Tesla Motors | Samochód autonomiczny gotowy już za dwa lata

W motoryzacji dzień bez samochodu autonomicznego dniem straconym. Szef Tesli właśnie stwierdził, że auta, które mogą jeździć bez kierowcy są bliżej niż nam się wydaje

Tesla Model X | Przełomowy SUV

Większość producentów samochodów zapowiada gotowość swoich autonomicznych samochodów w "okolicach roku 2020". Także Google, lider autonomicznego wyścigu, celuje w początek przyszłej dekady. Inni podchodzą do sprawy trochę chłodniej - przykładowo Kia zamierza wypuścić na drogi pierwszy w pełni autonomiczny samochód "dopiero" w 2030. Tym bardziej zaskakujące są słowa Elona Muska, szefa Tesli, który w rozmowie z Fortune stwierdził, że jego firma będzie gotowa "w przeciągu dwóch lat".

Myślę, że mamy już wszystkie potrzebne części. Teraz pozostaje nam tylko je dopracować, złożyć w całość i przetestować w wielu różnych sytuacjach. Wtedy będziemy gotowi.

Jednak Elon Musk w tej samej rozmowie zauważył, że największą przeszkodą dla samochodów autonomicznych mogą być władze, które nie będą zbyt chętne do wpuszczenia ich na ulice. Amerykanin stwierdził, że nawet jeżeli jego firma w 2018 roku będzie mogła wysłać do salonów 100% autonomiczne samochody, to nie zezwolą na to przepisy i urzędnicy. Receptą na to mają być testy, testy i jeszcze raz testy. Według Muska dopiero kiedy samochody autonomiczne udowodnią, że są bezpieczniejsze od klasycznych aut, to władze zgodzą się na wprowadzenie ich do sprzedaży.

KONKLUZJA AUTORA:

Autonomiczne samochody wydają się coraz bliższe. Tesla już jakiś czas temu wprowadziła do swoich samochodów system autopilota, a teraz Elon Musk zapowiada, że marka jest bardzo blisko stworzenia w pełni autonomicznego samochodu. Inna amerykańska korporacja o której jest bardzo głośno to oczywiście Google. Premierę autopilota zapowiedziało także Volvo (2020), Szwedzi są tak pewni swojej technologii, że gwarantują pokrycie wszystkich szkód spowodowanych przez Volvo kierowane przez ten system. Z kolei Audi bije autonomicznymi autami rekordy na torach... Swoje prototypy testuje także Kia, Nissan czy Ford. Wszystko wskazuje na to, że producenci samochodów już uwierzyli, że to właśnie do samochodów autonomicznych należy przyszłość motoryzacji.

ZOBACZ TAKŻE:

TESLA MODEL S | NASZ TEST

źródło: Okazje.info

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.