Poradnik | Ptasie odchody, czyli... niszczycielska siła. Jak z nimi walczyć?

Aktywność ptaków wzrasta w okresie wiosenno-letnim. W związku z tym, trzeba też liczyć się ze zwiększoną ilością ich odchodów, które w znacznym stopniu przyczyniają się do dewastacji lakieru, a w skrajnych przypadkach zaawansowanej korozji. Jak temu przeciwdziałać?

Parkowanie pod drzewem zamieszkanym przez ptaki oznacza szybkie nagromadzenie ich odchodów na karoserii auta. W ciągu kilku dni mogą pokryć cały samochód. Niestety, zlekceważenie problemu doprowadzi do poważnych konsekwencji. To jedna z najgroźniejszych substancji dla powłoki ochronnej nadwozia. Wchodzi w reakcję z zewnętrzną warstwą lakieru. Po czasie ją uszkadza, a w skrajnej sytuacji przeniknie do blachy i wywoła punktowe ogniska korozji. Kilka tygodni obecności wyschniętych ptasich kup może skutkować koniecznością oddania auta do lakiernika. Dlaczego?

Niszczycielskie działanie

Powszechna, obiegowa opinia mówi o tym, że negatywny wpływ ptasich odchodów wynika z kwasowego odczynu pozostałości po przetrawionym pokarmie. W rzeczywistości jest jednak nieco inaczej. Mikrouszkodzenia powstałe na lakierze wynikają z różnicy temperatur. Poddany promieniowaniu słonecznemu lakier, mięknie i rozszerza się. W tym czasie „kupa” schnie, robi się twarda i mocno przykleja do powierzchni karoserii. To niebezpieczne zjawisko zbiera żniwo nocą, gdy następuje wyraźne ochłodzenie, a powłoka ochronna nadwozia krzepnie i się kurczy. Pierwotna funkcja zabezpieczająca metal słabnie, a sam lakier narażony jest na drobne pękanie w miejscu pojawienia się plamy. Wielorazowe powtarzanie tego procesu doprowadzi do miejscowego występowania korozji. Dalsze bagatelizowanie problemu wygeneruje powolne rozprzestrzenianie się rdzy. Jak więc temu przeciwdziałać?

Reaguj bezzwłocznie

Należy szybko przeciwdziałać i utrzymywać karoserię w czystości. Regularne nakładanie wosku umożliwi szybsze pozbycie się odchodów. Co ważne, ich usunięcie nie jest specjalnie trudne. Wystarczy wilgotna szmatka lub dedykowane preparaty chemiczne dostępne za 5-10 złotych. W tym przypadku sprawdzi się też zwykły ocet, którego 0,5-litrową butelkę kupicie w sklepie za 2-3 złote. Jeśli nieczystości na karoserii zaschły, należy położyć na nich mokrą irchę i odczekać kilkanaście minut.

Summa Summarum

Chcąc utrzymać lakier w dobrej kondycji, należy go regularnie konserwować. W wakacyjnych miesiącach, uciążliwe są nie tylko ptasie odchody, lecz również pozostałości po owadach, żywica i drobinki asfaltu. Do ich usuwania warto stosować odpowiednie specyfiki chemiczne. Pomoże też okresowe woskowanie. Jeszcze lepszą metodę stanowi nałożenie kwarcowej lub ceramicznej powłoki ochronnej, za którą zapłacicie w wyspecjalizowanym serwisie od 1500 do 2500 złotych.

Więcej o:
Komentarze (6)
Poradnik | Ptasie odchody, czyli... niszczycielska siła. Jak z nimi walczyć?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: justi

  Oceniono 1 raz 1

  Na zgubę koncernów produkujących chemię motoryzacyjną podaję Wam najtańszy i najlepszy sposób na ptasie odchody na lakierze samochodowym. Należy napluć na nie, odczekać 30 sek - do minuty i zetrzeć je chusteczką higieniczną. Proszę bardzo ...

 • zartiepl

  Oceniono 3 razy 1

  Starsze samochody miały znacznie odporniejsze lakiery. Kuzyn żony odebrał na początku wiosny nowy samochód, a parę tygodni temu zostawił go na noc pod drzewem. W myjni usłyszał, że do tych odbarwień musi się przyzwyczaić.

 • Michał Michalski

  0

  Ja mam sprawdzony sposób. Kupuję powłokę ceramiczną taką łatwą w aplikacji. Wiąże się ona z lakierem i tworzy fajna twardą powierzchnię, która jest odporna między innymi na ptasie odchody. Szukałem trochę i wystarczy na popularnym portalu sprzedającym wpisać "łatwa powłoka ceramiczna 100 ml" i wszystko staje się jasne.

 • kac

  Oceniono 3 razy -1

  wiatrówką ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX