We Włoszech posypią się odszkodowania za problemy z kręgosłupem? Wszystko przez... dziury w drogach
Liczba uskarżających się na problemy z kręgosłupem Włochów stale się powiększa. Podobnie jak zaniedbania miasta w kwestii jakości dróg. Jak dowiodło włoskie stowarzyszenie konsumenckie Codacons wraz z farmaceutami i ortopedami, to właśnie ubytki w asfalcie spowodowały zauważalny wzrost dolegliwości związanych z kontuzjami pleców. Tym samym, Rzym może mieć kłopoty z uwagi na roszczenia finansowe poszkodowanych.
Darmowe wizyty kontrolne
Analizę przeprowadzono na podstawie przypadków z ostatnich 5 lat. Fakty powiązano z pogorszeniem się stanu dróg. W porozumieniu z fizjoterapeutami i ortopedami wdrożono w życie darmowe wizyty kontrolne dla osób cierpiących na urazy pleców i kręgosłupa. Pomoc prawną zapewniają działacze Codacons. Na tym się jednak nie skończy. Stowarzyszenie zamierza pozwać miasto o zaniedbania i domagać się milionów euro odszkodowania. W końcu poważny uraz kręgosłupa może w najgorszym przypadku wykluczyć daną osobę z wszelkich aktywności.
Zobacz także: Zmiany w CEPiK 2.0. Straż graniczna odbierze dowód rejestracyjny, ale zyskamy dostęp do nowych informacji
Najbardziej narażone na urazy są osoby pokonujące przynajmniej 80 kilometrów dziennie. Lekarze twierdzą też, że podatność na mikrourazy jest większa wśród pasażerów zajmujących miejsce w drugim rzędzie siedzeń. To tam przenosi się najwięcej drgań i gwałtownych wstrząsów.
Problem zdiagnozowano wcześniej w Indiach
Nie Włosi pierwsi wytoczyli ciężki oręż przeciw swojej stolicy. W indyjskim Bengaluru, zwanym lokalną Doliną Krzemową, wykazano związek między jazdą po drogach miejskich, a 25-procentowym wzrostem urazów ortopedycznych. Kierowcy dwu, trzy, czterokołowców, a także autobusów, narażeni są najbardziej.
Zobacz także: Większa kara za brak OC w 2018 r.
Motocykliści zazwyczaj skarżyli się na ból szyi, wypadanie krążka i kokcygodynię, czy zespół bólowy kości ogonowej. Schorzenie leczy się zabiegowo, a koszt jednej wizyty u fizjoterapeuty w Polsce to przynajmniej 70 złotych. Są jednak specjaliści, którzy nie przyjmą pacjenta za mniej, niż trzykrotność powyższej stawki.
Lekarze coraz częściej ostrzegają kierowców przed długimi podróżami samochodem. Długotrwały nacisk wywierany na plecy może zaowocować przewlekłymi schorzeniami wymagającymi mniej lub bardziej skomplikowanych zabiegów chirurgicznych. Najbardziej narażeni motocykliści powinni czasem przesiąść się do wygodniejszych samochodów, by dać kręgosłupowi chwilę wytchnienia.
Specjaliści zalecają też wolniejszą jazdę po nierównościach i wybieranie lepszych jakościowo dróg. Warto zatem wydłużyć sobie trasę wyremontowanymi ulicami, niż narażać się na kosztowne wizyty u fachowców i bolesne problemy z plecami.
-
Wciąż kradną katalizatory. W Warszawie policja złapała złodziei na gorącym uczynku
-
Używane Audi A4 - opinie i awarie. Sprawdzamy trzy generacje B7, B8 i B9. To prawdziwy hit
-
BMW pokazało jeden z najbardziej sportowych sedanów świata. BMW M5 CS kosztuje 850 tys. zł [WIDEO]
-
Volvo XC60, czyli lider w swoim segmencie. Co oferuje ten szwedzki SUV?
-
Silnik 1.4 Turbo EcoTec Opla - opinie i awarie. Cieszy się uznaniem, ale ma też problemy
- Elektryfikacja samochodów nie tylko miejskich. Koniec kompromisów - na rynku są też SUV-y na prąd
- Południowa Obwodnica Warszawy wyjątkowo hałaśliwa. Mieszkańcy skarżą się na małą liczbę ekranów
- Tylko 30 dni na rejestrację auta. Wróciły stare przepisy i sprawiają kierowcom spore problemy
- Dorzuć się do zbiórki na WOŚP i zasiądź za kółkiem superszybkiego Porsche
- Nie tylko do miasta. Nowy SEAT Ibiza zaskakuje wszechstronnością
Forum
- OT - mniej szczepionek.... CCC? (18)
- Co decyduje o przyspieszeniu samochodu? (27)
- Absolutnie, absolutnie O/T religia (42)
- Komu DS9? (46)
- Bat na daltonistów (40)
- OT - co zrobią Republikanie...? (24)
- Galtomonek będzie szczęśliwy jak to przeczyta... (15)
- opony dzisiaj (35)
- Po zakaz wyprzedzania przed i na przejsciu ? (21)
- Monitorowanie lokalizacji pojazdu elektr. (27)