Lamborghini Terzo Millenio - szalony projekt z włoskiej stajni

Producent supersamochodów z Sant Agata Bolognese zaprezentował przełomowy prototyp. Maszyna o nazwie Terzo Millenio robi wrażenie wyglądem i technologiami pod maską.

Nowy koncept Lamborghini zwraca na siebie uwagę nietuzinkowym wyglądem. Styliści skupili się na rozwiązaniach, które będą możliwe do zastosowania w wersji seryjnej. Nie zabrakło charakterystycznego motywu literki Y w przednich i tylnych reflektorach. Włoska maszyna powstała przy współpracy dwóch amerykańskich laboratoriów: Massachusetts Institute of Technology i Dinca Research Lab. Inżynierowie opracowali nowy napęd oraz nowatorską technologię przechowywania energii.

Lamborghini Terzo MillenioLamborghini Terzo Millenio fot. Lamborghini

Każde z kół jest napędzane przez osobny silnik elektryczny, a energia jest magazynowana przy wykorzystaniu nowoczesnej technologii superkondensatorów z „nanorurkami”. Co ciekawe, auto nie ma typowych akumulatorów w podłodze czy bagażniku. Energia jest przechowywana w karoserii przy wykorzystaniu specjalnych włókien kompozytowych – mają ogromną wytrzymałość, niską masę i są łatwe w kształtowaniu.

Dużym wyzwaniem dla naukowców była kwestia bezpieczeństwa związana z wysokimi napięciami. Każde mikrouszkodzenie może spowodować niebezpieczne przebicia prądu. Dlatego zewnętrzne warstwy karoserii mają mikrozbiorniczki wypełnione specjalnymi żywicami, które potrafią się samodzielnie wypełniać.

Zobacz także: Niemieckie kombi wycenione. Wygląda fenomenalnie. Ale cena? Z kosmosu

Lamborghini Terzo MillenioLamborghini Terzo Millenio fot. Lamborghini

Koncepcyjne Lamborghini raczej nie trafi do produkcji. Projekt pokazuje kierunek, w którym będą podążać prace włoskiej stajni.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.