Podczas salonu samochodowego w Genewie w marcu 1989 roku Volkswagen zaprezentował studyjnego, terenowego Golfa o nazwie Montana. W 1990 roku wszedł on do seryjnej produkcji jako Golf Country.
Model będący podstawą do jego konstrukcji - Golf II Syncro CL - był produkowany w Wolfsburgu. Stamtąd auta wysyłano do Grazu w Austrii, gdzie dokonywano przeróbek: w firmie Daimler Puch, Golfa wyposażano w ramę z rur stalowych, wzmocnione amortyzatory oraz w stalową osłonę podwozia. Prześwit auta wzrastał przy tym do 18 cm. Ponadto z przodu i z tyłu nadwozia montowano orurowanie chroniące przed skutkami zderzeń, koło zapasowe umieszczano natomiast z tyłu, na pokrywie bagażnika. Z przodu drogę rozświetlały nie tylko główne reflektory, ale też dodatkowe lampy oraz światła przeciwmgłowe.
Volkswagen Golf Variant - Ogłoszenia Popyt na to auto nie był zbyt duży, Golf Country wyprzedzał swoją epokę. Mimo niewielkiej liczby wyprodukowanych egzemplarzy (zaledwie 7.735 sztuk), w ciągu półtora roku wytwarzania tego modelu powstały dwie wersje specjalne: lakierowany w kolorze "zieleń leśna" Golf II Country Allround z podstawowym wyposażeniem dobranym pod kątem funkcjonalności, oraz tzw. Chrom-Edition. Ta druga wersja była znacznie bardziej elegancka - miała kremową tapicerkę z prawdziwej skóry oraz specjalny czarny lakier, składany elektrycznie dach firmy Webasto oraz chromowane elementy nadwozia. Powstało jedynie 558 modeli tej specjalnej, chromowanej wersji. Jeszcze rzadziej można spotkać jeden z pięćdziesięciu egzemplarzy Golfa Country wyposażonego najbardziej wytwornie - specjalna wersja "Wolfsburg Edition" miała silnik Golfa GTI i sprzedawano ją jedynie osobom zatrudnionym w koncernie Volkswagen.
Dzisiaj Golf Country jest modelem poszukiwanym przez wielu miłośników marki. Poświęcono mu także specjalną wystawę w AutoMuseum Volkswagena w Wolfsburgu, która będzie czynna do 7. lutego 2016 roku. Współczesnym kontynuatorem tradycji Golfa Country jest Golf Alltrack.