Opel Grandland X - pierwszy kontakt z nowym SUV-em dwa miesiące przed jego premierą

Mokka X dominuje w Polsce w segmencie małych SUV-ów, teraz Opel bierze na celownik klasę kompakt. Na 2 miesiące przed oficjalną premierą mogliśmy zobaczyć Grandlanda X podczas polskiej prezentacji.

Opel Grandland X, czyli Niemiec z francuskim rodowodem

Opel Grandland X to już drugi - obok mniejszego crossovera Crosslanda X - owoc ścisłej współpracy między niemiecką marką a francuskim koncernem PSA. Warto tu wspomnieć, że to dopiero początek - Francuzi niedawno odkupili Opla od General Motors za 2 miliardy dolarów.

Grandland X nie jest więc autorską konstrukcją inżynierów z Rüsselsheim, a ich wariacją na temat Peugeota 3008. Niemcy, myśląc o poważnym ataku na liderów segmentu C, nie mogli wymarzyć sobie lepszego dawcy. Peugeot 3008 to przecież niezwykle udany SUV, który z każdej strony zbiera pochwały. 3008 zdobył nawet tytuł Car of The Year 2017, zostawiając z tyłu Alfę Romeo Giulię i Mercedesa klasy E. Opel bierze wszystko, co w Peugeocie najlepsze, a do tego proponuje swoją stylistykę i kompletnie odmienione wnętrze. Francuzi postawili na futurystyczny, bardzo nowoczesny i-Cockpit 2, a Niemcy chcą zaproponować bardziej klasyczny projekt kabiny. PSA sprytnie różnicuje ten sam produkt dla dwóch różnych grup odbiorców.

Rasowy kompaktowy SUV z ciekawą stylistyką

Nowy SUV Opla mierzy dokładnie 4 447 mm długości, 1 844 mm szerokości i 1636 mm wysokości, a w bagażniku pomieści 514 l (po złożeniu tylnej kanapy 1652 l). Rozstaw osi to rozsądne 2 675 mm. Na rynku Grandland X będzie więc celował przede wszystkim w Volkswagen Tiguana, Hyundaia Tucsona i Forda Kugę. Mocną stroną Grandlanda X z pewnością będzie stylistyka. Opel prezentuje się świetnie nie tylko na zdjęciach - na żywo robi równie dobre wrażenie.

Nowy Grandland X to nowoczesny pojazd sportowo-użytkowy o wyjątkowej prezencji i śmiałej stylistyce, która nadaje mu kompaktowy, sportowy i muskularny wygląd. Udoskonaliliśmy naszą filozofię projektowania, by stworzyć samochód sportowo-użytkowy łączący sportowy charakter i elegancję. Tak powstał najbardziej przyciągający wzrok pojazd w swoim segmencie — powiedział Mark Adams, wiceprezes ds. projektowania w firmie Opel.

Co pod maską? Na start dwie jednostki, a potem...

Do polskich salonów Opel Grandland X przyjedzie z dwoma silnikami. Bazową propozycją będzie benzynowe 1.2 Turbo o mocy 130 KM. Dla zwolenników jednostek wysokoprężnych przewidziano 1.6 CDTi o mocy 120 KM. Obydwa motory znamy z Peugeota jako odpowiednio: PureTech oraz BlueHDI. Z biegiem czasu oferta silnikowa Grandlanda X będzie się poszerzać, a do sprzedaży powinny trafić także znacznie mocniejsze jednostki.

Niestety, Opel - w przeciwieństwie do wymienionych przed chwilą konkurentów - nie zamierza wprowadzić na rynek wersji z napędem 4x4. Przynajmniej na razie koncern nie ma takich planów. Kierowców w terenie ma wspomóc, także pożyczony od Francuzów, system All Grip.

Oficjalna premiera

Na zorganizowanej pod Warszawą prezentacji mogliśmy obejrzeć jeszcze przedprodukcyjne egzemplarze Grandlanda X. Oficjalną premierę Opel zaplanował na Salon Samochodowy we Frankfurcie. To tam odbędzie się międzynarodowa prezentacja modelu. Do salonów sprzedaży Grandland X powinien przyjechać na przełomie 2017 i 2018 r.

Czy twoim zdaniem Opel Grandland X odniesie sukces na polskim rynku?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.