Nissan Qashqai Nismo? Złe wieści...

Nissan Qashaqai Nismo - to samochód, na który czeka wielu miłośników japońskiej marki. Po szalonym Nissanie Juke wielu zadało sobie pytanie, dlaczego plakietka Nismo nie miałaby trafić na Qashaqaia? Podczas tegorocznego Festiwalu Goodwood na temat ewentualnego projektu wypowiedział się szef marketingu Nissana

Nissan | Na dużym plusie

Niestety wszystkich zainteresowanych i wyczekujących Nissana Qashqaia Nismo (są tacy na moto.pl?) musimy już na samym początku zasmucić. Gareth Dunsmore, szef marketingu europejskiej części Nissana, definitywnie wykluczył podobny projekt. Wedle słów Garetha dwa modele Nissana, Qashqai oraz X-Trail świetnie dają sobie radę na rynku, w swoich segmentach biją rekordy sprzedaży i wcale nie potrzebują zastrzyku mocy w postaci magicznego słowa Nismo. To nie są samochody, do których by ta plakietka i sportowy charakter Nismo pasowały. Przynajmniej tak twierdzi jedna z najważniejszych osób w europejskim Nissanie.

Czy to oznacza, że Nissan Qashqai nie doczeka się mocniejszych wersji? Niekoniecznie. Nissan coraz odważniej myśli o przeskoczeniu na wyższą półkę i podgryzaniu europejskiej klasy premium. Japończycy szykują więc dla swojego SUV-a mocniejsze i lepiej wyposażone wersje, które bez kompleksów mogłyby rzucić wyzwanie Audi RS Q3, SQ5, BMW X3 albo Mini Coutryman JCW. Większy X-Trail również może doczekać się mocniejszych wersji.

Czego możemy się spodziewać po Nismo?

Europejski oddział Nissana Nismo ma skupić się przede wszystkim na istniejących już modelach Nismo - Juke, 370Z i oczywiście GT-R - oraz na rozwijaniu Akademii GT. Pytany o nowości, a zwłaszcza jakiegoś podrasowanego malucha, Gareth Dunsmore zasugerował nowe Nismo na bazie samochodu, który wyrośnie z konceptu Nissan Sway . Dwa aktualne auta Japończyków, Micra oraz Note, nie nadają się do dołączenia do rodziny Nismo. Tu musimy przypomnieć, że Nissan Note Nismo już powstał, ale tuning ograniczał się głównie do wyglądu samochodu. Najmocniejszy silnik w Note Nismo to czterocylindrowy 1.6 o mocy 140 KM. Oprócz bardziej sportowego napędu Note otrzymał komplet sportowych hamulców oraz sportowy układ wydechowy.

Pamiętajmy, że premiera "usportowionego" Note'a zbiegła się z 30 urodzinami sportowej marki Nissana. To model jubileuszowy. Jak już przy Nismo jesteśmy, to wspomnimy także koncept hot hatcha z Salonu Samochodowego w Paryżu 2014 - Nissan Pulsar Nismo .

Nissan Note NismoNissan Note Nismo fot. Nissan

A Wy co myślicie o planach europejskiej części Nissana? Qashqai to bardzo popularny w Polsce i Europie samochód. Chcielibyście zobaczyć go w topowej odmianie czy zgadzacie się ze słowami Garetha Dunsmore'a, że dział Nismo powinien skupiać się na bardziej sportowych modelach marki?

ZOBACZ TAKŻE:

Nissan X-Trail (2000 - 2007) - opinie Moto.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.