Akcesoria, które warto wziąć ze sobą w wakacyjną podróż

Podczas wakacyjnej podróży zdarzyć się może wiele nieprzewidzianych sytuacji. Warto możliwie ograniczyć ich negatywne skutki i zabrać ze sobą akcesoria, które przydadzą się w nieoczekiwanych okolicznościach.

Pośpiech przy pakowaniu przed dłuższą wycieczką samochodem nie wróży niczego dobrego. Warto dobrze się zastanowić, co może się przydać w podróży. O ile nowoczesnego auta, nikt na poboczu nie naprawi, o tyle wiele drobiazgów, bądź nieco większy gadżetów elektronicznych ułatwi w razie czego życie.

To warto ze sobą zabrać: rzeczy przydatne podczas awarii

Psują się nie tylko leciwe samochody, lecz również nowe. Setki kabli tworzących złożony układ elektroniczny potrafią płatać figle w najmniej oczekiwanym momencie.

Wówczas, pozostaje tylko skorzystanie z lawety i wizyta w warsztacie. Żeby nie musieć ponosić wyokich kosztów holowania warto zawczasu pomyśleć o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia Auto Casco na określony termin.

Tygodniowa polisa kosztuje zazwyczaj 25-50 złotych. W jej skład wchodzi holowanie na dystansie nawet kilkuset kilometrów (w zależności od warunków ubezpieczenia), a także pomoc w razie braku paliwa lub problemów z porannych rozruchem auta (rozładowany akumulator).

Warto też wozić ze sobą podstawowe narzędzia. Zajmują niewiele miejsca, a mogą się przydać podczas drobnych awarii w postaci pęknięcia gumowego przewodu, czy zniszczenia metalowej obejmy łączącej dwa elementy.

W takim wypadku, należy przygotować pudełko z mocną taśmą klejącą, śrubokrętem, nożem, kombinerkami i uniwersalnym kluczem. Jeśli nie w samochodzie, to może te rzeczy przydadzą się przy usuwaniu drobnych usterek w wynajętej kwaterze lub przyczepie na polu campingowym.

Warto wozić ze sobą „Trytytki”

Wystarczy lekka stłuczka parkingowa, by puściło mocowanie zderzaka, osłony pod silnikiem, czy tablicy rejestracyjnej. W takiej sytuacji świetnie sprawdzą się proste opaski zwane powszechnie „trytytkami”.

Przy tej okazji, warto też mieć w samochodzie rękawice. Jakakolwiek ingerencja w zewnętrzne elementy oznacza ubrudzenie rąk. Wykorzystacie je też podczas wymiany koła lub sprawdzania poziomu oleju. Szkoda byłoby po całej operacji przenieść brud na kierownicę.

Komplet żarówek

Przepalające się żarówki potrafią zaskoczyć zwłaszcza podczas nocnej podróży. Niestety, nie w każdym samochodzie da się wymienić wypalony pręcik wolframowy na postoju.

Niektórzy producenci wymuszają na użytkowniku kosztowną wycieczkę do serwisu. Niemniej, w wielu przypadkach można dokonać takiej wymiany we własnym zakresie.

Wobec tego, warto zaopatrzyć się w komplet żarówek kosztujących kilka złotych za sztukę. Przyda się też latarka. Wydajne, LED-owe z możliwością ładowania są dostępne już za 12-18 złotych.

Apteczka

Podstawowe apteczki dostępne w marketach za kilkanaście złotych mają zazwyczaj bardzo ubogie, podstawowe wyposażenie. W związku z tym, warto przed podróżą przejrzeć i uzupełnić jej zawartość. Polecamy uzbroić pudełko w skuteczne środki przeciwbólowe i przeciwbiegunkowe. Przydadzą się też środki do odkażania ran, nożyczki oraz plastry w różnych rozmiarach.

Jeśli planujecie aktywny wypoczynek, warto do apteczki włożyć wodę utlenioną, spirytus salicylowy, jodynę, jak również środki na stłuczenia, skręcenia i maści zmniejszające obrzęk. Za granicą przydadzą się także specyfiki na dolegliwości żołądkowe wynikające ze zmiany diety.

Przeczytaj także: Jak często wymieniać olej silnikowy?

Akcesoria podnoszące komfort

W aucie bez klimatyzacji nieodzowny okaże się mały wiatraczek wpinany w gniazdo 12V. W gorące dni jakikolwiek nawiew będzie zbawienny. Takie urządzenia kupicie już za 15-20 złotych.

Kolejne urządzenie elektryczne polecamy dla miłośników chłodnych napojów i świeżej żywności. Lodówka turystyczna nie zabiera za dużo miejsca i pozwoli schłodzić płyny o kilka-kilkanaście stopni.

Torby termiczne z wkładami chłodzącymi kosztuje około 40-60 złotych. Gadżet zasilany z instalacji 12V będzie wyraźnie droższy – 200-300 złotych.

Do gniazda zapalniczki można też wpiąć czajnik. Za podstawowe pojemniki o pojemności około jednego litra trzeba zapłacić 35-40 zł. Taki zestaw warto uzupełnić kubkami termicznymi, które pozwolą rozkoszować się ciepłą kawą przez nawet kilka godzin.

Przeczytaj także: Co trzeba wymienić po zakupie używanego samochodu?

Akcesoria piknikowe

Jeśli dysponujecie większą ilością wolnej przestrzeni, warto zastanowić się nad zabraniem w podróż akcesoriów piknikowych. Postój nad jeziorem pozwoli naładować akumulatory na kolejne kilka godzin jazdy.

By rozłożyć biwak na trawie, z pewnością przyda się koc z gumowym podbiciem (izolacja) – 30-50 złotych. W takich sytuacjach sprawdza się również kosz termiczny (60-80 złotych) oraz zestaw naczyń turystycznych wielokrotnego użytku -30-40 zł.

Nie zapomnij też o…

W długiej podróży przydają się też drobiazgi, bez których kierowcy starszej daty nie wsiadali do samochodu. Warto mieć pod ręką rolkę papieru toaletowego, chusteczki nawilżające, niewielki ręcznik, papierową mapę, ładowarkę do urządzeń elektrycznych, a także oświadczenie o zdarzeniu drogowym, tak na wszelki wypadek.

Rób przerwy co dwie godziny

Zmęczenie za kierownicą może równie niebezpieczne, co jazda pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. W związku z tym, warto przed podróżą wypocząć i wyspać się.

Według szacunków Instytutu Transportu Samochodowego i Stowarzyszenia Psychologów Transportu w Polsce, wycieńczenie psychiczne i fizyczne organizmu skutkujące błędnymi decyzjami na drodze, może być przyczyną od 10 do 25 procent wypadków. By uniknąć niebezpiecznych sytuacji z tym związanych, specjaliści zalecają około 20-minutową przerwę po 2-3 godzinach jazdy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.