Salon Genewa 2016 | Opel GT Concept | Odważnie do przodu

Koncepcyjny model Opla GT zostanie oficjalnie zaprezentowany na salonie samochodowym w Genewie. Pokazano zdjęcia wnętrza

Opel Insignia 2.0 CDTI Biturbo | Test

Zgodnie z zapowiedziami, nowy Opel GT pełnymi garściami czerpie z innego koncepcyjnego Opla, modelu Monza. Opel Monza Concept wyznaczył nową linię stylistyczną, którą podążyły produkcyjne modele producenta z Rüsselsheim - jego ślady widzimy w nowej Corsie oraz Astrze. Opel GT Concept to rozwinięcie tego pomysłu i zapowiedź jeszcze odważniejszej stylistyki przyszłych Opli.

Opel w koncepcie postawił na dynamiczną, opływową sylwetkę, która jest podkreślona czerwonymi liniami przechodzącymi po całej karoserii. Projektanci postawili na wyraźne przetłoczenia i raczej miękkie, obłe kształty. Jest też długa maska, przymrużone reflektory LED, futurystyczne felgi i oryginalny wydech z dwiema końcówkami. Koncepcyjny Opel GT nie ma lusterek (zastąpione kamerami), typowych klamek, które zostały zastąpione panelem dotykowym, klapy bagażnika i wycieraczek przedniej szyby. Największą innowacją są wielkie, elektrycznie otwierane drzwi, które zintegrowano z bocznymi oknami.

Jakiego napędu spodziewacie się w tak odważnym i futurystycznym Oplu? Hybrydy, a może silnika elektrycznego? Nic z tych rzeczy. Centralnie za przednią osią zabudowany jest mały, turbodoładowany, trzycylindrowy silniczek o pojemności 1 litra. To jednostka napędowa dobrze znana z Adama, Corsy czy Astry. Na potrzeby sportowego konceptu wyciśnięto z niego 145 KM mocy i 205 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Silnik współpracuje z sześciostopniową sekwencyjną przekładnią, kierowca biegi zmienia manetkami przy kierownicy, a moc trafia na koła tylnej osi.

Masa auta nie przekracza 1000 kg. 145-konny silnik nie powinien mieć problemów z rozpędzaniem GT Concept - . Osiągi? Wskazówka prędkościomierza mija pierwszą setką po 8 sekundach i zatrzymuje się przy 215 km/h.

"Projektując Opla GT Concept, zrobiliśmy kolejny krok ku jeszcze większym emocjom i większej przyjemności z jazdy. Ten samochód odzwierciedla nasze obecne podejście i pozycję. Jesteśmy pewni naszych możliwości, ambitni, innowacyjni i każdym kolejnym modelem chcemy zdobywać coraz więcej klientów" - powiedział dyrektor generalny Opel Group, dr Karl-Thomas Neumann.

Na więcej informacji czekamy do Genewy. Targi ruszają już w marca.

AKTUALIZACJA 19.02.2016 r.

Opel opublikował właśnie pierwsze zdjęcie konceptu. Naszą uwagę zwrócił fakt, że futurystyczny projekt nie zakłada istnienia żadnych przycisków i przełączników. Samochodem zarządzamy poprzez komendy głosowe i umieszczony centralnie touchpad. Opel GT dzięki nowoczesnemu systemowi HMI ma rozpoznawać kierowcę i dostosowywać się do człowieka, który akurat zasiadł za kółkiem. Dominują te same kolory, co na zewnątrz - jaskrawa czerwień kontrastuje z ciemną, srebrną barwą szczotkowanego aluminium.

Zobacz także:

Nowy Opel Astra | Prezentacja modelu

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.