Koniec z mandatami za brak dokumentów? Ministerstwo Cyfryzacji ma pomysł, jak pomóc kierowcom

Nadchodzi ważna zmiana dla kierowców. Do samochodu nie trzeba już będzie zabierać dowodu rejestracyjnego, prawa jazdy i dowodu opłacenia polisy OC. Niebawem wystarczy tylko telefon. Rozwiązanie ma być gotowe do końca roku.

Program mDokumenty to pomysł Ministerstwa Cyfryzacji, który ma nam ułatwić m.in. wizyty w urzędach. To szybki dostęp do dowodu osobistego przy użyciu telefonu komórkowego. Resort od maja testuje to rozwiązanie w kilku miastach i jest bardzo zadowolony z jego efektów. Dlatego postanowił rozszerzyć usługę o kolejne dokumenty. Ministerstwo chce, by do końca roku były gotowe mDokumenty, które ułatwią życie kierowcom.

mDokumenty - jak to działa

Karol Manys, rzecznik Ministerstwa Cyfryzacji w rozmowie z Moto.pl podkreśla: mDokumenty nie są wirtualnymi dokumentami, które ukazywane są np. podczas wizyty w urzędzie. Nie są one pobierane na telefon komórkowy. Działa to inaczej. Urzędnik prosi nas o imię, nazwisko i PESEL. Do systemu wbijane są dane, które dają sygnał do wysłania na telefon petenta kodu. Dzięki niemu urzędnik uzyskuje wgląd do danych. Warto pamiętać, że mDokumenty nie zastąpią tradycyjnych dokumentów. Będą z nich korzystać tylko ci, którzy uznają je za wygodne.

Pakiet kierowcy

Tak samo ma działać tzw. pakiet kierowcy, czyli mDokumenty zawierające dowód rejestracyjny, potwierdzenie ważnego ubezpieczenia OC oraz prawo jazdy. Dzięki niemu podczas kontroli policyjnej kierowca nie musiałby posiadać przy sobie wszystkich tych dokumentów. Wystarczyłby kod otrzymany SMS-em i przekazany policjantowi. To oznacza koniec mandatów za nieposiadanie dokumentów, a grozi za to mandat do 150 zł (po 50 zł za każdy dokument).

Powstaje pytanie, co w sytuacji, kiedy dojdzie do stłuczki, do której kierowcy nie będą chcieli wzywać na jej miejsce policji. - Na razie ten problem pozostanie, bo system mDokument będzie działał na styku obywatel-urząd i obywatel-urzędnik/policjant, a nie obywatel-obywatel. Ale już pracujemy nad rozwiązaniem tej kwestii - mówi Karol Manys. - Trzeba jednak pamiętać, że zanim mobilne dokumenty zaczną działać, muszą nastąpić drobne zmiany w prawie. Niestety nie jestem w stanie powiedzieć, czy nastąpi to przed wakacjami parlamentarnymi - podkreśla.

Bez CEPIK 2.0 nie będzie pakietu kierowcy

Dla pakietu kierowcy ważna jest jeszcze jedna kwestia - start Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców 2.0. Bez niej uruchomienie pakietu kierowcy będzie niemożliwe. CEPIK 2.0 ma zadebiutować na jesieni, ale jego start był już w przeszłości przekładany. Czy tym razem się uda? I czy decydenci przegłosują na czas zmiany w prawie? Od tego zależy termin debiutu mDokumentów dla kierowców.

Czy twoim zdaniem mDokumenty to dobry pomysł?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.