Audi A3 obchodzi dwudzieste urodziny

Dwadzieścia lat temu, we wrześniu 1995 roku, z taśmy zjechało pierwsze Audi A3. Do dzisiaj, na całym świecie wyprodukowano już ponad 3,5 miliona egzemplarzy tego auta

Audi A3 Sportback e-tron | Pierwszy kontakt | Prekursor

Co piąte sprzedawane obecnie Audi pochodzi z tej rodziny. Audi A3 to też pionier w zakresie alternatywnych napędów: Audi A3 Sportback e-tron, A3 Sportback g-tron oraz klasyczna wersja A3, wytwarzane są na tej samej linii produkcyjnej w zakładach w Ingolstadt.

"Dwadzieścia lat Audi A3, to dwadzieścia lat sukcesu czterech pierścieni w klasie kompaktowej. Tworząc A3 w roku 1995, stworzyliśmy nowy segment. Dzisiaj, cała ta rodzina modelowa, najlepiej sprzedająca się seria produkcyjna Audi, jest stałym elementem naszej oferty" - podkreśla prof. dr Hubert Waltl, członek zarządu Audi AG ds. produkcji. "Dwie dekady Audi A3 - a za nimi praca wysoko wykwalifikowanej załogi. Bez niej, tak ogromy sukces nie byłby możliwy."

Swym sportowym charakterem, doskonałej jakości wykończeniem i opcjonalnym napędem na cztery koła quattro, już w dniu swojej premiery Audi A3 ustanowiło nowe standardy w klasie samochodów kompaktowych. Doskonałą jakość aut wyjeżdżających z fabryki w Ingolstadt, do dziś gwarantują innowacyjne techniki produkcyjne, w tym ogromna elastyczność wytwarzania karoserii.

Sprawdź ile kosztuje używane Audi A3 W Ingolstadt produkowane są modele A3, A3 Sportback, A3 Sportback etron i A3 Sportback gtron. W samym tylko roku 2014, zakłady te opuściło 188 465 pojazdów. Na przestrzeni ostatnich kilku lat, ten kompaktowy model stał się światowym graczem. Obecny jest na drogach ponad 100 państw, a jego produkcja odbywa się również w zakładach Audi poza granicami Niemiec. Już w roku 2001, koncern przeniósł częściowo produkcję Audi A3 z Ingolstadt do węgierskiego Gy r. Dzisiaj produkowane są tam modele Audi A3 Limousine i A3 Cabriolet. W roku 2014, z taśmy produkcyjnych zjechało tam 117 578 egzemplarzy. W chińskim Foshan, w ubiegłym roku wyprodukowano 46 tysięcy Audi A3 Sportback i A3 Limousine, a kolejnych 10 tysięcy A3 Limousine w indyjskim mieście Aurangabad. Wkrótce Audi A3 Limousine będzie wytwarzane także w Brazylii. Od rozpoczęcia produkcji dwadzieścia lat temu, powstały 3 647 833 egzemplarze Audi A3.

Rozpoczęcie w Ingolstadt produkcji pierwszego modelu hybrydowego typu plug-in, było przełomowym punktem zwrotnym w historii koncernu. Audi A3 Sportback etron powstaje w takim samym cyklu i korzystając z tej samej linii, co konwencjonalne A3. Model ten cieszy się szczególnym zainteresowaniem w Holandii. Co drugie sprzedane w tym kraju Audi A3 Sportback, to wersja etron. W lipcu, Audi A3 etron pojawiło się w sprzedaży w Chinach, a pod koniec roku trafi również do salonów w USA.  

Na tej samej linii produkcyjnej w Ingolstadt, wytwarzane jest też najbardziej ekologiczne pod względem emisji spalin Audi A3 Sportback gtron. Gtron to pierwszy produkowany seryjnie samochód marki Audi napędzany gazem ziemnym. Jako paliwo wykorzystuje albo kopalny gaz ziemny, albo przyjazny dla środowiska e-gaz Audi. G-tron wyjątkowo dobrze przyjął się we Włoszech. Jedno na dziewięć sprzedawanych w Italii Audi A3 Sportback, napędzane jest gazem ziemnym.

ZOBACZ TAKŻE:

Audi A3 Limousine 1.8 TFSI | Test | Mocny sedan

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.