Mercedes-Benz F 015 | Luksus nabiera nowego znaczenia

Co na targach elektroniki użytkowej CES w Las Vegas mógł pokazać Mercedes? Nowy system nawigacji czy może rewolucyjny system komputera pokładowego? Niemcy poszli o kilka, a nawet kilkanaście kroków dalej...

Mercedes zmienia oznaczenia swoich modeli

Oto Mercedes F 015 - autonomiczny pojazd badawczy, którego oficjalny pseudonim to "Luxury in Motion", czyli luksus w ruchu. Dobrze, że nawet niemiecka firma nie nazywa tej konstrukcji samochodem, bo z pojazdami, które znamy z naszych ulic, ma on niewiele wspólnego.

Mercedes stworzył konstrukcję, która jest jak jeżdżąca przestrzeń wypoczynkowa, a poziom luksusu i wygody na kołach przeniósł na zupełnie nowy poziom. Do tego F 015 cały czas prowadzi wymianę informacji z osobami podróżującymi na jego pokładzie. Wizjonerzy ze Stuttgartu twierdzą, że do 2030 roku liczba aglomeracji, zamieszkiwanych przez ponad 10 milionów osób, wzrośnie z około 30 do ponad 40.

fot. Mercedes

"W XXI wieku najcenniejsze osobiste dobra luksusowe to prywatna przestrzeń i czas" - mówi dr Dieter Zetsche, Prezes Daimler AG i szef oddziału Mercedes-Benz Cars. "Właśnie to mają oferować autonomiczne pojazdy Mercedesa. F 015 to pierwszy rzeczywisty przykład tej rewolucyjnej koncepcji mobilności".

Wygląd F 015 jest niecodzienny i przypomina wielką bańkę, ale nie stylistyka jest tutaj najważniejsza. Kształt konstrukcji o długości ponad 5,2 metra podporządkowano wygodzie i funkcjonalności kabiny pasażerskiej. Kluczowym elementem innowacyjnej koncepcji wnętrza F 015 jest system siedzeń z czterema obrotowymi fotelami, pozwalającymi siedzieć naprzeciwko siebie. Czterech pasażerów może wykorzystać czas spędzony w samochodzie do pracy, odpoczynku albo rozmowy. By ułatwić wsiadanie i wysiadanie, po otwarciu drzwi elektrycznie sterowane siedzenia obracają się o 30 stopni w zewnętrznym kierunku.

Najciekawsze koncepty Mercedesa

Kolejna istotna cecha prototypu to ciągła wymiana informacji między podróżującymi, oprogramowaniem pojazdu i otoczeniem. Informacje przekazywane są za pośrednictwem sześciu ekranów harmonijnie zintegrowanych z kokpitem oraz bocznymi i tylnymi panelami. Pasażerowie mogą intuicyjnie sterować funkcjami pojazdu za pomocą gestów, ruchów gałek ocznych lub poprzez polecenia dotykowe. Napędzany elektrycznie samochód badawczy F 015 Luxury in Motion nawiązuje kontakt z otoczeniem dzięki wykorzystaniu projekcji laserowej i ekranów LED. Dzięki temu samochód nie potrzebuje stałego kierowcy.

Używany Mercedes Klasy S - ogłoszenia

Autonomiczny pojazd badawczy Mercedesa będzie jeszcze długo i dokładnie rozwijany, ale jak pokazuje historia sprzed 1,5 roku, kiedy to samoprowadząca się limuzyna Mercedes S 500 INTELLIGENT DRIVE pokonała historyczną trasę Berthy Benz z 1888 roku, taki rodzaj pojazdów już niedługo może pojawić się na wybranych drogach świata. Jak w naturalnym środowisku samochodów zachowuje się F 015 można zobaczyć na poniższym wideo.

Zobacz wideo

ZOBACZ TAKŻE:

Historia kołem się toczy: Pierwsza podróż automobilem - Bertha Benz

źródło: Okazje.info

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.