Tesla Semi - osiągi ciężarówki robią wrażenie. Znam już ceny!

Elon Musk wprowadził rewolucję w świecie samochodów osobowych, a teraz przyszedł czas na ciężarówki. Tesla w końcu ujawnia osiągi długo wyczekiwanej ciężarówki Semi. Liczby robią wrażenie. [Aktualizacja] Elon Musk zdradził, ile Tesla Semi będzie kosztować.

Największe wrażenie robi zasięg - 800 km na pełnym akumulatorze, przy pełnym załadunku wynoszącym 36 ton. Rozpęd od zera do setki zajmuje około 20 sekund, czyli dużo szybciej niż w przypadku ciężarówek zasilanych silnikiem wysokoprężnym. Po odłączeniu  naczepy maszyna rozpędza się do tej prędkości w 5 sekund. Za napęd odpowiadają cztery, niezależne silniki elektryczne umieszczone przy każdym z tylnych kół.

Elon Musk poinformował, że nowa ciężarówka Tesli będzie wyposażona w system, który będzie zapobiegać niekontrolowanemu skrętowi naczepy. Zadba o to system, który dostosuje moment obrotowy na każdym z kół. Poza tym ciągnik będzie wyposażony standardowo w system Enhanced Autopilot, wspomaganie utrzymywania pasa ruchu i autonomiczne hamowanie.

Zobacz także: Elon Musk znowu szokuje. Oto nowa Tesla Roadster - "najszybsze produkcyjne auto świata"

Kolejną ciekawostką jest gwarancja na Teslę Semi. Producent zapewnia bezawaryjną jazdę przez milion kilometrów. Dodatkowo, przy trasach pojawią się Megachargery, które pozwolą doładować 400 mil (643 km) zasięgu w ciągu 30 minut.

Tesla SemiTesla Semi fot. Tesla

[Aktualizacja 24.11.2017 r.]

Podczas prezentacji Elon Musk skupił się tylko na osiągach Tesli Semi, ale nie zdradził cen. Te wyjawił dzisiaj. I tak Tesla Semi została wyceniona na 150 000 dolarów (wersja z zasięgiem 480 km na jednym ładowaniu) i 180 000 dolarów (wersja 800 km). Żeby zarezerwować ciężarówkę trzeba będzie wpłacić 5 000 dolarów, na razie na samym początku zbierania rezerwacji przedpłata wynosi czterokrotnie więcej. Zgodnie z tradycją kalifornijskiego producenta ci, którzy nie mogą się doczekać mogą zapłacić 200 000 dolarów i zapisać się w kolejce po Teslę Semi Founders Series. To wyjątkowa, premierowa edycja specjalna, która trafi na drogi w pierwszej kolejności.

A kiedy dokładnie Tesle Semi ruszą na drogi? Tego jeszcze dokładnie nie wiemy, ale Elon Musk - podobnie jak w przypadku Tesli Roadster - prawdopodobnie będzie celował w okolice 2020 r.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.