ZD D2S - elektryczne auta z Chin pojawią się na polskich drogach. Ceny? Od 95 tys. zł

Już jesienią trafią na polskie ulice pierwsze chińskie mini-samochody zasilane prądem. Importem i sprzedażą tych pojazdów zajmie się spółka Holding1 - właściciel drugiej, największej grupy dealerskiej PGD.

W tym celu powołano nową spółkę Electric Vehicles Poland (EVP), która będzie się specjalizować w imporcie, sprzedaży i serwisowaniu elektrycznych mini-samochodów.  Firma podpisała już pierwsza umowę z Zhidou Electric Vehicle, producentem aut wchodzącym w skład Geely Holding Group.

Zarząd polskiej spółki przekonuje, że firma szybko stanie się liderem w segmencie elektrycznej mikro-mobilności, ponieważ popyt na takie samochody jest coraz większy. Pierwszym modelem jest ZD D2S. To dwuosobowy, miejski pojazd elektryczny o długości 2,8 metra. Prędkość maksymalna tej maszyny to 90 km/h, a zasięg na jednym ładowaniu wynosi 150 km. Jazda z prędkością nie przekraczającą 60 km/h zaowocuje zwiększeniem zasięgu do 180 km.

ZD D2SZD D2S fot. ZD

Samochód pojawi się w ciągu kilku miesięcy na polskich drogach. Na początek samochód będzie sprowadzany z Chin, ale polski importer liczy, że producent uruchomi fabrykę na Słowacji lub w Rumunii. Najtańsza wersja elektrycznego pojazdu będzie kosztować ok. 95 tys. zł.

Nie jest tanio, ale spółka liczy na zainteresowanie polskich samorządów i urzędów państwowych, które są zobligowane przez ustawę o elektromobilności do wyposażenia części swojej floty w auta napędzane energią elektryczną. Firma liczy również na klientów indywidualnych, a jej przedstawiciele podkreślają, że do poruszania się mini-pojazdami wystarczy prawo jazdy kategorii B1.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.