Jak domowymi sposobami pozbyć się zabrudzeń i rys z nadwozia oraz wnętrza pojazdu?

Po jakimś czasie użytkowania samochodu, na nadwoziu i we wnętrzu pojawiają się różnego rodzaju zabrudzenia i rysy. Są jednak sposoby, by w prosty sposób je usunąć. Dzięki przedstawionym sztuczkom, użytkownik zaoszczędzi na wizytach u lakiernika i w salonach samochodowego SPA.

Drobne odpryski na powłoce lakierniczej są zmorą każdego właściciela pojazdu. Na szczęście, aby zlikwidować niewielkie ubytki w powłoce lakierniczej, wcale nie trzeba umawiać się na kosztowną wizytę u lakiernika.

Lakierowanie jednego elementu karoserii w warsztacie kosztuje od 250 do 500 złotych. Jeżeli uszczerbek na lakierze jest stosunkowo niewielki można się go pozbyć samodzielnie. Nie jest to trudne, a na pewno sporo tańsze od skorzystania z usług specjalistów.

Do samodzielnej naprawy potrzebny będzie lakier w odpowiednim kolorze i zestaw wykałaczek (koszt - około złotówki). Jak przeprowadzić operację? Na wykałaczkę należy nanieść kroplę farby, która spłynie do odprysku w momencie, gdy dotkniemy go wykałaczką. Doraźnie, taka metoda sprawdzi się doskonale.

Zobacz także: 9 fundamentalnych zasad, których powinni uczyć na kursach na prawo jazdy, a w większości nie uczą

Jak pozbyć się sierści z tapicerki?

Pozbycie się sierści z tapicerki jest trudnym zadaniem. Ciężko usunąć ją odkurzaczem, nawet tym przemysłowym na stacji benzynowej. Ale są i na to domowe sposoby.

Aby skutecznie pozbyć się sierści z tapicerki należy kupić rolkę szarej taśmy klejącej do zabezpieczania kartonów – koszt około 2-3 złote. Taśma zadziała jak lep na muchy. Przyklei się do niej nie tylko futro zwierzaka, lecz również pozostałości po posiłkach i drobiny piasku. Na materiale nie pozostaną ślady.

Jak usunąć z tapicerki gumę do żucia?

Każdy, kto wozi dzieci samochodem zna ten problem od podszewki. Guma do żucia przyklejona do tapicerki stanowi nie lada wyzwanie, jednak ten domowy sposób na jej usunięcie sprawdza się doskonale. Wystarczyć wyjąć lód z zamrażarki i przyłożyć na dłuższą chwilę do gumy. Zmrożona, staje się twarda i krucha, co ułatwi jej wyszczotkowanie z materiału. Warto pamiętać, by kostki lodu włożyć do torebki, by woda nie wsiąkła w fotele. Można też użyć wkładów do lodówek turystycznych lub foremki na lód.

Zobacz także: Nieuczciwe praktyki ubezpieczycieli, czyli w jaki sposób próbują zaniżać wartość należnych odszkodowań

Jak usunąć pozostałości po owadach z karoserii samochodu?

Wystarczy w okresie wiosenno-letnim przejechać kilkadziesiąt kilometrów w trasie, by na przednim pasie samochodu pojawiło się mnóstwo pozostałości po owadach. Niestety, te szybko zasychają, co utrudnia pozbycie się ich z powłoki lakierniczej. Użycie dedykowanych środków chemicznych nie zawsze jest skuteczne, a w przypadku wyeksploatowanego lakieru, może uszkodzić jego nadgryzioną zębem czasu strukturę.

Aby tego uniknąć, warto zastosować w tym celu masy plastyczne do czyszczenia. Glinka zmoczona wodą z szamponem szybko usuwa wszelkie zanieczyszczenia z powierzchni. Po wszystkim, warto zabezpieczyć nadwozie woskiem, co umożliwi w przyszłości szybsze pozbycie się resztek owadów z powłoki lakierniczej.

Wosk do pielęgnacji nadwozia przyda się też do konserwacji felg. Osadza się na nich pył z klocków hamulcowych. Jest trudny do usunięcia. Żeby proces osadzania zanieczyszczeń wyraźnie spowolnić, wspomniany środek smarny należy zaraz po umyciu koła rozprowadzić palcem po powierzchni (ramionach i rantach felgi). Nalot nie będzie wżerał się w metal, a jego późniejsze usunięcie stanie się o wiele łatwiejsze.

Zobacz także: Jak złodzieje kradną samochody? Teraz popularna jest metoda "na walizkę"

Jak z wnętrza samochodu usunąć nieprzyjemne zapachy?

Kawa w formie pochłaniacza niemiłych aromatów sprawdza się nie tylko w lodówce, lecz również w samochodzie. Nieprzyjemne zapachy z wnętrza można usuwać poprzez ozonowanie lub pranie tapicerki, ale najtańszą metodą okazuje się wsypanie kilkunastu ziaren kawy do boczków drzwiowych albo uchwytu na kubek (puszkę). Intensywna woń zdominuje pozostałe i jest uznawana przez większość ludzi za przyjemną.

Uwaga na krawężniki - łatwo uszkodzić felgi i opony

W coraz mniejszych samochodach producenci oferują coraz większe koła. 17 lub 18-calowe felgi w Volkswagenie Polo lub Renault Clio, nikogo już nie dziwią. Problem pojawia się jednak podczas dynamicznego wjazdu na krawężnik. Niskoprofilowa opona nie jest w stanie dostatecznie zabezpieczyć stopu metali lekkich, z których zazwyczaj wykonana jest felga przed mechanicznym uszkodzeniem.

Ponadto, poza zniszczeniem opony oraz obręczy, szkód można też narobić w zawieszeniu (przestawienie geometrii). Aby tego uniknąć, należy bardzo wolno i z kołami ustawionymi możliwie prostopadle wjeżdżać na przeszkodę. Kilka straconych sekund na ślamazarnym forsowaniu krawężnika pomoże zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Otwieranie drzwi w samochodzie może skończyć się tragicznie. Zobacz, jak robić to bezpiecznie

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.