Podsumowano 2016 rok: wystawiano 1,2 tys. mandatów dziennie. Najwięcej w Jabłonnie

W ubiegłym roku liczba mandatów wystawionych kierowcom wzrosła o jedną trzecią. Zdjęcia robiły nie tylko fotoradary. W których miejscach prawo było łamane najczęściej?

430 tys. mandatów, czyli o prawie jedną trzecią więcej niż przed rokiem - Główny Inspektorat Transportu Drogowego w 2016 roku wystawiał średnio 1,2 tys. mandatów dziennie. Wszystko dzięki rozbudowanemu arsenałowi urządzeń rejestrujących. W ubiegłym roku GITD systematycznie uruchamiał Odcinkowe Pomiary Prędkości w kolejnych lokalizacjach. Funkcjonować zaczęły też skrzyżowania z monitoringiem przejazdów na czerwonym świetle. W sumie GITD dysponuje dziś 400 fotoradarami, 29 mobilnymi rejestratorami zamontowanymi w radiowozach, 30 Odcinkowymi Pomiarami Prędkości i 20 rejestratorami przejazdów na czerwonym świetle.

W tych miejscach łapali najczęściej

W 2016 r. najwięcej przejazdów na czerwonym świetle zanotowano w miejscowościach: Jabłonna (18,3 tys.), Mroków (16,7 tys.) oraz Komorniki (11 tys.). Jeśli chodzi o OPP, najwięcej wykroczeń miało miejsce w Lubinie (20,5 tys.), w Karniewie (10,5 tys.) i w miejscowości Zakręt (7,2 tys.). Najwięcej zdjęć zrobiły fotoradary w miejscowościach Gaj (22,7 tys.), Koziegłowy (19,9 tys.) oraz Cisy (19,4 tys.). 

Dziennik.pl opisał ekstremalne przypadki, które w ubiegłym roku zanotował GITD. 4 czerwca w Wejherowie fotoradar stojący przy drodze z ograniczeniem do 60 km/h sfotografował kierowcę pędzącego z prędkością 213 km/h. Jeszcze bardziej ekstremalnym przykładem jest kierowca, który 12 sierpnia został złapany przez OPP w Stulechowie. Jego średnia prędkość na monitorowanych odcinku o okrągłe 100 km/h przekraczała dozwoloną.

To nie koniec inwestycji

Obecny arsenał GITD w zdecydowanej większości został sfinansowany ze środków unijnych. Inspektorat nie zamierza jednak poprzestać na obecnym stanie i w najbliższych latach chce uzyskać ponad 160 mln zł na kolejne urządzenia. Dla kierowców łamiących przepisy oznacza to jedno - lawinowy wzrost liczby mandatów.

Gdzie działa Odcinkowy Pomiar Prędkości? Mapa z dokładnymi lokalizacjami znajduje się tutaj: Odcinkowy Pomiar Prędkości - lokalizacje.

Gdzie GITD monitoruje przejazd na czerwonym świetle? Kontrola przejazdu na czerwonym świetle - mapa.

Odcinkowy Pomiar Prędkości - jak to działa

System OPP oblicza czas, który upłynął od chwili minięcia pierwszej bramki, do momentu przejechania przez drugą bramkę. Na tej podstawie wylicza średnią prędkość przejazdu na monitorowanym odcinku. Jeśli będzie ona większa, niż pozwalają limity, kierowca otrzyma mandat. O ile większa? Zasada jest identyczna jak w przypadku fotoradarów. Przekroczenie prędkości o 10 km/h i mniej nie jest rejestrowane. Nikt nie sprawdza kierowców tzw. metodą na partyzanta - wszystkie miejsca kontroli są odpowiednio oznakowane.

Odcinkowy Pomiar PrędkościOdcinkowy Pomiar Prędkości Źródło: CANARD/GITD

Na stronie Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym czytamy: Rozwiązanie to jest wykorzystywane m.in. we Włoszech, a jego funkcjonowanie zaowocowało zmniejszeniem liczby wypadków o 19 proc., spadkiem liczby rannych o 27 proc. oraz o 51 proc. niższym wskaźnikiem śmiertelności wskutek tragicznych zdarzeń drogowych w miejscach objętych kontrolą. GITD zapewnia, że lokalizacja miejsc pomiaru w Polsce nie jest przypadkowa. OPP nie działa na autostradach i drogach ekspresowych. Wybrano wyłącznie niebezpieczne odcinki dróg.

Więcej o:
Komentarze (54)
Podsumowano 2016 rok: wystawiano 1,2 tys. mandatów dziennie. Najwięcej w Jabłonnie
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • stachud

  Oceniono 67 razy 41

  Droga nr 50 ograniczenie prędkości do 70km/h i odcinkowy pomiar prędkości w środku lasu. Jak ktoś powie że chodzi o bezpieczeństwo to parsknę prosto w twarz - tu chodzi o 500+ tylko i wyłącznie.

 • vito60

  Oceniono 26 razy 24

  Macierewicz gostał mandat? " Ludzie zejdźcie z drogi, bo minister jedzie" parafrazyjąc piosenkę Skaldów.

 • hergregor55

  Oceniono 27 razy 17

  Tak jak w Niemczech tam gdzie nie ma zagrożenia stoją znaki informujące że można jechać np. z 150 km bo jakość drogi na to pozwala a jak jest to autostrada nie ma ograniczeń i wszyscy co chcą sprawdzić swoje auta mogą jeździć ale biedny byle autem nie szaleje bo nie stać go na bęzyne a ci co ich stać to i tak mieszczą się w ograniczeniach prędkości np. na autostradzie.
  Ale tych Niemców co znam to jak w małym miasteczku pisze 60 km / h to nikt nie przekracza a jak staniesz na skraju drogi twarzą do pasa ruchu to obojętnie którym jedzie pasem zatrzyma się i przepuści pieszego nawet jak nie ma pasów A u nas nie wchodź na pasy bo cię rozjadą jak żabę a nie mówiąc tam gdzie nie ma pasów Tak jak nas państwo traktuje jak dojną krowę to nie dziwie się że Polacy lamią przepisy Bo jak by było wolno jeździć szybko tam gdzie droga na to pozwala to byśmy nie łamali przepisów bo pojeździsz szybko z miesiąc i wrócisz do 90 km/h bo wtedy jest najmniejsze spalanie A co do tych co jeżdżą super szybko to nie mandat pomoże ale na miesiąc uwiązać do wózka inwalidzkiego i po takiej kuracji odechce mu się jeździć szybko

 • topoco

  Oceniono 18 razy 16

  Rozpoznawanie aut dla mandatowania działa. Dla automatyzacji otwierania bramek na autostradach nie działa. Durnowaty via toll wymaga używania drogiego systemu nadajników.
  Na dowolnej stacji benzynowej w Austrii kupujesz przejazd przez wybrane tunele i przełęcze ( np.Brenner) a system sam rozpoznaje twój numer.

 • Gość: ewa

  Oceniono 19 razy 15

  20 rejestratorami przejazdów na czerwonym świetle?? Na cały kraj? To na sam Kraków byłoby za mało!!

 • Gość: Trafiony-Zatopiony

  Oceniono 19 razy 15

  Uuuuu... to niedobrze... A gdzie Biały Bór? wypadł z obiegu, czy już gmina wystarczająco nachapała się z mandatów?

 • london13

  Oceniono 7 razy 7

  hehehehe. Polacy, mistrzowie kierownicy. ahahahahhaahaaaaaaa :D Bez kitu, a co z opcji to lepsi. O dziennimarzynach nie wspomnę

 • po_co_mi_konto

  Oceniono 9 razy 7

  1200 mandatów dziennie podzielić przez 400 fotoradarów daje 3 mandaty dziennie na fotoradar.

 • hens

  Oceniono 12 razy 6

  500 plus..............na to trzeba kasiory. A dyspozycje na odprawie policajci dostają jednoznaczne.
  10 tys dniówki minimum za mandaty. A normę trzeba wykonać. he he
  "Pan ma kamerę w nawigacji.............a to przepraszam"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX