Polski producent autobusów trafi w zagraniczne ręce? Solaris szuka inwestorów

Już niebawem marka Solaris zostanie przejęta przez jednego z europejskich potentatów w produkcji autobusów, fundusz private equity lub Polski Fundusz Rozwoju przy udziale partnera biznesowego. Polska firma szuka inwestora.

Wielki międzynarodowy sukces Solarisa

Solaris jest jedną z marek, które odniosły duży sukces za granicą. Producent autobusów spod Poznania osiągnął rekordowe wyniki sprzedaży i obrotów w 2017 rok, a właściciele firmy mogą ze spokojem patrzeć w przyszłość.

Zamówienia na 2018 rok to ponad 1400 autobusów i trolejbusów, a większość kontraktów to pojazdy z napędem elektrycznym. Zresztą Solaris jest jednym z liderów w tym segmencie. Solaris Urbino 12 electric zdobył w ubiegłym roku tytuł najlepszego autobusu miejskiego w Europie.

Produkty polskiej firmy możemy spotkać w 700 miastach, 32 krajach, na 4 kontynentach.

Zobacz także: Polski producent autobusów znów bije rekord. Eksport napędza sprzedaż Solarisa

Solaris szuka inwestorów?

Mimo tego dotychczasowi właściciele postanowili poszukać kupca na swój biznes, głównie z powodów osobistych. Zainteresowanych nie brakuje – wśród potencjalnych chętnych są gracze z Turcji i Chin, ale nie należy się spodziewać, żeby polska marka została przejęta np. przez Mercedesa lub MAN. O sprawie poinformował serwis "dziennik.pl".

Niewykluczone, że właściciele zdecydują się na sprzedaż części biznesu – wtedy zaangażują do tego inwestora mniejszościowego lub oddadzą zarządzanie firmą osobom niezwiązanym z rodziną. Jednak analitycy oceniają, że jest to najmniej prawdopodobny scenariusz.

Kolejna opcja to Polski Fundusz Rozwoju, ale podmiot nie komentuje swoich działań. Do tej pory był zaangażowany w ratowanie firmy Pesa i jest jedynym podmiotem, który został dopuszczony do negocjacji w sprawie kapitałowego wejścia w bydgoską spółkę. O wyłączność w tej sprawie walczyła również czeska Skoda. Gdyby udało się postawić Pesę na nogi i przejąć udziały w Solarisie – taka wizja konsolidacji polskich producentów taboru może pozwolić na budowę podmiotu, który będzie konkurować z największymi europejskimi graczami.

Na razie przedstawiciele Solarisa nie komentują medialnych doniesień.

Świetne perspektywy na przyszłość

Perspektywy do rozwoju biznesu są bardzo optymistyczne. Solaris przygotowując raport za ubiegłoroczną działalność podkreślił, że zarówno w Polsce jak i za granicą jest zauważalny trend wzrostu sprzedaży autobusów elektrycznych i hybrydowych. Warto przypomnieć, że polska firma była jednym z pierwszych producentów, którzy postawili na rozwój tych technologii.

Źródło: auto.dziennik.pl

Czy Twoim zdaniem Solaris powinien zdecydować się na zagranicznego inwestora?
Więcej o:
Komentarze (13)
Solaris - zagraniczny inwestor
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • pivonka

  Oceniono 9 razy 1

  "Kolejna opcja to Polski Fundusz Rozwoju, ale podmiot nie komentuje swoich działań. Do tej pory był zaangażowany w ratowanie firmy Pesa i jest jedynym podmiotem, który został dopuszczony do negocjacji w sprawie kapitałowego wejścia w bydgoską spółkę.Gdyby udało się postawić Pesę na nogi i przejąć udziały w Solarisie; taka wizja konsolidacji polskich producentów taboru może pozwolić na budowę podmiotu, który będzie konkurować z największymi europejskimi graczami".
  To jest najlepsza koncepcja i jednocześnie weryfikacja działań rządu PIS w kwestii utrzymania najlepszych polskich firm w polskich rękach i przeciwdziałaniu tzw. patologii "wyprzedawania sreber rodowych". Poprzednie rządy były ostro z tego powodu krytykowane przez PIS.

 • Gość: Pastor Osas Ben

  0

  Pilnie potrzebujesz pieniędzy? Możemy Ci pomóc!
  Czy jesteś w obecnej sytuacji w tarapatach lub grozisz ci w tarapatach?
  W ten sposób dajemy Ci możliwość podjęcia nowego rozwoju.
  Jako osoba bogata czuję się zobowiązany do pomagania ludziom, którzy próbują dać im szansę. Wszyscy zasłużyli na drugą szansę, a ponieważ rząd upadnie, będzie musiał pochodzić od innych.
  Żadna kwota nie jest dla nas zbyt szalona, a termin zapadalności ustalamy w drodze wzajemnego porozumienia.
  Bez niespodzianek, bez dodatkowych kosztów, ale tylko uzgodnione kwoty i nic więcej.
  Nie czekaj dłużej i komentuj ten post. Podaj kwotę, którą chcesz pożyczyć, a my skontaktujemy się z Tobą ze wszystkimi możliwościami. skontaktuj się z nami dzisiaj pod adresem pastorosasben@outlook.com

  Pilnie potrzebujesz pieniędzy? Możemy Ci pomóc!

 • Gość: Pastor Osas Ben

  0

  Pilnie potrzebujesz pieniędzy? Możemy Ci pomóc!
  Czy w obecnej sytuacji masz kłopoty lub grozi ci kłopot?
  W ten sposób dajemy ci możliwość podjęcia nowego rozwoju.
  Jako bogaty człowiek czuję się zobowiązany do pomocy ludziom, którzy starają się dać im szansę. Każdy zasłużył na drugą szansę, a ponieważ rząd przegrał, musi pochodzić od innych.
  Żadna kwota nie jest dla nas zbyt szalona, a dojrzałość ustalamy w drodze wzajemnego porozumienia.
  Bez niespodzianek, bez dodatkowych kosztów, ale tylko uzgodnione kwoty i nic więcej.
  Nie czekaj dłużej i komentuj ten post. Proszę podać kwotę, którą chcesz pożyczyć, a my skontaktujemy się z Tobą z wszystkimi możliwościami. skontaktuj się z nami już dziś na pastorosasben@outlook.com

  Pilnie potrzebujesz pieniędzy? Możemy Ci pomóc!

 • Kasper Raszczuk

  Oceniono 5 razy -3

  Jeśli nie będzie chętnych, to Solaris podzieli los Jelcza, Solbusa, holenderskiego Den Oudsten'a, rumuńskiej firmy autobusowej ROCAR, i bułgarskiego Czawdara

 • kukunapniu

  Oceniono 8 razy -4

  Jak to trafi w ręce zagranicznych inwestorów .... ?

  PISdzielnia sprzedała już Polskiego Busa do nazisty a teraz sprzedaje
  Solarisa do tychże samych szkopów, turków lub innych chińczyków?

  I to się nazywa pro-narodowa gospodarka?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX