Duett, czyli 60 lat rodzinnych kombi Volvo

Czym byłoby Volvo bez modeli kombi? Lepiej o tym nie myśleć. Ale dobrze jest wiedzieć, że gdyby nie Duett, praktyczne nadwozia szwedzkiej firmy mogłyby pojawić się dużo później

Dziś Volvo kombi to styl życia. Nikt już nie kupuje tych samochodów ze względu na ich ogromne możliwości przewozowe, ale na wizerunek, jaki nadają właścicielowi. Kiedyś tak nie było. Zaczęło się od woła roboczego.

Volvo w Duettcie z traktorem

W 1949 roku Volvo zaproponowało praktyczne podwozie do zabudowy bazujące na PV445. Ale sukces nie trwał długo i wkrótce 1500 niesprzedanych samochodów zalegało na placu przyfabrycznym. Na pomysł rozwiązania problemu wpadł sam dyrektor Volvo, Assar Gabrielsson. Polegał on na przerobieniu aut z pojedynczą kabiną na kombi. Pod względem konstrukcyjnym nie było problemu, gdyż PV445 posiadał konstrukcję ramową, którą można było dowolnie zabudować.

Prace trwały 15 miesięcy. W 1953 roku Volvo zaprezentowało swoje pierwsze kombi, nazwane 445 Duett. W zależności od potrzeb można było zamówić wersję dostawczą, lub osobową. Aby zwiększyć możliwości przewozowe zastosowano resory piórowe zamiast sprężyn śrubowych. Silniki były te same, co w osobowych PV-kach. Początkowo stosowano silnik 1.4 o mocy 40 KM, potem jego powiększoną wersję 1.6, a od 1962 roku słynny "niezniszczalny" silnik 1.8 (B18).

Pierwsze poważne modyfikacje Duett przeszedł w 1960 roku, po sześciu latach produkcji. Najważniejszą zmianą stylistyczną było zastąpienie podwójnych przednich szyb, jedną panoramiczną. Od strony mechanicznej zmieniono skrzynię biegów, która miała teraz cztery biegi (zamiast trzech). Zmieniono także nazwę, od 1960 roku auto nosiło oznaczenie P210. Jego produkcja trwała dziewięć lat. Zakończono ją z powodu wprowadzenia w Szwecji testów zderzeniowych, których Duett by nie przeszedł. W sumie w latach 1953 - 1969 powstało 97 tys. sztuk Duettów.

Teoretycznie następcą Duetta był P220, czyli Amazon Estate, ale Duett zawsze miał bardziej charakter użytkowy, a P220 stworzono stricte jako rodzinne kombi. Produkcja Duetta trwała do 1969 roku. Jego formalnym następcą w tym samym roku zostało Volvo 145 Express - kombi z podniesionym o ok. 5 cm dachem.

Ile kosztuje nowe Volvo - poznaj pełen cennik

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.