Motor Show Poznań 2015 | Skoda Superb wczoraj i dziś | Dwie czeskie limuzyny

Dzieli je 76 lat, ale łączy nazwa, pozycjonowanie na samym szczycie gamy modelowej Skody i najwyższa jakość budowy

Salon Genewa 2015 | Skoda Superb | O klasę wyżej

Obok najnowszej Skody Superb na stoisku czeskiej marki podczas targów Poznań Motor Show stanie jej odpowiednik z 1939 roku. Historyczny pojazd będzie stanowił odpowiednie tło dla premiery najnowszej generacji flagowego produktu czeskiego producenta: to właśnie pierwsza seria modeli Superb produkowana w latach 1934-1949 miała kluczowy wpływ na osiągnięcie przez Skodę pozycji numer 1 na rodzimym rynku przed II wojną światową i awans do światowej czołówki przemysłu motoryzacyjnego.

Pozycjonowany na samym szczycie gamy marki, z ceną dwukrotnie większą od równolegle produkowanego modelu Rapid, kupowany w zdecydowanej większości przez administrację państwową Czech (jak i wielu innych krajów, włącznie z tak egzotycznymi destynacjami jak Japonia) model występował najczęściej jako elegancka limuzyna z trzema rzędami siedzeń (z których jeden był składany).

Ze względu na swoje przeznaczenie prawie zawsze występował w czarnym kolorze, tak jak idealnie odrestaurowany egzemplarz zakupiony przez Muzeum Skody od prywatnego kolekcjonera. Prezentowana w halach Międzynarodowych Targów Poznańskich, zbudowana w 1939 roku sztuka, napędzana jest bardzo innowacyjnym jak na tamte czasy silnikiem górnozaworowym z układem rozrządu OHV, co wskazuje na fakt, że Skoda miała odwagę i możliwości do wprowadzania najnowocześniejszych rozwiązań.

Nowy Superb, zapowiadający karierę rynkową już trzeciej generacji wskrzeszonej w 2001 roku szczególnie ważnej linii modelowej, swoją nazwą nawiązuje do tamtych, bardzo udanych dla marki czasów, przypominając, że flagowa limuzyna Skody powstaje niezmiennie według tych samych, przynoszących sukcesy rynkowe i satysfakcję Klientów założeń: przywiązania do najwyższej jakości wykonania i niezrównanego poziomu wygody zapewnionego przez ponadprzeciętną przestrzeń oraz wyszukane wyposażenie już w standardzie.   

Najnowszy Superb to kolejny ważny krok w ewolucji czeskiego producenta, stanowiący ukoronowanie największej w 120-letniej historii marki ofensywy modelowej i potwierdzający jej przynależność do ścisłej czołówki światowego przemysłu samochodowego, podobnie jak za czasów nazywającego się tak samo modelu sprzed dokładnie 76 lat.

Podobnie jak i on, Superb z roku 2015 zbiera wszystkie dotychczasowe osiągnięcia Skody i wzbogaca je o nowe, odważne innowacje: wyrazistą, emocjonalną stylistykę oraz przełomowe rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa i komfortu. Uzupełnia je szeroka gama zaawansowanych, bardzo dynamicznych jednostek napędowych połączonych z jednymi z najwyżej ocenionych na świecie układów przeniesienia napędu, na który składają się opcjonalne dwusprzęgłowa automatyczna skrzynia biegów oraz układ napędowy na obie osie.

Trwające w dniach 9-12 kwietnia targi Poznań Motor Show będą pierwszą okazją w Polsce do zobaczenia tego wzbudzającego już teraz ogromne emocje wśród Polaków modelu, który na polskim rynku będzie oferowany od czerwca bieżącego roku. Biała limuzyna stojąca obok swojego pokrytego czarnym lakierem protoplasty będzie jednym z aż dwunastu modeli ze współczesnej gamy czeskiej marki. Na wyjątkowo okazałym i rozbudowanym stoisku Skody będzie można zapoznać się z modelami: nowa Fabia w wersji hatchback i kombi, Octavia Scout, RS i 4x4 limuzyna, Rapid w obydwu wersjach nadwozia, Yeti oraz Citigo.

Poznańskie targi będą także niepowtarzalną okazją do zobaczenia wielu wyjątkowych samochodów, jak pomalowanej przez portugalskiego artystę Armando Gomesa Fabii Street Art oraz najnowszych modeli z linii Monte Carlo: Citigo, Rapid Spaceback i Yeti.

fot. Skodafot. Skoda fot. Skoda

ZOBACZ TAKŻE:

80 lat od premiery Skody Superb

Więcej o: