kół z nawierzchnią.

Kia ProCeedKia ProCeed fot. Kia

Kia ProCeed oficjalnie zadebiutuje w Paryżu. Na polskich drogach pojawi się na przełomie roku. Cennik poznamy bliżej rynkowej premiery.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.