Kultura jazdy ma bezpośredni wpływ na liczbę wypadków. A Polacy do kulturalnych kierowców nie należą

Piotr Kozłowski
Jak wynika z najnowszego raportu SWPS nt. bezpieczeństwa na polskich drogach - ponad 90 proc. Polaków chciałoby poprawy sytuacji na drogach i w komunikacji miejskiej. Krytycznie oceniamy kulturę kierowców i współpasażerów. To wszystko ma bezpośredni wpływ na liczbę wypadków, która wciąż przeraża.

Wrzesień był najtragiczniejszym miesiącem na polskich drogach w ubiegłym roku. Pomimo mniejszej niż w innych miesiącach liczby wypadków (niespełna 3 tys.), zabitych było najwięcej (prawie 300). Najnowszy raport ekspertów SWPS wykonany na zlecenie Milki pokazał prawdziwe przyczyny wypadków na polskich drogach. Ujęte w policyjnych statystykach "niedostosowanie prędkości do panujących warunków" czy "nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu" to tylko następstwa tego, o czym mówi raport psychologów z SWPS*.

Mniej nerwów, więcej życzliwości

Przełom sierpnia i września to czas powrotów z wakacji. Większa liczba wypadków spowodowana jest większym natężeniem ruchu i negatywnymi emocjami. Co czwarty z nas przyznaje, że stresująca jest sama myśl o nadchodzącym pourlopowym stresie, a 36 proc. - że powrotowi z urlopu towarzyszy niezadowolenie.

Wyniki badań atmosfery panującej na drodze i w komunikacji miejskiej nasuwają tezę, że negatywne emocje mogą odpowiadać za zwiększoną liczbę wypadków oraz zdarzeń drogowych, do których dochodzi w okresie końca wakacji - pisze w raporcie dr Magdalena Nowicka z Katedry Psychologii Różnic Indywidualnych SWPS.

Dobrych praktyk drogowych nie można ująć prawem, ale sposobem na mniejszą liczbę wypadków oraz na rozładowanie korków i emocji są zasady, które szeroko opisaliśmy w naszym drogowym poradniku (9 zasad, których nie uczą na kursie na prawo jazdy, a powinni):

 1. Jeździj na suwak.
 2. Nie blokuj lewego pasa.
 3. Nie traktuj pasa do skrętu jak tego do jazdy na wprost.
 4. Parkuj z głową.
 5. Używaj kierunkowskazów. Na rondach też.
 6. Nie blokuj skrzyżowań.
 7. Nie walcz o każdą długość samochodu.
 8. Wyłącz ciekawość.
 9. Pamiętaj o motocyklistach, pieszych i rowerzystach.

Co więcej, co trzeci Polak uważa, że okres powrotów z wakacji potęguje złe zachowania na drodze - wrzesień to doskonały moment na zmianę złych nawyków. A jest co zmieniać.

Surowa ocena

Nie tylko kierowcy mają powody do niezadowolenia. Nawyki pasażerów autobusów i tramwajów też pozostawiają wiele do życzenia, co pokazują wyniki badań SWPS. Polacy wystawiają sobie surową ocenę:

 • Co trzeci Polak uważa, że inni nie ustępują miejsca osobom starszym.
 • Co trzeci Polak jest zdania, że inni nie pomagają osobom niepełnosprawnym przy wsiadaniu i wysiadaniu z autobusu czy tramwaju.
 • Co trzeci Polak uważa, że kierowcy nie ustępują pierwszeństwa pieszym.
 • Ponad 40 proc. osób uważa, że kierowcy nie wpuszczają innych samochodów na pas, którym się jedzie.

Życzliwości i empatii nie da się ująć w ramy prawa, a to ich brak jest przyczyną części wypadków. Pamiętajmy: każde nasze zachowanie wpływa na zachowanie innych. Im więcej życzliwości w nas samych, tym więcej jej u innych.

*Raport na zlecenie Milki wykonali eksperci z Uniwersytetu SWPS. W badaniach ilościowych brali udział mieszkańcy w wieku 18-64 lata z 11 największych miast w Polsce.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.