Nowa Mazda RX z silnikiem Wankla

Plotki na temat nowego wcielenia Mazdy RX krążą już od kilku miesięcy. Właśnie pojawiły się kolejne informacje na temat silnika Wankla, który trafi pod maskę i będzie wspomagany przez turbodoładowanie

Zupełnie nowa Mazda CX-9

Mazda zaprezentowała w zeszłym roku podczas targów w Tokio koncept o nazwie RX-VISION. Projekt zapowiada nowe wcielenie Mazdy z serii RX, która zniknęła z rynku kilka lat temu. Przy tej okazji japoński producent zdradził, że jego inżynierowie pracują nad projektem SKYACTIV-R, czyli silnikiem Wankla. Do tej pory jednak nie było wiadomo zbyt wiele na temat tej konstrukcji.

Jeden z menedżerów Mazdy zdradził podczas niedawnego wywiadu kilka detali technicznych o jednostce napędowej. Ze względu na wyjątkową konstrukcję, silnik Wankla nie generuje zbyt dużo momentu obrotowego przy niskiej prędkości obrotowej. Rozwiązaniem na tą bolączkę byłaby instalacja turbosprężarki. Niewykluczone, że nowy silnik będzie współpracował również z motorem elektrycznym.

Według najnowszych plotek, przy takiej konfiguracji silnik Wankla o pojemności 1,6 litra mógłby generować nawet 450 KM maksymalnej mocy. Napęd będzie przekazywany na tylną oś za pomocą nowej, dwusprzęgłowej skrzyni biegów.

>> Mazda 6 2.2 AWD | Test | Ostatnie takie kombi?

Na więcej informacji musimy jeszcze poczekać. W przyszłym roku Mazda obchodzi jubileusz 50-lecia silnika Wankla. Kolejna okrągła rocznica dopiero w 2020 roku, czyli stulecie marki.

ZOBACZ TAKŻE:

Salon Frankfurt 2015 | Mazda Koeru | Nowy crossover

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.