Koniec z mandatami za brak dokumentów? Ministerstwo Cyfryzacji ma pomysł, jak pomóc kierowcom

Nadchodzi ważna zmiana dla kierowców. Do samochodu nie trzeba już będzie zabierać dowodu rejestracyjnego, prawa jazdy i dowodu opłacenia polisy OC. Niebawem wystarczy tylko telefon. Rozwiązanie ma być gotowe do końca roku.

Program mDokumenty to pomysł Ministerstwa Cyfryzacji, który ma nam ułatwić m.in. wizyty w urzędach. To szybki dostęp do dowodu osobistego przy użyciu telefonu komórkowego. Resort od maja testuje to rozwiązanie w kilku miastach i jest bardzo zadowolony z jego efektów. Dlatego postanowił rozszerzyć usługę o kolejne dokumenty. Ministerstwo chce, by do końca roku były gotowe mDokumenty, które ułatwią życie kierowcom.

mDokumenty - jak to działa

Karol Manys, rzecznik Ministerstwa Cyfryzacji w rozmowie z Moto.pl podkreśla: mDokumenty nie są wirtualnymi dokumentami, które ukazywane są np. podczas wizyty w urzędzie. Nie są one pobierane na telefon komórkowy. Działa to inaczej. Urzędnik prosi nas o imię, nazwisko i PESEL. Do systemu wbijane są dane, które dają sygnał do wysłania na telefon petenta kodu. Dzięki niemu urzędnik uzyskuje wgląd do danych. Warto pamiętać, że mDokumenty nie zastąpią tradycyjnych dokumentów. Będą z nich korzystać tylko ci, którzy uznają je za wygodne.

Pakiet kierowcy

Tak samo ma działać tzw. pakiet kierowcy, czyli mDokumenty zawierające dowód rejestracyjny, potwierdzenie ważnego ubezpieczenia OC oraz prawo jazdy. Dzięki niemu podczas kontroli policyjnej kierowca nie musiałby posiadać przy sobie wszystkich tych dokumentów. Wystarczyłby kod otrzymany SMS-em i przekazany policjantowi. To oznacza koniec mandatów za nieposiadanie dokumentów, a grozi za to mandat do 150 zł (po 50 zł za każdy dokument).

Powstaje pytanie, co w sytuacji, kiedy dojdzie do stłuczki, do której kierowcy nie będą chcieli wzywać na jej miejsce policji. - Na razie ten problem pozostanie, bo system mDokument będzie działał na styku obywatel-urząd i obywatel-urzędnik/policjant, a nie obywatel-obywatel. Ale już pracujemy nad rozwiązaniem tej kwestii - mówi Karol Manys. - Trzeba jednak pamiętać, że zanim mobilne dokumenty zaczną działać, muszą nastąpić drobne zmiany w prawie. Niestety nie jestem w stanie powiedzieć, czy nastąpi to przed wakacjami parlamentarnymi - podkreśla.

Bez CEPIK 2.0 nie będzie pakietu kierowcy

Dla pakietu kierowcy ważna jest jeszcze jedna kwestia - start Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców 2.0. Bez niej uruchomienie pakietu kierowcy będzie niemożliwe. CEPIK 2.0 ma zadebiutować na jesieni, ale jego start był już w przeszłości przekładany. Czy tym razem się uda? I czy decydenci przegłosują na czas zmiany w prawie? Od tego zależy termin debiutu mDokumentów dla kierowców.

Czy twoim zdaniem mDokumenty to dobry pomysł?
Więcej o:
Komentarze (99)
Koniec z mandatami za brak dokumentów? Ministerstwo Cyfryzacji ma pomysł, jak pomóc kierowcom
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • tijeras66

  Oceniono 79 razy 53

  Wytłumaczcie mi jedno - po co telefon? Żeby policjant zobaczył moją głowę na mojej komórce? Przecież to bez sensu - wystarczy, że na mnie popatrzy... To raczej policja powinna mieć w tych swoich tabletach możliwość zobaczenia mojej głowy i uprawnień po podaniu PESEL'a, a numer rejestracyjny widzi na pojeździe i po jego wpisaniu powinien dostać informację czy jest ubezpieczony, czy kolor i marka się zgadza i czy ma przegląd... no i oczywiście czy nie jest zgłoszony jako kradziony. Po kiego grzyba mam mieć w komórce dowód osobisty i całą resztę? Może jeszcze klucze do mieszkania mam mieć w komórce, aby "uczciwemu" znalazcy było łatwiej?

 • stefan99999

  Oceniono 39 razy 35

  Po co w ogóle nosić ze sobą dowód rejestracyjny i dowód ubezpieczenia, skoro policja i tak to sprawdza od lat przy każdej kontroli. Dawniej wyglądało to tak, że policjant brał dokumenty do ręki i łączył się przez CB z komendą, a tam pani Ziuta sprawdzała wszystko w bazie danych.

  Istotne jest prawo jazdy i nr rejestracyjny samochodu, który nawet ślepy widzi. Reszta (w tym dowody osobiste i obowiązek meldunkowy) to nawyki rodem z minionej epoki.

 • Gość: Zagraniczniak

  Oceniono 31 razy 27

  W krajach cywilizowanych dokumentow od auta nie trzeba nosic od ok 10 lat

 • Gość: Quuuuuaa

  Oceniono 28 razy 20

  Pogięło? M-papier toaletowy sobie wprowadźcie.
  Prawko jest w rejestrze centralnym, samochód jest w rejestrze centralnym, OC jest w rejestrze centralnym. Jak ktoś uprawniony np Fundusz Świadczeń Gwarantowanych chce skorzystać to się da. Po peselu i numerach rejestracyjnych sprawdźcie sobie co chcecie. Na tym polega paranoja że mimo rejestrów centralnych ja mam jakieś plastiki świstki i papierki wozić

 • Gość: z

  Oceniono 18 razy 16

  Zmiana polega na tym, że ktoś za ciężkie pieniądze ten system opracuje, wdroży itd., a potem będzie tak "sprawny", że szybciej/lepiej/wygodniej będzie mieć przy sobie papierowy dowód i prawko :)

 • Gość: zdenerwowany

  Oceniono 13 razy 11

  To można by zrobić dobrze ale zrobiono to źle. Mam ten dowód czy prawko to pokazuje policjant po peselu sprawdza resztę. Jak to jest że potrafią w oparciu o obraz z kamerki sprawdzić czy auto ma przegląd i oc po samej tablicy rejestracyjnej? Jest baza centralna PESEL od lat 70 tych. Jest baza CEPIK są inne bazy np OC. Wszystkie dane dla policjanta są dostępne. Jaki jest sens tego rozwiązania? ano taki obywatelu żebyś uzupełnił bazę danych o swój numer telefonu a pewnie jeszcze e-mail do odzyskania hasła. Tak żeby można Cie było drogi obywatelu skuteczniej śledzić.
  Nie trzeba ludzi tatuować numerami czy chipować starczy pozbierać numery telefonów.

 • krunghtep01

  Oceniono 12 razy 10

  Jak zwyle 'odkrywamy ameryke' Co znowu za polskie glupactwo !!! Milion Polakow mieszka w Wlk.Bryt. ;polowa ma samochody.Moze by tak spytac po prostu nas,emigrantow jak to wyglada w Anglii ??!!!! Co za durny kraj ??!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX