Jazda w czasie deszczu

Przed nami jesień. Szybciej zapadający zmrok i coraz częstsze opady deszczu, które niekorzystnie wpływają na komfort i bezpieczeństwo podróżowania. Na co zwrócić uwagę, kiedy jesteśmy zmuszeni do prowadzenia samochodu podczas niepogody?

"Jazda w deszczu wiąże się z przestrzeganiem kilku zasad, dzięki którym bezpiecznie dotrzemy do celu. Pierwsza, najbardziej oczywista, a jednak często zapominana zasada to: zwolnij. Jazdy w deszczu nie należy się bać, jednak trzeba zapamiętać tych kilka ważnych wskazówek, które z pewnością pozwolą nam komfortowo podróżować" - mówi Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto ŠKODA.

Wycieraczki - wymieniaj je regularnie, przynajmniej raz do roku. Niesprawne wycieraczki utrudniają widoczność, rozmazując nagromadzony kurz i krople deszczu na szybie.

Parujące szyby - w aucie wyposażonym w klimatyzację włącz ją, a wloty powietrza skieruj na szyby. W autach bez klimatyzacji natomiast włącz nawiew, a dodatkowo uchyl boczne okna, aby powietrze zaczęło przepływać.

Kałuże - każda kałuża wydaje się być idealnie gładka, jednak co się w niej kryje okaże się dopiero, kiedy w nią wjedziemy. Padający deszcz i jadące auta mogą w bardzo krótkim czasie spowodować spore ubytki w drodze. Widząc duże kałuże powinniśmy zwolnić na tyle, aby bezpiecznie przez nie przejechać.

Aquaplaning - kiedy opony nie nadążają z odprowadzeniem gromadzącej się podczas deszczu wody, może nas spotkać zjawisko aquaplanningu. Ciśnienie wody znajdującej się pod oponami, może spowodować brak kontaktu auta z nawierzchnią, a co za tym idzie - kierowca nie jest w stanie zapanować nad autem.

AquaplaningAquaplaning fot. Skoda

Co zrobić podczas wystąpienia aquaplaningu?

- Unikajmy gwałtownego skręcania lub hamowania,

- wciśnijmy sprzęgło i zdejmijmy nogę z gazu, dopóki samochód nie zwolni i nie poczujemy, że auto jest znów przyczepne,

- trzymajmy mocno kierownicę, kierując koła w kierunku, w którym chcemy jechać, dopóki nie odzyskamy panowania nad samochodem,

- prawidłowy stan opon i odpowiednie ciśnienie w znacznym stopniu ograniczą wystąpienie zjawiska aquaplanningu.

Zwolnij i obserwuj! Krople deszczu uderzające w szybę powodują rozmazanie obrazu, co znacząco wydłuża czas reakcji (nawet o połowę). Jeśli w normalnych warunkach czas reakcji to około 1 s, podczas deszczu może się on wydłużyć nawet do 1,5 s.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.