Ford szykuje ofensywę w klasie SUV

Salon w Detroit to nie tylko miejsce głośnych premier, ale także okazja dla producentów do podzielenia się planami na przyszłość. Ford w stolicy amerykańskiej motoryzacji zapowiedział ofensywę w klasie SUV

Ford EcoSport | Europejski debiut

Ford planuje w "najbliższym czasie" (prawdopodobnie do 2020 r.) wprowadzić do sprzedaży 4 nowe SUV-y. To kolejny producent, który odkrył w segmencie crossoverów i SUV-ów prawdziwą żyłę złota. Aktualnie na swoim rodzimym rynku Ford ma w ofercie cztery SUV-y: Escape (bliźniak Kugi), Edge, Explorer oraz Expedition. Wszystkie te modele odnotowały znaczące wzrosty sprzedaży w 2015 roku. Przykładowo, w grudniu 2015 r. Ford sprzedał 65 675 SUV-ów, co było wynikiem o 13 proc. lepszym niż w grudniu 2014 r. Sprzedaż Edge'a wzrosła o 29 proc., Escape'a o 9 proc., a Explorera o 14 proc. Nic więc dziwnego, że Ford przymierza się do rozszerzenia oferty.

Jakich SUV-ów można się spodziewać? Prawie pewne jest zaadoptowanie na rynku amerykańskim małego EcoSporta, który technicznie bazuje na Fieście i dotąd sprzedawano go w Ameryce Łacińskiej, Azji (prezentacja drugiej generacji odbyła się w Indiach, w New Delhi) i Europie. Drugie auto miałoby być powrotem do modelu Bronco, który powstawał w latach 1966-1996. W ostatnim czasie plotki o nowym Bronco pojawiały się już kilkukrotnie, teraz powróciły w Detroit. O trzecim projekcie na razie nic nie wiadomo.

Czwarty z zapowiedzianych SUV-ów Forda będzie sprzedawany pod marką Lincoln. Ford niedawno zapowiadał, że zamierza rozruszać swoją luksusową markę i zainwestuje w nią aż 5 miliardów dolarów. Lincoln sukcesywnie odświeża swoje aktualne modele, prezentuje ciekawe koncepty, a teraz dowiedzieliśmy się, że do oferty dołączy nowy SUV. Jakby tego było mało, w Detroit przedstawiciele marki wspominali, że do końca 2020 r. możemy się spodziewać jeszcze dwóch kolejnych aut.

Powyższe informacje dotyczą oczywiście rynku amerykańskiego. Jednak warto się poczynaniom Forda przyglądać. Bardzo możliwe, że nowe SUV-y trafią również na Stary Kontynent. Ford coraz bardziej ujednolica swoją ofertę na całym świecie. Świadczy o tym zapowiadane pojawianie się w Stanach "europejskiego" EcoSporta i niedawna premiera w Europie amerykańskiego Edge'a.

ZOBACZ TAKŻE:

Ford Edge | Najważniejsze informacje

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.