Essen Motor Show 2014 | Wielkie emocje ze Skodą Fabia R5

Już 29 listopada widzowie targów motoryzacyjnych w Essen będą mogli zobaczyć prototypową wersję nowego modelu rajdowego: Fabia R5. Prócz niej na wypełnionym emocjami stoisku czeskiej marki znajdą się wyjątkowe samochody koncepcyjne oraz szczególne modele seryjne

GSMP | Skody droga pod górę

Gwiazdą okazałej, liczącej ponad 2000 m2 ekspozycji w hali 3.0, będzie niewątpliwie Fabia R5 - prototypowa wersja wyczynowej konstrukcji, która już w przyszłym roku wypełni miejsce po Fabii S2000, jednego z najbardziej utytułowanych samochodów rajdowych. Nie będzie ona jednak jedyną atrakcją: po raz pierwszy w Niemczech będzie można zobaczyć także Fabię w wersji kombi, praktyczną wersję czeskiego bestsellera.

Na stoisku dostępne będą także Octavia RS - najszybsza seryjna Skoda w historii - oraz wersje Monte Carlo modeli Rapid Spaceback, Yeti i Citigo. O wielkie emocje zadbają także niepowtarzalne, efektowne modele koncepcyjne: Yeti Xtreme , CitiJet oraz Rapid Spaceback Red & Grey Collection.

Essen Motor Show zyskało popularność jako największe targi tuningu i motorsportu, dziś obejmując już wszystko, co związane ze sportowymi samochodami. 47. już edycja tego wydarzenia będzie miała miejsce w dniach 29 listopada-7 grudnia.

"Światowa premiera Fabii R5 daje wyobrażenie na temat przyszłości rajdowej Skoda" - mówi dyrektor Skoda Motorsport, Michal Hrabánek. "Gotowa wersja zostanie homologowana do startów do połowy 2015 roku." Fabia R5 to nowoczesna maszyna zawodnicza, zawierająca rozwiązania należące do światowej czołówki motoryzacyjnej.

Zgodnie z nowymi przepisami FIA, model napędza turbodoładowany silnik o pojemności 1,6 l. Rajdowy samochód wyposażony jest także w sekwencyjną skrzynię o pięciu biegach i zawieszenie z kolumnami McPhersona. By spełnić przepisy, samochód musi ważyć co najmniej 1230 kilogramów. Do rozwoju nowego modelu rajdowy zespół Skody zaangażował topowych zawodników.

Nowa konstrukcja rajdowa już cieszy się dużym uznaniem w środowisku motorsportowym - poważne zainteresowanie Fabią R5 wykazuje już wiele zespołów rajdowych. Nic w tym dziwnego - wykorzystywana do tej pory Fabia S2000 przyniosła zespołom i kierowcom na całym świecie wiele tytułów krajowych i kontynentalnych mistrzów. Tylko w tym, już piątym sezonie startów, rajdowy model Skody zdobył hat-trick tytułów mistrzowskich w Rajdowych Mistrzostw Azji i Pacyfiku, tytuł Rajdowego Mistrza Europy w klasyfikacji kierowców oraz pięć kolejnych tytułów w mistrzostwach krajowych. Wraz z dotychczasowymi, imponującymi osiągnięciami, Fabia S2000 jest najbardziej udanym modelem w całej historii startów Skoda, liczącej już 113 lat.

Na stoisku Skody w Essen uwagę widzów będzie przykuwać także Skoda Fabia w wersji kombi. Zaprezentowany po raz pierwszy dwa miesiące temu na targach motoryzacyjnych w Paryżu, kompaktowy model po raz pierwszy pojawia się w Niemczech w wyjątkowo pojemnej wersji kombi.

ZOBACZ TAKŻE:

Skoda Rapid Spaceback Style Plus | Test | Stylowa Skoda

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.