Lublin i Kielce bezkonkurencyjne, Warszawa i Toruń daleko z tyłu - najlepsze miasta dla kierowców

Miasto bez fotoradarów, korków czy wypadków brzmi trochę jak utopią, ale z pewnością było marzeniem każdego kierowcy. Jednak na mapie Polski można znaleźć miejsca przyjazne dla zmotoryzowanych

Do tej pory Jaworzno należało do czołówki miast przyjaznych dla kierowców. Po przebudowie infrastruktury drogowej w 2016 roku i rozwinięciu sieci komunikacji miejskiej liczba wypadków i zdarzeń drogowych zmalała, a korki zniknęły. Przy okazji poszerzono chodniki dla pieszych i zwiększono liczbę ścieżek rowerowych.

Serwis oponeo.pl (źródło) sprawdził największe problemy kierowców i sprawdził, gdzie najszybciej dojedziemy do restauracji w centrum miasta, a także czy opłata za parking nie przewyższy rachunku za kolację. Informacje pozyskano z ogólnodostępnych baz danych na stronach urzędów miast, zarządów dróg oraz z systemu Yanosik i serwisu autocentrum.pl.

W tegorocznym rankingu pojawiły się największe miasta w Polsce, czyli z liczbą mieszkańców przekraczającą 180 tys. Na liście pojawiło się 19 ośrodków, które podzielono zgodnie z liczbą ludności: poniżej i powyżej 300 tys. Ranking podzielono na 6 kategorii, które są ważne dla kierowców w każdym mieście, bez względu na wielkość i położenie. Po zsumowaniu punktów udało się wybrać zwycięzców.

Miejscowość z najlepszym wynikiem w danej kategorii uzyskiwała najwięcej punktów. Dalsza ocena przebiegała analogicznie: im gorsza nota, tym gorsze miejsce. W przypadku, gdy w danej dziedzinie wyniki powtarzały się, przyznawaliśmy taką samą liczbę punktów. Przykładowo: dwa miasta po przeliczeniu punktów wypadły identycznie i zajęły ex aequo 1 miejsce. Otrzymują po 9 punktów każde.

Ranking polskich miastRanking polskich miast fot. Oponeo

W grupie miast do 300 tys. mieszkańców najbardziej przyjazne okazały się Kielce, a wśród miast powyżej 300 tys. mieszkańców Lublin. Kielce pokonały Sosnowiec i Radom, a wśród miast o większej populacji Lublin pokonał Szczecin i Bydgoszcz. Najgorzej mają natomiast kierowcy w Warszawie i Toruniu.

Ranking polskich miastRanking polskich miast fot. Oponeo

Najbezpieczniejsze miasta w Polsce to Wrocław, gdzie wypadków jest statystycznie najmniej. Również na drogach Gdańska i Szczecina jest podobnie. W drugiej grupie najmniej kolizyjnie poruszają się mieszkańcy Kielc, Gliwic i Radomia. Najwięcej nieuważnych kierowców jeździ po Warszawie i Katowicach.

Najszybciej w Polsce jeździ się Po Warszawie, Katowicach, Częstochowie i Gliwicach, a do wolnej jazdy muszą przywyknąć kierowcy w Rzeszowie, Wrocławiu i Krakowie. W centrach miast najszybciej jeździ się po Gdańsku i Lublinie, Warszawie, Łodzi i Bydgoszczy, a w mniejszych miastach – Katowicach, Gliwicach, Częstochowie i Toruniu.

Ranking polskich miastRanking polskich miast fot. Oponeo

Z rankingu dowiemy się również, że najbardziej przyjaznym miastem do parkowania jest Szczecin i Sosnowiec, chociaż kierowcy z Wrocławia i Bydgoszczy również nie powinni narzekać.

Ranking polskich miastRanking polskich miast fot. Oponeo

Według rankingu oponeo.pl najkorzystniej ubezpieczyć samochód w Lublinie i Rzeszowie, a najdroższe składki płacą mieszkańcy Wrocławia i Gdyni. Najtańsze ceny paliw odnotowano w Lublinie, Poznaniu, Gdańsku, Szczecinie, Sosnowcu, Gdyni i Gliwicach. W Warszawie i Toruniu paliwo jest najdroższe.

Źródło: Raport Oponeo

Czy Twoje miasto jest przyjazne kierowcom?
Więcej o: